Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
753
 

Gündem değişsin diye: Başkanlık Sistemi

Gündem değişsin diye: Başkanlık Sistemi
 

Penguen'in iki hafta önce yayınlanan sayısının kapağı


Başbakanın kendisine yandaş gazetecinin "çanak" sorusuyla bir anda ağzından çıkarıverdiği "başkanlık sistemi" rüyası gündemi belirledi. Sabah gazetesi de bugün büyük bir mutlulukla "Siyasete Sabah Bombası Düştü" şeklinde manşet atmış.

Yapılmak istenen yapıldı kısacası. Gazetelerin ön sayfalarında anayasayla ilgili tartışmalar, usul hatalarına dair itirazlar, milletvekillerinin, liderlerin bu konularda görüşleri anında küçüldü, CHP-MHP-BDP ve DSP'nin pakete karşı hareket etmeleri gölgede kaldı. Tartışmalar başkanlık sistemi konusuna döndü.

Zaten Türkiye şu anda yarı başkanlık sistemine çok yakın bir durumda, cumhurbaşkanını halkın seçiyor olması bunu getiriyor.

Cumhurbaşkanı'nı bu haliyle halkın seçmesi tam bir mantıksızlık örneği, devlete ek masraftan başka hiçbir şey değil. Yetkileri sembolik düzeyi biraz aşmış durumda. Nasıl bir propoganda süreci işleyecek bu konuda acaba? "Ben öyle bir veto ederim ki, canlar dayanmaz" diyecek, vetolarda, onaylarda, atamalarda nasıl objektif davranacağından bahsedecek. Verebileceği vaatler bundan ibaret. Ne bir hizmet vaadinde bulunabilir ne de kalkındırma... Onların yasama ve yerel yönetimlerin elinde. Dolayısıyla yürütmenin başı seçilirken bunları nasıl güzel yürüteceğinden öteye geçemez vaatleri.

Konudan daha fazla sapmadan, başkanlık sistemi Türkiye'de birçok sağ iktidarın rüyalarını süslemiş. Bu da demokrasi algısı "halkın dediği olur" cümlesine yapışıp kalmış bir geleneğin çok güzel yansıması. Turgut Özal'ın rüyasıymış örneğin. Çünkü sağ iktidarlar bugüne kadar "halk bana bu kadar oy vermesine rağmen niye karşıma engeller çıkıyor" diye düşünüp taşınmış, bir türlü işin içinden çıkamamıştır. Tayyip Erdoğan da aynı şekilde, ben yüzde kırk yedi oy aldım ama mahkeme benim aleyhime karar alabiliyor, muhalefet benim aleyhime konuşabiliyor, gazeteler benim aleyhime yazabiliyor, bu nasıl oluyor da oluyor diye kara kara düşünmektedir.

Başkanlık sistemi her zaman güzel yürümez, diktatörlüğe de dönüşebilir. Türkiye için ideal bir sistem olmayacağı düşüncesindeyim ben, demokrasi kültürü ve geleneğinin yerleşmediği bizim gibi ülkelerde yanlış ellerde çok kolay bir şekilde diktatoryaya doğru evrilebilir başkanlık sistemi.

Fakat şu anda ana konumuz başkanlık sisteminin nasıl işleyeceği de olmamalıdır, bu sadece oyuna gelmek olur, çünkü bu işin sadece düşünce aşamasında kalacağı da öngörülebilir rahatlıkla. Tayyip Erdoğan ve karşısındaki sevgili gazetecileri tarafından gündem değiştirme manevrası olarak öne sürülmüştür ve Mehmet Y. Yılmaz'ın dediği gibi "işte size oynayacağınız yeni bir oyuncak" dercesine köşelerde yerini almıştır.

Oysa da Türkiye'nin şu andaki gündemi anayasa değişiklik paketi olmalıdır, yargıyı ele geçirme planları olmalıdır, yargı yasamaya-yürütmeye iyice bağımlı hale gelecektir. O sebeple bu gündem değiştirme oyununa kanmayın demek lazım gazetelere ve gazetecilere... Penguen'in kapağında Tayyip Erdoğan'a anayasayı paket yapalım mı diye soruyorlar ve kendisi de "gerek yok, kendim kullanacağım" diyor... Durum bu vaziyette. İşin gerçek boyutuna da bakarsak yine Başbakanın dediği şey çok doğru, şu anda bu meclis tarih yazmaktadır ve o tarih ileride hiç de güzel biçimde yer almayacaktır kitaplarda.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Müthiş bir dokundurma. Tek cümle, tek karede. Sanat budur işte. Ben tartışmayı kaçırdım. Zaman zaman kendimi diyete çekiyorum gündemi takip konusunda bilinçli olarak. Çünkü kaldırmıyor artık dönen oyunları absorbe etmeye, ne kalp, ne ciğer, ne mide.

Ayrıntıda gezinmek 
 02.05.2010 13:20
 

Evet şimdilik gündemi değiştirme ve elinden gelirse ilerde de (kendi deyimi ile) Amerikan Emperyalizminin tavsiyesini yerine getirme.. Saygılar..

cevodem1957 
 20.04.2010 16:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1085
Kayıt tarihi
: 27.09.09
 
 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakülteliyim. Seyahat benim için bir tutku, her fırsatta bir yerlere ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster