Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

11 Haziran '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
61293
 

Günah Nedir?

Günah Nedir?
 

Sevgili Allah'ım!
Dünya ve ortamı sence de malum.. Bizler senden aldığımız şu güzelim dünyayı elimizden geldiğince iyice bi kirlettik.. Çok suistimal ettik.. Bunları yaparken de dünyaya, insanlara ve çevreye hesapsızca zararlar verdik. Günaha girdik.. İşlemiş olduğumuz bu günahlardan dolayı, ''bizi affet'' demeye dahi dilim varmıyor. Utanıyorum! Yine de senin ululuğuna sığınıp, bizleri bu günahlardan arındırman için dua ediyorum! Yalvarıyorum! Sen bağışla bizleri. Amin.

Günahlar?

1- Şirk (Allah'a ortak koşmak)
2- Sihir (büyü efsun yapmak)
3- Adam öldürmek
4- Faiz yemek
5- Yetim malı yemek
6- Savaştan kaçmak
7- İffetli ve namuslu kadına zina iftarasında bulunmak..

Efendim. Okuduğunuz gibi, ''Büyük günahları'' sıraladım.. Bunları neden mi sıraladım? Günaha girmeyelim diye!

Bu madddelerin bir veya bir kaçını bir şekilde gerçekleştirmiş bir kişi, İslam dinine göre ''büyük günah'' işlemiş kabul ediliyor..

Günah nedir?

Allah'ın emirlerine ters olan davranışlar ve söylenen sözler, İslam dininde suç kabul edilmiş ve bunun adına da ''günah'' denilmiştir.

İslam dininde günahlar niteliği açısından, ''büyük günahlar'' ve ''küçük günahlar'' diye ikiye ayrılmış..

Bu ayırım Kur'anı-ı Kerim'de ve hadis-i şeriflerde de yapılmış.. Yukarıda bahsi geçen günahlar ''büyük günahlar'' olarak ayrılmıştır..

Allah'ın ilahi buyruklarına karşı gelmek diğer yandan da bunların ihlal edilmesi, mesela: farzların yapılmaması bilakis haramların işlenmesi, İslam dininde ''büyük günah'' olarak kabul edilmiştir..

Ayrıca! Yukarıdaki maddelerin içinde belirtilmese de rüşvet, kumar, alkol ve uyuşturucu gibi vs. maddeler kullanmak; yalancılık, yalan yere şahitlik etmek; gıybet, koğuculuk, suizan, başkalarıyla alay etmek ve hırsızlık da büyük günahlardan sayılmıştır.. Allah bütün bu kötü ahlaklardan hepimizi korusun..

Şirk?
Allah'tan başka ilah olduğuna inanmak , Allah'a şirk, yani ortak koşmak, İslam dininde en büyük günah olarak kabul edilmiştir..

Şirkle ilgili Kur'an-ı Kerim'de şöyle ifade ediliyor: ''Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında günahları, dilediği kimseler için bağışlar. Allah'a ortak koşan, kuşkusuz, derin bir sapıklığa düşmüştür.'' (Nisa süresi 116)

(S.A.S.) Peygamber efendimiz de yukarıda bahsi geçen günahlar için, ''Müslümanlar dünya ve ahiret hayatlarının huzur ve saaadeti için kaçınmalarını istemiştir.'' (Buhari, Tıp, 48;Müslim, İman, 38)

Eğer ki, biz insan denen canlılar, her hangi bir iş veya davranış sergilerken (inananlar olarak) Allah'ın huzurundaymış gibi, kendimizi farzettiğimiz zaman ve bu yaptıklarımızın hesabını zaten vereceğimizi de düşündüğümüz an, değil günah işlemek sevap işlerken dahi öyle bir ince düşünüp sık dokuruz ki her türlü hal ve davranışlarımıza daha dikkat eder ve titiz davranır ve böylelikle de Allah'ın bütün emirlerini yerine getirmiş oluruz..

Gönül notum:

Yukarıda sözünü ettiğim (değil günah işlemek sevap işlerken dahi öyle bir ince düşünüp sık dokuruz ki her türlü hal ve davranışlarımıza daha bir dikkat eder ve titiz davranırız) lafını neden mi ettim efendim?

Rahmetli nineciğim iki lafın belini büker ve sonra da bir söz ederdi.. İşte bir tanesi (laf aramızda konumuza da o kadar uyuyor ki) ''Kaç sevaptan girme günaha'' derdi. Haksız mıyım efendim?

''Melekler yüreğimizden öpsün''

Okuyanlara sevgim saygımla teşekkür ederim...

Sabiha Rana

Hanife ÇITA bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sağolunuz, varolunuz Sabiş'im. Siz de iyi ki varsınız. Duygularımız karşılıklı...

Filiz Alev 
 13.10.2011 14:20
Cevap :
Yaradanın yarattıklarına elimizden geldiğince faydalı olabileceğimiz en hayırlı işlerde buluşmak temennisiyle nazik geri dönüşünüze teşekkür ederim. Sevgilerimle.   13.10.2011 15:47
 

Yani kısaca, "haksızlık etmek!"... bir başkasının hakkını görmezden gelerek veya yok sayarak, onun hakkından kendine pay edinmek. Büyük günah! Hepsi de bu kapsamdadır zaten; aynen yanlış doğru, haklı haksız demeden, güya olumlu davranmak adına, dostçul barışçıl, sevgi kardeşlik söylemleriyle, yanlışı geçiştirmek, yanlışı yermemek, haksıza haksızsın dememek, haklıyı doğruyu-gerçeği söyleyeni veya hakkını savunanı desteklememek, haklıdan yana olmamak, haklı haksız ayrımı yapmamak, yapamamak ve dahi susmak da bu kapsamdadır. Ortada böyle durumlar varken, angarya işlerle, laylaylom ıvır zıvır tv dizileriyle, oyunlarla vs. ya da hayali çocukça şeylerle insanları oyalayıp uyutup, sorunları çözmeden akıllara zarar güya konu değiştirip düşüncenin üstünü bunlarla örtmek veya bu tür şeylerle iştigal vs. de bu kapsamdadır. Ne diyor Kur'an: "Bir düşünebilseler..!" İnsan, melekten bile üstündür aslında, ama melekler iyi ki insan değiliz diyorlardır, ağlıyordur insanın haline, ben bundan eminim.

Filiz Alev 
 13.10.2011 3:58
Cevap :
Ben sizin, şu bıkıp usanmadan uzun, uzun, yaptığınız yorumları gıptayla okuyorum biliyor musunuz? Meleklerin insanlar için çırpındığına aramızdan kaç kişi inanır sizce? ''İNANMAK'' ne kadar kolay ve ne kadar zor. İnanmak müthiş bir duygu. Bu duyguyu var edene hamdolsun. Filiz Hanım, sizinle tanışmayı çok istediğimi bilmenizi istiyorum. Ve sonsuz sevgiyle sarılıyorum yüreğinize. İyi ki varsınız. Sabiş.  13.10.2011 14:02
 

İyi niyetle yazdığınıza inandığım ve çok fazla kişinin ilgiyle okuduğu bu yazınızda ne yazık ki İslam'ı yanlış yorumlayanların tuzağına düşüyorsunuz efendim.İslam dinini inananlar için uygulama bakımından zorlaştıran hatta imkansız kılan bu yaklaşım insanları dinden uzaklaştırıyor.Çünkü böylesine geniş bir günah çerçevesinin yüklediği sorumluluğu kimse üzerine almaya cesaret edemiyor.Örneğin hayatı yok eden bir yalan elbette günahtır ama hepimiz her gün küçük büyük yalanlar söylüyoruz.Eğer bunlar sizin dediğiniz gibi affedilemeyecek günahlardansa hepimiz cehennemliğiz.Bırakın küçük günahları büyük günahlardan bir ya da birkaçını işlememiş kişi bile zor bulunur.Siz insanları melek mi sanıyorsunuz?

Kerim Korkut 
 30.09.2011 21:43
Cevap :
İnsanlar ''melek gibi'' denilmesinden ve anılmasından o kadar hoşnut olsalar da meleklerin insanlara özeneceğini ne sanıyor ne de düşünüyorum. Başta da dediğiniz gibi, sadece bu blog değil bütün yazdıklarımı iyi niyetle yazdığımdan emin olabilirsiniz. Sevgi dolu selamlar Kerim Bey..   13.10.2011 1:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2099
Toplam yorum
: 5355
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4461
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster