Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
78
 

Güneşten En İyi Nasıl İstifade Edebiliriz?

Güneşten En İyi Nasıl İstifade Edebiliriz?
 

İnsana hava gibi bedava sunulan ve kıymetini çok da bilmediğimiz bir nimet de Güneş’tir. Bir soba gibi dünyamızı ısıtan ve bir lamba gibi aydınlatan ve bir fırın gibi ihtiyacımız olan gıdaları yetiştiren bu muazzam nimetten direkt olarak da faydalanmamız sağlığımız için çok önemlidir. Yeterli seviyede güneş ışığı görmeyen insanların hem fiziksel hem ruhsal sağlığında ciddi bozulmalar meydana gelebilmektedir.

Günümüz şehir yaşantısı maalesef insanları kapalı ofis ortamlarına ve apartmanlarda dört duvar arasına hapsetmektedir. Bu konseptte yaşayan ortalama bir şehirli insan güneş altında açık havada belki günde 5-10 dk ancak vakit geçirebilmektedir. Evden çıkıp arabaya binen, arabadan inip ofise geçen, akşam hava karardığında tekrar eve dönen bir insan maalesef güneşle direkt kontak kuramamaktadır. Oysa güneş ışığı D vitamini sentezi, göz sağlığı, deri sağlığı ve ruhsal sağlığımız başta olmak üzere bizim için çok çok önemlidir.

Bu sebeplerle bir şekilde kendimize vakit ayırıp mutlaka güneşin altında geçireceğimiz vakitleri artırmamız lazımdır. Kış aylarında zaten güneş yüzünü fazla göstermediği için her fırsatı değerlendirmeye çalışıp “yarım saat-1 saat” arası; yaz aylarında ise daha cömert olup “en az 1 saat”, mümkünse daha fazla güneş ile direkt ilişki kurmalıyız. Güneşlenme süresinin ise net bir üst sınırı yoktur ancak insan kendini rahatsız edecek kadar uzun süre ve çok sıcak günlerde öğle vakitlerinde güneşin altında uzun süre geçirmemeye dikkat etmelidir. Her şeyin olduğu gibi güneşin belli miktarı kar, çoğu ise zarardır.

Bu konu da bir diğer önemli husus da şudur ki, güneşleneceğiz diye illa tüm vücudumuzu güneşin altına sermeye gerek yoktur. Güneşten faydalanabilmek için gerekli reseptörlerin büyük çoğunluğu insanın ellerinde ve kollarının ön kısmında yer almaktadır. Bu bölgelere ilaveten bir de insanın yüzünün direkt güneş görmesi yeterlidir. Diğer yandan pamuklu ve doğal malzemelerden yapılmış kıyafetler güneş ışığını deriye geçirme özelliğine sahiptir. Bu nedenle bu tip doğal malzemelerle üretilmiş başörtüleri, gömlekler, pantolonları giydiğimizde zaten güneş altındaki deriye yeterince nüfuz edecektir. Hem bu sayede bir yandan da güneşten yayılan kimi zararlı ışınların deri üzerinde yapacağı tahribat ve deri kanseri riski de azaltılmış olur.

Değinmeden geçemeyeceğimiz bir de güneş kremi, yağı vb mevzuu vardır ki faza söze gerek bırakmaz. Güneşten faydalanabilmek için elimize, yüzümüze bu tip yabancı maddeler sürmemeliyiz ki vücudumuz ile güneş arasında bariyer olmasın.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 120
Kayıt tarihi
: 08.01.18
 
 

Herkes Sağlıklı Yaşam'dan bahsediyor. Herkesin elinde kalın kitaplar, karmaşık programlar, adı du..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster