Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
3941
 

Güneş her zaman güzel doğar

Güneş her zaman güzel doğar
 

Dünya yuvarlaktır, döner durur. Güneş de her gün yeniden doğar. Hayat da bir döngüdür aslında. Bitenler, başlayanlar, eski tercihler, yeni tercihler ardı arkası devam eder gider. Döngü olsa da, bir yerlere gelebilmek için hayatta sık sık tercih yapmak zorunda kalırız. Bu nedenle “hayat tercihlerden ibarettir”diyebiliriz. Her tercih, biraz risk de getirir. Risk almadan bir yere varılamaz. Risk almak, tercih yapmamıza engel olmamalıdır. Risk almak istenmez. Her tercihimizde de, kazanmak, başarılı olmak isteriz, ama bu mümkün değildir. Daima başarılı olamayız. Ama bilinen bir gerçek var. “Her gün güneş yeniden doğar.” Güneşin doğuşunu gören insanlar ikiye ayrılırlar; bazılarımız için güneşin doğuşunu, hayatın her gün yeniden başlaması olarak algılarız. Diğer bazılarımız ise, yeni günün başlaması demek, acılarla dünün devam etmesidir. Şunu anlamak zor değildir. Her güne yeniden başlayabilenler yani yeni başlangıç yapanlar, başdan kazananlardır. Her gün bir gün öncesinin acıları ile başlayanlar ise baştan kaybedenlerdir. Bu şekilde basit bir kural ile hayatınıza yön verebilirsiniz.

Yeni Türkü’nün “Ya bu çemberin içinde, ya dışında” şarkısında olduğu gibi hayatın ya içindeyizdir, yada dışındayızdır. Dışındaysak, sessizce hayatı seyir ederiz. Seyir edenler hayatı yaşamayanlardır. Yapamadıklarını, gidemediklerini, bırakamadıklarını biriktirenlerdir. Bunu yapmak kolaydır, hayatta bir çok şeyi hep ileriye erteleyebilirsiniz. Bahaneler de bulursunuz. "Önceleri kaybedecek bir şey yok” dersiniz. Ama ancak zamanla kaybettiklerinizi anlarsınız. Bahane bulursunuz, bazı şeyleri ertelersiniz ama, geçen zamanı geri getiremezsiniz. Oyalanırsınız, hayat da akıp gider.

Geçen yıl eski başbakan Bülent Ecevit’ ölümü ile ilgili beni en çok etkileyen olay, Ecevit’in 18 Mayıs günü beyin kanaması geçirmeden önce eşine söylediği şu son sözleri oldu. “Bir yerde duralım, dondurma yiyelim!” Rahşan Hanım’ın “Bir an önce eve gidelim” demesi üzerine, Karaoğlan iç parçalayan şu sözleri söylüyor: “Kırk yılda canım bir dondurma istedi; bunu da çok mu görüyorsunuz!” Ne var ki, istenilen dondurma yenilemiyor, dondurmacıya gidilirken yolda Ecevit’in rahatsızlığı daha da hızlanıyor ve ağırlaşıyordu.

Hayatın her bir anını doya doya yaşamak, lazım, ancak bu sayede mutlu olunur. Unutmayın güneş her zaman güzel doğar, yeter ki bakmasını bilmek gerekir.

Stilwater

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mori Schwartz üniversite profesörü'nün hikayesini yazmıştım bende George Harrison'un ölümü ve Mori adında ki bloğumla o kadar özdeşleştirdim ki.. (sizin yanınızda anaokulu öğrencisi edasıylayım ve farkındayımmm:)) aynı şeyleri hissettemenin ve hemfikir olmanın keyfini yaşadım da onu belirteyim demiştim... ben kendim kendim, kelebeemm (şu an seffgili yok evde :( ama olsaydı o da selamlarını yollardı , inanın...

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 07.01.2008 21:53
Cevap :
aynı dşünceleri paylaşamk çok güzel teşekkürler  07.01.2008 23:03
 

Yapamadıklarını , gidemediklerini, bırakamadıklarını biriktirenler... çok dokunaklı geldi... Ne güzel konulara deyiniyormuşsunuz da ancak aylar sonra haberim olabildi. Güneşe gündoğumuna biraz daha farklı yaklaşacağım artık. sağolun. ezgi umut

Ezgi Umut 
 29.08.2007 23:36
Cevap :
katılıyorum sözlerinize, tşk  30.08.2007 3:06
 

Yazdıklarınızda çok haklısınız. Malesef hayatın içinde sürüklenip gidiyoruz. Bir soluklanamadan....

EVA 
 26.07.2007 12:49
Cevap :
evet istesekde istemsekde sürüplenip gidiyoruz ve de bazen mutluyuz bazen de mutsuz  27.07.2007 0:03
 

Hepimizin içindeki ince bir sızıya dokunmuşsunuz. Çok güzel ve dolu bir yazı olmuş. Ama insanoğlu her zaman doğrulara ulaşamıyor. Kimisinin ömrü doğruyu aramakla geçiyor , kimisi doğru gibi bir kavramı bırak aramayı farkında bile değil. Fazlada kendimizi hayatın akışına bırakmamamız lazım diye düşünüyorum. Katkınızdan dolayı teşekkür ederim.

kartal0634 
 08.06.2007 2:52
Cevap :
doğruları ulaşamazsak, yanlış yapıp dönmeden çoğu zaman bir şey kaybetmeyiz, ama her seferinde epey tecrübe kazanırız, bu da önemlidir bence  08.06.2007 7:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 712
Toplam yorum
: 1698
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster