Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
532
 

Güneydoğu'nun gerçekleri...

Güneydoğu'nun gerçekleri...
 

Dikim atelyesi olmayan veya atelyeleri yetersiz olan konfeksiyon imalatçıları dikim işlerini dışarda fasoncu dediğimiz atelyelere verirler. Bu atelyelerin sahipleri ise çoğunlukla doğu veya guneydoğu kökenli vatandaşlarımız olur. Burada çalışanlar ise ya firma sahiplerinin akrabaları ya da hemşehrileridirler.

Geçtiğimiz aylarda Batman'lı olduğunu söyleyen atelye sahibine ödeme yaparken PKK hakkında ne düşündüğünü sordum. Bana verdiği cevap oldukça düşündürücüydü. "Güneydoğu halkı demek PKK demektir. Aralarında hiçbir fark yoktur" dedi. "Peki PKK lı teröristlerin, Türk, Kürt ayırımı yapmadan masum vatandaşları öldürmelerine ne diyorsun?" deyince bu eylemlerin provokasyon olduğunu ve sivil halkı öldürenlerin kontragerilla denilen gurubun yaptığına inandığını söyledi. Güneydoğulu bir vatandaşımızın bu şekilde düşünmesi çok acı verici bir durumdu.

Eğitim hayatında öğrencilere en zor gelen ders matematiktir. Matematik müsbet bir ilimdir. Ancak biz farkında olmasak da matematik hayatımızın her döneminde karşımıza çıkar. Matematikte bir kural vardır. Eğer iki değer bir değere eşitse o iki değer de birbirine eşittir. Yani

A=B ve C=B ise A=C olur.

Şimdi bu formulü Güneydoğu'ya uygulayalım.

Kürt kökenli halk = DTP
DTP = PKK olduğuna göre

Kürt Kökenli Halk = PKK sonucu, bizim fasoncu vatandaşımızın söylediklerini doğruluyor.

DTP milletvekillerini meclise kim gönderdi? Kürt kökenli halkımız

DTP kimi destekliyor? PKK yı.

Bu durumda PKK, Kürt kökenli halkımızın içinden çıktığı için PKK ya bu bölgelerde yataklık yapılıyor.

Peki çözüm nedir?

Güneydoğu'daki işsizliğin nedeninin buraya gereken yatırımın yapılmadığı en önemli neden olarak düşünülebilir. Ancak burada en önemli sorunun eğitim eksikliği olduğunu düşünüyorum. Buradaki ailelerin çocuklarına verdikleri etnik kökenli eğitim, bizim okullarda verdiğimiz eğitimi yetersiz kılmaktadır.

Türk Anayasası vatandaşlarımız arasında ırk, din, etnik köken bakımından bir ayırım gözetmez. Ancak ülkenin üniter yapısını bozacak bölücülüğe ise hiç bir şekilde izin verilmemelidir. Şahsi fikrim uzun vadede doğu kökenli vatandaşlarımızın çocuklarının ilk öğretim hayatından itibaren batıda yatılı olarak eğitim altına alınarak Türk milliyetçiliğinin kendilerine aşılanmasıdır. Ancak yasalar ve insan hakları böyle bir zorlamaya izin vermez.

Peki Devlet, Kürt kökenli vatandaşlarımızın çocuklarının eğitimini yatılı okullarda ücretsiz olarak sağlayamaz mı? Mümkünse Doğu'dan uzak kentlerde.

Bu kesinlikle zorlama şeklinde değil, özendirme şeklinde olmalıdır. Bu şartlar altında eğitime yapılacak yatırım PKK ile mücadele sırasındaki harcamaların çok altında kalacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli görüşlerinize aynen katılıyorum. Maalesef ben de benzer durumlarla karşılaşıyor ve çok üzülüyorum. Taksim Meydanı'na baksanız, IMF bahane! Bunlar devlete zarar vermek için her şeyi yapacak şekilde, kin ve nefret duygularına sahip. Nasıl eğitilecek de bu düşüncelerden arındırılacak? Çok mu geç kalındı acaba? Saygı ve sevgilerimle.

Mustafa Mumcu 
 07.10.2009 19:36
Cevap :
Merhaba Mustafa bey,
İMF toplantısı, nevruz bayramı, Aponun yakalanmasının yıldönümleri, 1 mayıs. Dediğiniz gibi bunların hepsi bahane. Doğuda yeteri kadar oy alabildiğini düşünen DTP, şimdi batıdaki şehirlerde kürt kökenli vatandaşları örgütlenmeye kalkıyor. Örneğin Diyarbakır'daki nefreti bugün İstanbul'da görüyoruz. Yarın belki de İzmir'de göreceğiz. En büyük korkularımdan biri iç savaş tehlikesidir. Umarım yetkililer işin ciddiyetini kavramışlardır artık.
Bu arada İzmir'deki toplantıya gelememe rağmen kalbimin sizlerle birlikte olduğunu bilmenizi isterim. Saygı ve selamlarımla....  08.10.2009 0:42
 

MERHABALAR,SEVGiLi EROL BEYCiGiM..! HAiN "PKK" ile SEVGiLi KURT VATANDASLARIMIZ AYNI DEGiLDiR..! Kesinliklede ayni kefeye konulmamalidir.! Bir toplumun icinden mutlaka bir iki curuk cikabilir her zaman, bu da cok normaldir.! Kurtulus savasinda TURK-KURT ayni siperde dusmana karsi savasmislar... Buyuk onderimiz Mustafa Kemal ATATURK`UN kiymetli silah arkadaslari,Maresal FEVZi CAKMAK,KAZIM KARABEKiR`DE KURT`du..Ancak hepside bu guzel yurdumuz TURKiYE`MiZ icin sirt sirta verip,savasdilar.. Bizler yekpare birbirimize bagli TURK+KURT+ARAP+CECEN+LAZ+BOSNAK+ARNAVUT+AZERi+ERMENi+RUM...v.s. TURKiYE`miz icin VARIZ...! SAYET BOYLE DEGERLENDiRiRSEK, DAHA SAGLIKLI DUSUNMUS ve KARAR VERMiS OLURUZ BENCE..! YANLISIM VARSA DUZELTiNiZ BENi LUTFEN..! NETiCEDE HEPiMiZ iNSANIZ.......SEVGiLER ve SELAMLAR..! :-))

Necip Köni - Adana / TR 
 07.10.2008 23:38
Cevap :
Türk hüviyeti taşıyan herkes etnik kökeni ne olursa olsun Türk vatandaşıdır. Benim buradaki hedefim ülkeyi bölmek isteyen DTP gibi Kürt devleti kurmak isteyenlerdir. Aramızda öyle Kürt kökenli kişiler vardır ki bizim kadar Türklüğü benimsemişlerdir. Sonuç olarak sizinle aynı fikri paylaşıyorum. Ancak ülkeyi bölmek isteyenlere ve bunlara yataklık yapanlara taviz vermemeliyiz. Ne yazık ki son günlerde bu çürüklerin tahminlerden çok daha fazla olduğunu düşünüyorum. Katkılarınız için teşekkürler. Selamlar, esen kalın.  08.10.2008 19:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3375
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster