Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
654
 

Güney Doğu'da Özerkliğe çözüm buldum!

Güney Doğu'da Özerkliğe çözüm buldum!
 

ÖZERKLİĞE VE İKİ DİLLİ AÇILIMA ÇÖZÜM 

Güney Doğu'da iki dil, özerklik, özerk yönetim gibi uzun uzun cümlelere gerek yok. Normal vatandaşların gündeminde yer almayan bu tip konuları gündem dışına çıkarmak kolay. Kuzey Irak'ta Erbil başta olmak üzere yoğun bir ticari ve kültürel (Türkücülerimiz ve Arabesk sanatçılarımız) ilişkiler ağı kurmuş bulunmaktayız. Kuzey Irak'tan her türlü et ve et mamulleri sigara, içki, elektronik eşya yasal veya yasal olmayan yollarla ülkeye giriyor. Kuzey Irak'da Şii lider bile ülkeye geri döndü ve aynı gün İran Dışişleri bakanı da aynı zamanda Irak'taydı. 

ABD Irak'ı bırakıyor ve ülke boşluk içinde. İran devreye girdi. Biz ne yaptık. Şimdiki Irak Başbakanını tekrar seçtirmemek için çalışma yaptık ama başarısız olduk. Dolayısıyla iktidarla ters düştük, uluslararası diplomasiden sınıfta kaldık. son yıllarda pek çok komşu ülkede uluslararasın diplomaside iyi işler yaptık ama bakanlığın Osmanlıyı yeniden kurmak gibi bir hayali varsa o zaman ilk yapılacak iki önemli şey; 

1. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne sahip çıkmak ki böylelikle Akdeniz'in petrol ve doğal gaz zenginliklerine sahip çıkabilelim. Ama bu işler Güney Rum Kesimini devlet olarak tanımakla, tanımakla kalmayıp uluslararası spor müsabakaları yapmakla ve müsabakada dayak yemekle olmaz. 

2. Madem ki güney doğuda özerklik isteniyor. o zaman ne yapmak gerekiyor. Kuzey Irak'ta da özerklik almak gerekiyor. Kuzey Irak'la özellikle de ABD'nin ve İsrail'in bizle yaptığı gibi ekonomik alanda işbirliği ve ekonomik olarak ülkeyi ele geçirmek gerekiyor. Kuzey Irak'la zaten gayri resmi olarak kaçakçılıkla devam eden ticareti öyle bir artırmalıyız ki Kuzey Irak harita üzerinde olmasa bile ekonomik olarak bizim olmalı. Sözde kendi dillerini konuşamadıklarını söyleyen çok sayıda sanatçı, sanayici kuzey Irak'a yatırım yapsın, işçi göndersin, ekonomik işbirliği yapsın ve kuzey Irak'ta bir gün sözü geçer duruma gelsin. Orada karşısına tabii ki terör örgütü ve diğer gruplar çıkacaktır. Onlarla başlangıçta ekonomik anlamda işbirliği yapsın, ne söylerlerse karşı çıkmasın ki o ülkede ekonomik olarak güçlenebilelim. İşte o zaman görelim bakalım ülkemizde kendi dilini konuşamadıklarını söyleyenler, kendi dillerinin rahat bir şekilde konuşulduğunu söyledikleri Kuzey Irak'ta ekonomik anlamda ne yapabilecekler. Sonrası kolay. Kuzey Irak'la hızlı bir şekilde devam eden ticari ilişkiler bir gün gelsin siyasete dayansın. Kuzey Irak'da siyasiler bir gün görsünler ki Erbil başta olmak üzere birçok şehirde Kürt kökenli Türk vatandaşları egemen olmuş. Sonrasında Kuzey Irak'ı yönetmek ve Türkiye'ye bağlamak kolay. 

Biz millet ve ülke olarak Güney Doğu'yu ayırma tezlerine antitez olarak Kuzey Irak'ı ve Musul'u ele geçirme tezlerini üretmezsek kaybeden hep biz olacağız. Çünkü ABD'nin Kürt Bölgesi oluşturma tezleri bugünün konusu değil. 1900'lü yılların başında ve Atatürk zamanında da vardı. Şimdi de var, bu gidişle gelecekte de olacak. 

Son Yol: Ülkemde güçlü ve sözü geçen bir iktidar gelirse birgün bu ülkenin başına ABD'ye ve ufacık İsrail'e senin ne işin var Kıbrıs ve çevresinde diyebilir. Ayrıca İsrail'e diyebilir ki; vaat edilmiş dediğin topraklarda 1000 yıldır biz varız, biz bir gün size geleceğiz, Kudüse geleceğiz, Musulu alacağız. Dış İşleri bakanı bu lafları boşuna söylemiyor, iyi bir strateji uzmanı olarak söylüyor. Hükümet değişse de dış işleri bakanı kalmalı. Ülkenin gördüğü en aktif dış işleri bakanlarından biri. Ekonomik ve siyasal anlamda güçlü bir iktidar ve ülke olduğumuz zaman sözümüz her yerde geçer ve askeri müdahalelere gerek kalmadan da Güney Doğu özerk değil Kuzey Irak bizim oluverir. Ülkede iki temel direk vardır. Bir güçlü ekonomi iki her ne kadar yıpratılmaya çalışılsa da güçlü bir askeri güç. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yorumunuz için teşekkürler.Ben Kurtlar Vadisi dizini izlemiyorum hiç.Dolayısıyla yazının bazı yerleri size göre popülist gibi gözükebilir ama stratejinin içinde biraz popülizm mutlaka vardır ve bu durum aslında biraz da bizde ve ülkemizde olmayan kendine güvenle ilgilidir.Ufacık israil devleti yöneticileri tüm dünyaya rest çekiyor, ABD'de minik bir çocuk her şey ve her konuda ben yapabiliyorum diyor ama biz hala yok ben dilimi konuşamıyorum yok sen konuşuyorsun yok ben özerklik istiyorum yok sen özerklik istiyorsun kısır döngüsünde dönüp duruyoruz. Sorun nasıl ekonomik olmaz ? Sorun her zaman ekonomiktir. 4 milyon insanın günlük 10 TL'nin altında yaşadığı ve yaklaşık 15 milyon insanın sadece ekmek yiyerek gününü geçirdiği ülkemizde halkın gerçek gündemi ekonomidir, dil değildir, özerklik değildir ve sözünü ettiğiniz popülizm değildir. Bu ülke yaşayan her insan özgür olmalıdır, fikrini saygı çerçevesinde rahatça söylemelidir, aç olmamalıdır. KARNI AÇ OLAN İNSAN İÇİN HER ŞEY ANLAMSIZDIR.

Kaşif 
 10.01.2011 22:31
 

Yazınızı çok popülst gördüm.Ve daha çok Kurtlar vadisinden fırlama bir anlayışla yazıldığı anlaşılıyor.Ama önemli meselelere bu popülst bakışlar tabiki olacak.Orada yaşayan insanların dillerini rahatça kullanmadığını biliyorsun da Turkiyede yaklaşık 20 milyon bir halkın dillerinin yasaklı olduğunu da bilmen lazım.Şu gerçeği de unutmamak lazım her sorunun temelinde ekonomik etmenler yatmaz sadece etki eder

cem rodin Duran 
 09.01.2011 15:05
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler.Ben Kurtlar Vadisi dizini izlemiyorum hiç.Dolayısıyla yazının bazı yerleri size göre popülist gibi gözükebilir ama stratejinin içinde biraz popülizm mutlaka vardır ve bu durum aslında biraz da bizde ve ülkemizde olmayan kendine güvenle ilgilidir.Ufacık israil devleti yöneticileri tüm dünyaya rest çekiyor, ABD'de minik bir çocuk her şey ve her konuda ben yapabiliyorum diyor ama biz hala yok ben dilimi konuşamıyorum yok sen konuşuyorsun yok ben özerklik istiyorum yok sen özerklik istiyorsun kısır döngüsünde dönüp duruyoruz. Sorun nasıl ekonomik olmaz ? Sorun her zaman ekonomiktir. 4 milyon insanın günlük 10 TL'nin altında yaşadığı ve yaklaşık 15 milyon insanın sadece ekmek yiyerek gününü geçirdiği ülkemizde halkın gerçek gündemi ekonomidir, dil değildir, özerklik değildir ve sözünü ettiğiniz popülizm değildir. Bu ülke yaşayan her insan özgür olmalıdır, fikrini saygı çerçevesinde rahatça söylemelidir, aç olmamalıdır. KARNI AÇ OLAN İNSAN İÇİN HER ŞEY ANLAMSIZDIR.  10.01.2011 12:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 537
Toplam yorum
: 198
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1868
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster