Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Haziran '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
60
 

Gündem ülkemizde aptal karganın ağzından düşürdüğü peynirdir

Gündem ülkemizde aptal karganın ağzından düşürdüğü peynirdir
 

Gündem nedir, günün öne çıkan en önemli olayı… Halkın ilgisi ve birilerinin de kasten öne çıkarması nedeniyle manşeti hak etmeyen olayların öne çıkarıldığını gördük. İbrahim Tatlıses’in vurulması ve ülkenin bu olaya kilitlenmesi doğru bir gündem ama bize işimizi gücümüzü bıraktırması ve günlerce konuşmamız yanlış tabii ki. Bazen ortada bir olay bile yokken bir dedikodudan, duyumdan, bir ihtimalden, plandan, uyumsuz bir halden vs sıcak gündem yaratılması medyanın mani mani çabası. Bizi esir alıyorlar; ilgimiz olmayan, bize yaramayacak olayları/durumları gözümüze sokarak ülkenin sorunu haline getiriyorlar. Ülkenin gündemi denilen bu abuk sabuk olaylara ilgi göstermezsek dünyadan habersiz oluyormuşuz!

Zaten gündem yaratmaya gerek yok; dünyamız ve özellikle bölgemiz maşallah Teksas gibi. Bir de bunlar medya tarafından abartılarak verilmiyor mu? Bir de bunlar ülkemizin sorunlarını çözmekle görevli devletimizin icra mercileriyle ilişkilendirilmiyor mu ( Ya da o yöneticiler bu gündemlerin üzerine sazan gibi atlamıyorlar mı) Devlet bu gündemler yüzünden çalışamıyor. Başbakan ve bakanlar önemli bir sorunun çözümü için toplanmışlarken gündemciler Ağrı Dağından yuvarlanmış bir ayı haberini arıyor buluyor getirip (hani her konudan siz sorumlusunuz mantığıyla) icracıların önüne koyuyorlar. Ayı bu, bugün Ağrı’dan yuvarlanır, yarın Erciyes’ten. Hükümet işini gücünü bırakıp bunu mu konuşacak? Cevap vermesen “Başbakan gazeteci kovdu”

Gündem halkın da uyumasına neden oluyor. Ülkenin en önemli konusu deyince ister istemez kulak kabartıyorsunuz. Ertesi gün ÖSS’ye gireceksiniz “Filistinli çocuk taş atmış, İsrailli askerin başı yarılmış” Sınavda gözünüzün önünde Filistinli çocuklar dolaşıyor. Medya kendini izletecek, medyanın yazdığı/gösterdiği her şey önemli demek değil ki… Ben bazı haberleri dinlerken affedersin k…ımı kaşıyorum! Dünyanın derdi beni mi gerdi? Bana ne Filistinli çocuktan! Napacağım ben? İsrail’le mi savaşayım!

Medyaya bu kadar önem vermeyin ya! Nerede ne olmuş bilin yeter… Myammar’da Müslümanları kesiyorlarmış… BM orada, ne yapacaksa yapsın! Böyle olaylar elbette ki üzücü… Onların acılarını yüreğimizde hissediyor ve bir şeyler yapmak istiyoruz… Ama elimizden ne gelir ki… Yardım mardım tamam da Myammar’a savaş mı açalım… Hem bizim de kendi işlerimiz var… Dünyanın derdiyle uğraşıyoruz ya! Medya satışını artırmak için bizi adeta esir aldı. Her şeyden de haberimiz olmalıymış. Yoksa kültürsüz diyorlar “Uzayda yaşıyorsun galiba”

Ülke gündemi denilen şeylerin çoğu boş; abuk sabuk konular! Bir ara meclis sekreterinin eteğinin boyu konuşuldu, hem de günlerce… Dünyayı sarsan ekonomik krizi bu kadar konuşmadık. Yani gündemler boş, suni olarak birileri tarafından yaratılıyor ama dolu gündemler de zararlı. Çünkü hem gereğinden fazla konuşuyoruz hem de tartışmalar ülkeyi geriyor.

2 ay sonra cumhurbaşkanlığı seçimi olacak. 2 ay önceden ve belki seçildikten sonra 2 ay daha bunu konuşacağız. Amerikalılar yerin altında okyanus buldu. Ruslar uzaya uydu yolladı. Peki, Türkiye naptı? 5 milyonluk İsrail bilim dünyasına 100 tane bilim adamı vermiş. Dünyada bugüne kadar yapılan buluşlardan bir tanesinin altında bile Türk bilim adamlarının imzası yok.

Aradım taradım iki tane neden buldum… Birincisi kimse kusura bakmasın bizde millet olarak sorun var. İkincisi ise bu gündem saçmalığını bizi meşgul edip ülkemizin işleriyle uğraşmamızı engellemek için mahsus Türkiye’nin düşmanları çıkarıyor. IŞİD’mış, IŞİD nedir ya! İşimizi gücümüzü bıraktık bu  örgütü konuşuyoruz. 

Ülkenin dertleri, sorunları biter mi! Bir olay oluyor aylarca konuşuyoruz. 40 yıldır devam eden türban tartışmalarından Türkiye’nin ekonomik kaybı 100 milyar dolar. Atatürk bile yattığı yerden yarattığı suni gündemlerle bize milyarlarca lira kaybettirdi. 

Bu ülke gündemi var ya bu ülke gündemi tarlada patatesinizi bile toplamanızı engelliyor… Aylarca Mavi Marmara gemisini düşünmekten Kehribar hacı kaç defa namazını kaçırmış! Anlamıyorsunuz, medyanın gündeme ilgisi reklâm gelirleri artsın diye. Akşam sabah abuk sabuk birinin yarattığı saçmalıkla uğraşınca sizin neyiniz artıyor? Ben söyleyeyim, fakirliğiniz!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6175
Toplam yorum
: 15177
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster