Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
560
 

Günah keçisi iyi bir şey mi? Evet...

Günah keçisi iyi bir şey mi? Evet...
 

netten


"ilkel" toplumlarda, herhangi bir salgın hastalık veya doğal felaket ortaya çıktığında, ilk akla gelen şey bazılarının topluluk kurallarını çiğnemiş olmalarıydı. Genelde bu potansiyel günahkarlar görünür özellikleriyle değerlendirilir, kambur, cüce, esmer, kör, lal olanlar lanetli sayılırdı.

Daha sonraki toplumlarda günahların her yıl törenlerle bir keçiye yüklenip çöle salınması gelenek haline geldi. İncil’de belirtilen ve Museviler tarafından yapılan bu törenlerde iki keçi seçilir, sevimli olan sevaplar ve iyilikleri temsilen Tanrı’ya kurban edilirdi. Diğer keçi ise tüm günahları ve kötülükleri temsil ettiği için eti yenmez ve kurban edilmezdi, çöle salınıp günahları toplumdan uzaklaştırmış olurlardı.

Tüm yıl boyunca kim ne günah işlemişse keçinin boynuna yüklerdi günahını. Keçi de bu muskalara not edilmiş veya üzerine üflenmiş günahları alıp çölün yolunu tutardı. Başlarda “kurtulan keçi” dense de adı “günah keçisi” kaldı gariban keçinin.

Modern toplumlarda da “günah keçileri” görev yapmaya devam ediyorlar.

80 öncesi soğuk savaş döneminde “dış mihraklar” vardı.

Hatırlarsınız.

Her terör eylemi “dış kaynaklı” diye tanımlanırdı.

Bu, kim olduğu bir türlü anlaşılamayan “dış mihrak”ı ne gören oldu ne de duyan. Örgüt üyeleri “kökü dışarıda” olma suçuyla yargılandılar yıllarca. Ama ne “kök”e ulaşıldı şimdiye kadar ne de “dışarıda” bir düşman bulunabildi.

Şimdi de günah keçisi olarak görülen bir Ergenekon yaratıldı. Nerede ne suç işlemişse, kimin ne korkusu veya kaygısı varsa, suçlu hazırdı, Ergenekon.

ABD başkonsolosluğuna teröristler saldırıyor.

Yenişafak gazetesinde bir başlık; “Ergenekon için uyarı mıydı?”

Günah keçisi sosyal yaşamın vazgeçilmezidir. Sosyal adaletin ve toplumsal aklın az geliştiği zamanlarda bir keçinin tüm günahları üstlenmesi gerekir.

İlkel topluluklar veba salgınından cüceleri ve kamburları sorumlu tuttular. Onları toplumdan uzaklaştırdılar.

İyileştiler.

Museviler her yıl işledikleri günahları seçtikleri bir keçinin boynuna yüklediler ve o keçiyi çöle saldılar.

Temizlendiler.

80 öncesi işlenen her cinayeti ve yaratılan kargaşayı “dış mihraklar”ın oyununa gelen “kökü dışarıda” teröristlerin üzerine yıktılar. Üçünü beşini darağacında sallandırdılar.

Huzura kavuştular.

Şimdi de başımıza gelen her felaketi, patlayan her bombayı, işlenen her cinayeti, orman yangınlarını, ekonomik istikrarsızlığı yükleyeceğimiz bir Ergenekon bulduk.

Adalet buluyor kalkınıyoruz.

Alizarin’den saygılarla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çok ilginç bir konuya deginmissiniz: Günah keçisi. En ilkelinden en gelismisine kadar her toplumda geçerli antropolojik bir kavram. Birçok dinde olan kurban kavraminin arkasinda da kismen günah geçisi anlayisi vardir. Kurban vererek tanriyi memnun eder, veya öfkesini dindirir, günahlarinizi affettirirsiniz. Ben de sahsen Ergenekon'u orta çagin Engizisyon mahkemelerine benzetiyorum. Adam muhalefet mi, gönder Engizisyon'a, orada iskenceyle falan nasil olsa bir suç yakistirilir. Partileri kapatilma tehlikesine giren tarikatler iyice saldirganlasip vurusarak çekilme harekatina da girismis olabilir. Ne yazik ki devlette kadrolasan, halki dinle uyutan, medyayi da kontrol altina tarikatler, CHP'nin de beceriksizligi sayesinde artik demokratik tepkilerden çekinmiyorlar. Sadece paranoya derecesinde askerden korkuyorlar. Türkiye bu cendereden nasil çikacak bilemiyorum.

Mustafa Tümener 
 11.07.2008 14:22
 

Yazınızın "günah keçisi" kısmına katılıyorum. Ama "dış mihraklar" hakkında gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz? Gizli Servisler olamaz mı bunlar mesela? Ben yine de dış güçlerin varlığına inanıyorum. Tabi ki her taşın altında onları aramıyorum. Saygılar

DOSTHANE 
 10.07.2008 14:44
Cevap :
ergenekon yok da demiyorum. Vardır. Fakat her olayın suçlusu ilan etme kolaycılığından bahsediyorum. yani bulduk bir keçi her günahı buna yükleyelim mantığına karşı çıkıyorum.  10.07.2008 15:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 302
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 6644
Kayıt tarihi
: 27.04.07
 
 

Ereğli - Konya Gazi Lisesi (yatılı) - İstanbul Üniversitesi İşletme (İng) Fakültesi - Ressam ve A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster