Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '10

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
642
 

Güneşi farketmek

Yaşam coşkusunu bitiren, sürekli acılar yaşatan bir duygu yalnızlık. Mantık ile duyguların birbiriyle çelişmesine sebebiyet veren, beklide eylemlerimizden çok daha önce zihnimizden yuvarlanarak gerçekler dünyasının içinde kendimizi bulmamıza neden olan, insanoğlunu parça parça tüketen bir olgu yalnızlık. Yaşam coşkusunu bitiren diğer unsurlar ise, sahte dostlar arasında dostsuzluk, varlık içinde yokluk, ben ne olacağım kaygısıdır. Bu durumlar içinde kendini hissedenlerde karamsarlık ön plana çıkmakta, yaşamın anlamsızlığı kuvvet bulmaktadır. Bu kuvvet artmaya devam ettikçe psikolojik sorunlara ve depresyona sebebiyet verir.

Şöyle ki; artık etrafında gerçekleşen olayları irdeleyemez, iyimi yoksa kötümü analizini yapamaz ve algılama güçlüğü yaşar. Kendisine olduğu kadar etrafındaki insanlara da zarar vermeye başlar. Sürekli bir kargaşa, tartışma ve anlaşmazlık içinde bulur kendini. Bu olaylardan uzaklaşabilmenin tek çözüm yolunun artık susmak, mücadele etmemek, hiçbir şey yapmamak olduğunu düşünür ve içine kapanır. Adeta kontrolsüz bir şekilde yol alan bir aracın kaygan bir viraja girmesi gibidir bu durum. Eğer bu virajı atlatırsa kendisini toparlayacak, atlatamazsa hayatı son bulacaktır. Tabiî ki bu virajda önüne çıkan ne varsa kendisiyle birlikte alıp götürecektir. Gücünün farkında olmayan, almadan veremeyen, hatta vermesini beceremeyen, sonra da beceremediğinden utanç duyan, yalnız olmadığı ortamlarda bile kendisini yalnız hisseden, dost olabilecek insanlardan şüphe duyan, ailesine bile güvenmeyen, bu sebeple her şeyde, her olayda kaosa sebebiyet veren kişidir yaşam coşkusunu bitiren duygular içinde olan. Ve bu duygular içinde olan insan, kendisiyle yabancılaşmaya başlar, kendi benliğinden uzaklaşır ve saçma sapan bir sürü olayların varlına inanarak, gerçek dünyadan kopar. Hepimiz zaman zaman kendimizi bu duygular içinde bulabiliriz. Bu duyguyu yaşamamıza sebebiyet veren; kimi zaman bir olay, kimi zaman bir söz, kimi zaman da isteklerimizi gerçekleştiremediğimiz durumlar, yada ard arda yaşadığımız olumsuzluklar zincirinin bir sonucu olabilir. Duyguların çarpıştığı bu durumlar aslında insanı bilgeliğe ulaştıracak fırsatlara dönüştürülebilir. Sadece yapılması gereken biraz sabır göstermek ve mantıklı hareket etmesini bilmektir.

Bu erdeme sahip insanlar kendisini kör kuyunun dibine çekilmekten kurtaracak ve evrenin kendisine sunduğu güzellikleri görmeye ve anlamaya başlayacaktır. Bu güzellikler insanı karamsarlık denizinde boğulmaktan kurtaracak ve engin semalarda huzura kavuşturacaktır. Huzur içinde olan kişi artık olayları daha iyi irdelemeye başlayacak ve mantığını ele geçiren kötü duygulardan arınmış olacaktır. Yaşadığı olayların sebeplerini daha iyi anlayacak, bu sebepleri ortadan kaldırabilmek için daha radikal çözümler bulabilecektir. Böylece; mutluluk kapısının kilidini keşfeden insanoğlu artık bu kapıları teker teker aralamaya başlayacaktır. Bu mutluluk insanı aynı zamanda başarıya götüren yoldur. Çünkü bu yola giren insan artık başarının sırrını da çözmüştür. Bu sırları keşfeden insanoğlu artık, ne istediğini bilen, bu isteğe ulaşabilmek için nelerin gerektiğini bilen, gerekli olan bu unsurları bularak zamanında ve yerinde kullanmasını bilen, farkındalığı artan ve yaptıklarının sonuçlarını ölçümlemesini bilen, hatalarını ve eksikliklerini zamanında anlayarak gerekli tedbirleri almasını bilen kişi durumuna gelecektir. Mutlu ve başarılı olan insan artık gerçek dostlara kavuşacak, gerçek sevgiyi bulabilecek, varlık içinde yokluk çekmekten kurtulacak ve ben ne olacağım kaygısından kurtulacaktır. Unutmayın bu evren hepimize fazlasıyla yetecek güzelliklere sahiptir, önemli olan bunları görmek, almasını ve faydalanmasını bilmektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1266
Kayıt tarihi
: 18.05.10
 
 

1971 Erzurum doğumlu. Üniversite mezunu, kamu görevlisi, evli ve bir çocuk annesi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster