Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '14

 
Kategori
Uzay
Okunma Sayısı
1467
 

Güneşte yanan nedir ki 150 milyon kilometre uzaktan bizi de yakıyor

Güneşte yanan nedir ki 150 milyon kilometre uzaktan bizi de yakıyor
 

Güneşimiz bize yaşam veren ve ışık hızı ile 150 milyon kilometre uzakta olan Dünyamıza 8 dakikada gönderdiği enerjiyi (ışık ve ısı) 5 milyar yıldır Hidrojenin NÜKLEER FÜZYONU ile üretiyor.

Yaşam kaynağımız Güneşten gelen ışık ve ısı olmasaydı Dünya’da hiçbir canlı türü oluşamazdı. Dünyamız Güneş’e 150 milyon kilometre uzakta olmak yerine çok daha yakın olsaydı radyasyon ve yüksek ısı Dünyamızı kavurur denizlerin, atmosferin ve hayatın oluşmasına izin vermezdi.

Peki, Güneş bu hayati enerjiyi nasıl üretiyor?

Güneşimiz Dünyamıza Güneşten ışık hızı ile 8 dakikada gelen bu enerjiyi çekirdeğinde yüksek basınç ve sıcaklıkta NÜKLEER FÜZYON diye bilinen bir doğal olayla üretir. NÜKLEER FÜZYON elementlerin atom çekirdeklerinin birleşerek başka bir element ve enerji üretmeleridir. Atom çekirdeği düzeyinde birleşmenin yani nükleer füzyonun gerçekleşebilmesi için çok yüksek basınç ve ısı ortamı gerekir. Bu nedenle nükleer füzyon Dünyamızdaki normal koşullarda gerçekleşemez. Ancak Güneşimiz ve yıldızların çekirdeklerinde gerçekleşerek ısı ve ışık yanında evrendeki elementleri de oluştururlar. Güneşin çekirdeğinde ısı 15 milyon derece Celsius, basınç ise Dünya’da deniz seviyesindeki hava basıncının  340 milyar katıdır. Bu basıncı yaratan Güneş’in yerçekimi  gücüdür (gravity).

Güneşin ısısıyla ısınan dünyamızda hayat normal ama yani bu durum kurgulanmış gibi. Öte yandan milyarlarca yıldız ve gezegen içinde belki bir tanesinin(dünya) böyle imkânsız bir tesadüf –dünyada yaratılan şartlar da mükemmel sayılmaz- olması imkânsız değildir. Yani bu düzenin gizli bir el tarafından kurulmuş olması gerekmiyor. Gizli bir elden bahsedilecekse milyarlarca galaksiden hiçbirinde (en azından bildiğimiz kadarıyla) neden böyle bir düzen kurulmamış? Bir tanesinde hayat var, yüz milyar tanesinde yok; nasıl bir gizli elmiş bu!

Bilimin tespit ettiği bu gerçekleri kabul etmekle birlikte Güneş ile dünya arasındaki mesafe çok uzak. Yani bu ısı ve ışık 150 milyon kilometre mesafede –soğuk tabakaları, gezegen ve yıldız duvarına çarpmaları da dikkate alırsak- ortalama 24 derece ve gözlerimizi bozmayacak ölçüde ışık olarak mı geliyor? Yani tamam güneşin ısısı ve parlaklığı çok yüksek ama 150 milyon kilometre mesafe ısı için de ışık içinde belirleyicidir. O zaman demek ki olduysa bu böyledir deniliyor.

Bu doğal ve mükemmel ısı/şık ayarı bence evrenin imkânsız tesadüfü. Yani Güneş bir taneyse (başka evrenler olduğu söyleniyor zira) hayat olan gezegen de sadece bizim dünyamıdır. Güneşin aynı imkânsız tesadüfü(dünyanın sahip olduğu şartlara sahip başka gezegen) yaratacağı bir gök mucizesi en azından şu an için görünmüyor. Yani uzayda hayat aramak boş. Hayat aramayacağız; kısmen uygun (dünyaya yakın şartların bulunduğu) biz gezegende hayat yaratacağız. Bu düşüncemize insanlar gülüyorlar ama bence uzayda yaşam böyle başlayacak.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güneş enerjisi hakkında bilgilendim teşekkürler, selamlar, hayırlı mutlu seneler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 29.12.2014 20:18
Cevap :
Teşekkürler ablam,selamlar Fethiye'ye...  02.01.2015 10:30
 

Merhaba Kerim Bey...Alfabemizde 29 Harf var...Kainat hakkında şu anda bildiklerimiz, daha birinci harf olan "A"nın, üç parçasından biri kadardır...Dünyamızdan uzaklaşan bir araca binip yukarıya doğru bir yolculuğa çıkarsanız, fazla uzun olmayan bir süre sonra dünyanın görünmez hale geldiğini görürsünüz...Yani, dünya da yok, üzerinde yaşayan biz de yokuz...Kainat, böyle birbirine göre "yok sayılan" yaşam alanları ile dolu bence, Binyıl sonra, insanlar, ya da kim bilir başka bir dönüşüm yaşamış başka varlıklar, bizim kainat hakkında bildiklerimize bakınca, gülecekler, ya da bizim bildiğimiz "gülme" anlamına gelecek başka bir hareket yapacaklar... Kerim bey, derim ki, kafayı sıyırmamak için bu konuyu hiç düşünmesek daha rahat ederiz...Biz küçük dünyamızda karınca gibi yaşamaya devam edelim, kainattaki bazılarının düşünmüş olabileceği gibi...Selamlar.

cdenizkent 
 29.12.2014 13:33
Cevap :
"kafayı sıyırmamak için..." Haklısınız,yaratan biliyor bizim bilmemize ne gerek var!  03.01.2015 8:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4843
Toplam yorum
: 12912
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 671
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster