Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mart '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
133
 

Güneş ufuktan şimdi doğar, yüzelim arkadaşlar.

Güneş ufuktan şimdi doğar, yüzelim arkadaşlar.
 

Çeşme'de sokaklarda yeleklerle gezen Suriyeliler.


Ülkemizde her gün 125 Suriyeli çocuğun doğduğu açıklandı.
Suriye'deki iç savaştan kaçıp da ülkemizde geçici olarak barınan kayıt altındaki yaklaşık üç (rakamla 3) milyon Suriyeli mültecinin, Cumhurbaşkanımızın biz vatandaşlarına hitap ederken sarfettiği "Her ailede en az üç çocuk" cümlesini nasıl olup da kendileri için söylendiğini sandıkları merak konusu oldu.
 
Bilim insanlarının savaş stresinin cinsel performans üzerindeki pozitif etkileri konusundaki araştırmalarında henüz elle tutulur bir sonuca varamadıklarının açıklandığı ön rapora göre, mültecilerin bu hızla çoğalmaya devam etmeleri halinde 2056 senesinde Meclis'te tek başlarına Anayasayı değiştirebilecek çoğunluğa ulaşabilecekleri ifade edildi.
Bu arada Çeşme'den Kos'a yoğun mülteci akını yaşanırken, yerel yöneticilerin kendilerine gereken desteği vermediğini ve hizmet kalitesinde arzuladıkları standartların çok altında kaldığını söyleyen TSGD (Tüm Suriyeli Göçmenler Derneği) Genel Başkanı Harun El Sufi, mağdur olduklarını bu yüzden de ilk seçimde Çeşme Belediye Başkanlığı'na aday olacağını ve bu konuda da Suriyeli hemşerilerinin desteğini beklediğini söylerek, "Şimdiye kadar sınır kapılarına sandıklar konularak oy verme işlemi başlamış olsaydı, seçimlere bir kaç yıl varken bile seçilmeyi garantilemiş olurdum ama suda sandıkların muhafazasının zor olacağı belirtilerek Yüksek Seçim Kurulu bu konuya sıcak yaklaşmadı" diye açıklama yaptı.
Ellerini kollarını sallayarak (yani bildiğiniz yüzme) Çeşme'den Kos'a kah şambrelden bozma lastik botlarla kah da Yunan Sahil Güvenlik teknelerinde geçen Suriyeli mültecilerin, kendilerine yöneltilen "Birader savaştan kaçıyorsunuz onu anladık da neden herkes batıya yöneldi, mesela İran, Ermenistan ne bileyim Kamboçya falan neden hiç tercih edilmiyor?" sorusuna "İllaki de Coco Chanel daima Paris" diye yanıtlar verdikleri gözlemlendi.
 
Bu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı da konu hakkında, transit yolcu sayısındaki artışa paralel olarak turizm gelirlerinde Rusya krizinden doğan bir düşme beklenmediğini açıklarken, Dış Ticaret Müsteşarlığı da yolcu beraberinde gerçekleştirilen can yeleği ihracatının da yılın ilk çeyreğinde daha şimdiden bir önceki yılın değerlerinin üstüne çıktığını bildirdi.
Başbakan Ahmet Davudoğlu'nun da Yunanistan Başbakanı Çipras ile yaptığı görüşmeden sürpriz bir açıklama çıktı. Davudoğlu Ege Denizi'ndeki hareketlenmeye paralel olarak İzmir'den direkt Selanik seferlerinin denizdeki dalgalara da bağlı olarak charter seferlerle yaz başında başlayabileceğini açıkladı.
 
Bu arada yurdumuzun değişik sahil beldelerinde sabah çok erken saatlerde "Güneş ufuktan şimdi doğar, yüzelim arkadaşlar" nidaları ile Gençlik Marşı'nın okunması coşku yaratırken, Suriye'den Türkiye'ye yaklaşık üç hafta önce giren bir grup mültecinin uzun bir yürüyüşün ardından Hatay'dan yeniden Suriye'ye girmeye çalışmaları sırasında düzenlenen törende, kendilerine Hatay Valiliği'nce navigatör ve pusulaları törenle takdim edildi. 
 
Son müjdeli haber de komşu Yunanistan Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan geldi. Yunan Bakan'ın, Türkiye'den deniz yoluyla yüzerek ülkelerine geçmeye çalışan Suriyeli mültecilerden belirlenen koordinatlara ilk olarak ulaşan üç mültecinin, seçmesiz olarak Yunan Yüzme Milli takımına alınacağı haberi mülteciler arasında da sevinç gösterileri ile karşılandı.
 
Hepsi ve daha fazlası az sonra...
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 344
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1050
Kayıt tarihi
: 22.07.09
 
 

Okur yazarım. Okur yazarlıktan kastım, okuduklarımı yazmamdır ki, bu yazılarımı genellikle 'kitap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster