Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '19

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
29
 

Güneşimiz Oradan Doğsun

Bu konuda bayağı itirazlar geldi ama ben de inatçı bir meczubum.

Neydi Konu? İnsanların olduğu gibi milletlerin de karakteri vardır. Ülkenin yükselip ileri gitmesi için bu milli karakter doğrultusunda hareket etmek gerekir.

Yani biz Türk insanının her işi yapabileceği söylenir. Doğrudur yaparız. Yalnız şöyle bir sorun var; yetenek istekle tamamlanır, her işi yaparız ama bazıları zoraki olur. Biz Türkler neyi hangi işi yaparken büyük keyif alıyoruz?

Güvenlik bizim işimiz mesela, asker karakterliyiz. Başka ne var? İnşaat olabilir çünkü bu işi galiba seviyoruz. Turizm; ülkemiz uygun ama bizde turizmci yeteneği yok. Tarım olur çünkü hem ülkemiz uygun hem de insanımız. Müzik ve folklor olabilir. Sağlık olabilir; kendimiz pek sağlıklı değiliz ama bu konuda başarılı olabileceğimize dair ipuçları var. Spora merak var fakat tarihte biz kendimiz değil hep atları koşturduğumuzdan… Arkeolojide define arama ve tarih merakımızdan dolayı başarılı oluruz. Sinema dâhil sanat edebiyat olmaz. Ticaret olmaz. Bilim Olmaz. Eğitim olmaz. Hukuk olmaz. Teknoloji yanımız eksik olsa da ulaştırma inşaat işlerine yatkınlığımızdan dolayı olur. Keza tekstil, dünya markası olabiliriz. Ekonomi hiç bizim işimiz değil.

Şöyle denilebilir: Bunlarda başarımız yok mu? Bireysel olarak evet fakat toplumun geneli olarak merak ve eğilimimiz ve buna bağlı öne çıkışımız yok. İnsanlar maalesef dar görüşlü yapamadığımız şeylere bakılıyor ve bu değerlendirme biraz aşağılama gibi algılanıyor. Bütün bunları elbette yapabiliriz ama benim dediğim farklı, ülkeyi alıp götürecek başarıları kastediyorum.

Burada detaylı veremedik ama şimdilik benim aklıma gelenler bunlar. Yapabildiklerimizi küçümsemeyelim. Diğer alanlarda insanlarımız yine bireysel olarak çalışsınlar ama başarılı oluruz dediklerime yoğunlaşalım. Örneğin dünyanın güvenliğini sağlamaya talip olabiliriz. Tarımda söz sahibi keza. İnşaatta dünyaları kurarız.

Bunlara yönelmemiz diğer alanlarda körelmemizi gerektirmez. Mesaimizi başarılı olamadığımız alanlara harcadığımız için başarılı olabileceğimiz işlerde ileri gidemiyoruz. Ekonomist ithal edelim nolacak ki. Bilimi destekleyelim ama olmuyorsa da zorlamayalım, evrensel zaten. Biz başarılı olabileceğimiz alanlarda dünya markası olalım, yine içimizden diğer alanlarda da başarılı kimseler çıkarsa ne mutlu bize.

Her milletin kendine özgü hasletleri vardır, sen Hintli kız gibi dans edemez, Kenyalı gibi koşamazsın.

 

Yorum Dükkanı bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Olmaz dedikleriniz ilginç! Çünkü onlar önce demokrasi isterler.

İsmail Hakkı CENGİZ 
 14.11.2019 14:07
Cevap :
Ve demokrasi de kolay değil...   17.11.2019 13:27
 

Sadece Türkler değil,her insan yetenekleri ve kapasitesi doğrultusunda bir şeyler yapabilir.Ama beyinsel namusumuz tam olmalı.Yani,yaptığımız işi birileri denetlemek zorunda kalmamalı,biz kendi vicdanımızla kendimizi denetlemeliyiz.Bana göre bizim insanımızın en büyük sorunu budur.Biz işimizi eksik yaparken başkalarını aldattığımızı sanırız ama aslında kendimizi aldatırız.İnsanın kendini aldatması,öz saygı yitimine sebep olur ki,bir süre sonra yalama oluruz ve hiç bir işi doğru yapmayız.Mesele bence budur.Saygı ve selamlarımla değerli yazarım...

fisun gökduman kökcü 
 12.11.2019 10:19
Cevap :
"Yaptığımız iş birileri denetlemek zorunda kalmamalı. Biz kendi vicdanımızla kendimizi denetlemeliyiz" Özellikle bu cümlelerin altını çiziyorum.   14.11.2019 7:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5371
Toplam yorum
: 13885
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 657
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster