Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '10

 
Kategori
Şarap
Okunma Sayısı
1062
 

Güney Fransa'ya hoşgeldiniz 2, Languedec-Roussillon 2

Güney Fransa'ya hoşgeldiniz 2, Languedec-Roussillon 2
 

Bu şarap bölgesine ismini veren diger yöre Roussillon, Fransanın en güneyinde , Perpignan şehri çevresindedir. Buranın en enterasan şarabı, tatlı olan kırmızı Banyuls dur. Collioure kasabası yakınlarında, üretilen bu şarap, dünyaca meşhur Porto şarapları rekabet edebilmekte olup, özellik ile tenkit edilen ama lezzetine de doyum olunamayan Kazciğer ezmesi imalatında kullanılır. Başta gelen üreticileri Chataeu de Jau ve Domaine u Mas Blanc kooperatifleridir. Yine bu bölgede kücük ve bagimsiz bagciler , Boutique Bağcılık diye tanimlayabilecegimiz bir sistem ile yeni fıçılar kullanarak, gayet kompleks, aromali ve ağır şaraplar üretmektedirler. Bu bölgenin kendine has üzümü Carignan ile sahil boyunca uzanan baglar ve nispeten korunan yamaçlarda ahenkli , kişilikli kırmızı şaraplar üretilir ve bu şaraplar bir Chateauneuf-du-Pape sarabi ile mukayeseden kacmayacak kalitededirler. Bu şaraplara, Carignan in yani sira Mouvèdre ve Syrah üzümleride % 20 oranında katılır. Bu bölgenin, yine ünlü ve hakikaten iyi şaraplarından biri de, Muskat üzümlerinden üretilen tatlı şarap, Vin doux naturel dir. 13. yüzyıldan beri bilinen, yani Porto şaraplarından eski bir tarihçesi olan bu şarabı, bir Ispanyol Hekim, Arnaldo da Villanova bu bölgeye getirmiş olup, en iyi misali Muscat de Rivesaltes dir.

Başta gelen üreticileri ise, Mas Amiel, Domaine de Canterrane, Sarda-Malet, Le Moulin, Tresserre, Mas Chichet, Domaine Gauby olarak sıralayabiliriz.

Narbonne, Carcassonne ve Roussillon arasinda kalan Corbières bölgesi, hafif yüksek tepeleri ve kireci bol toprağı ile kırmızı Carignanın etkisi altında kalmış olup, bu orta kaliteli cins üzüm, bölge şaraplarının en fazla %60 oranını kapsar, geri kalan miktar Syrah, Mourvèdre ve Grenache katkisi ile üretilir.

Tercih edilen Macèration Carbonique metodu sayesinde, gittikçe daha fazla dengeli şaraplar üretilebilmektedir. Son zamanların en moda üzüm cinsi Syrah ın, sıcak iklimi sevmesi sayesinde, bu bölgede gittikçe yayılmakta ve kompleks olan yüksek kaliteli şarapların üretilmesine katkıda bulunmaktadır. Misal olarak, Chateau de Pradellesi sayabiliriz.

Yine Lanquedec-Roussillon bölgesinde olan, en eski AOC olan Fitou yöresi, Perpignan'ın kuzeyinde kalır. 1948 senesinde Fransız şarap kurallari icinde en yüksek sınıf olan AOC ye layık görülmüş olup, kırmızı şarabı için aldığı bu ünvanı, beyaz şarap için almak üzere ciddi çabalari vardır. Üretimde en çok kullanılan üzüm cinsi Carignan olup, Fitou şarabının en az % 30 ini muhteva etmesi gerekir. Uzun bir süre kalan kısım için bir %55 Carignan ve Grenache üzümlerinin kullanilma mecburiyeti var olsa da, geçen zaman ile birlikte %60 oranına varacak şekilde Syrah kullanılmasına izin verilmektedir. Bölgenin en büyük üreticisi, Mont Tauch kooperatifi olup, senesine göre üretimin %75 ine kadar varan bir miktari piyasaya arz eder. En kaliteli ürünü L`Exception olup, 70 seneden daha yaşlı asmalarda yetişen, her biri 1/3 oraninda olarak Grenache, Syrah ve Carignan üzümlerinden müteşekkildir.

Chataeu la Baronne, Chataeu de Beauregard, Chataeu de Caraguilhes, Chataeu de Cabriac, Domaine de Amouries, Domaine les Fenals, Chateau de Luc, Chateau Saint-Auriol u da önemli üreticiler olarak sayabiliriz.

PS: Bilgilerinize; daha önceki, yazım Beajolais şaraplarında olduğu gibi, terminolojinin müsaade ettigi yerlerde, eğer uyuyor ise, Türkçe deyimler kullanıyorum, mümkün olmadığı zaman ise orijinal Fransiz terimleri tercih ediyorum.

PS 2 : Agustos sonu ve Eylül de bir iki gün , Provence bölgesinde idim , bu hakikaten güzel yörenin izlenimlerini de yakinda paylasmak üzere...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3396
Kayıt tarihi
: 10.08.10
 
 

Gezmis ve hala gezen , görmüs ve yasamis ve hala gören, bunlari baskalari ile paylasmak istiyen b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster