Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Eylül '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
71
 

Güneydoğu

Geçen hafta siz değerli okuyucularımla paylaştığım Şehitlerimiz adlı yazımın yayınlandığı gün gelen şehit haberleriyle acımız bitmeden bir yenisi daha eklendi. Son dönemlerde artan terör olayları terörizmin belki de çağımızın en zorlu sorunlardan biri olduğunun kanıtıydı. Bazılarımız için, terörizmin etkisi, henüz eve isabet etmemiş olabilir, henüz teröristlerin elinde acı çekmemiş olabiliriz, ama zamanın gösterdiği bir gerçek var ki her an terör olaylarının başımıza gelmeyeceğinin garantisini kim verebilir? "Güvende miyiz?" Sanırım hayır! Bu talihsiz gerçeği yaşadığımız şu günlerde terörizmin hayatımızın bir parçası olduğunu ve her vatandaşın savunmasız olduğunu sanırım anlamış bulunuyoruz.

Peki, ne yapacağız? Biz terörle / teröristlerle mücadele için çözümler üretmemiz, bu durumlara nasıl geldiğimizin nedenlerini araştırmamız gerekirken bizler sadece olayları izliyoruz. Aslında durumun özeti şu: Özel bir tv kanalında bir bayan çıkıyor ekranlara ve sadece iki dakika Güneydoğu’da bulunan memleketimizin ismini söylüyor, ardından şehitlerimizin isimlerini okuyor. Sonra mı? Daha sonra magazin haberleri, kim kiminle ne yapıyor diye haber adı verilen yayınlar yapılıyor. Ülke olarak bizleri uyuttuklarını zanneden bazı basın kuruluşları biraz ülkemizin dışından gelip yayın yapan kuruluşları örnek alsınlar. Güneydoğu’nun durumunu açıkça göstersinler. Yaşanılan olayları bilmeye, memleket toprağı olan; Şırnak Uludere’de, Diyarbakır Lice’de, Gaziantep Nizip’te, Hakkâri Çukurca’da neler yaşandığını bilmeye hakkımız var. Gündemi dağıtmak için yaşanan hiçbir olayı göstermeyen kendini basın diye tanıtan kuruluşları görevlerini yapmaya davet ediyorum. Ülkemizde kimsesinin görevini yapmadığı şu günlerde yayıncı kuruluşlar yapsınlar ki belki bazı durumlara dur diyebiliriz. Orada bilinmeyen yardım kuruluşlarının çeşitli nedenler adına para toplandığını, bu yardım kuruluşlarının sayısız olduğunu herkes biliyor, ama kimse ses çıkartmıyor ya da çıkartamıyor. Terörizmin finanse kaynağını kimler sağılıyor? Bu hayır kurumlarını hangi ülkeler destekliyor? Ülkemizde bulunan basın kuruluşlarının bunları araştırıp bizlere, halkımıza açıklamaları gerektiğimi ve görevlerini en kısa sürede yapacaklarını ümit ediyorum.

Dürüst olmak gerekirse, teröristlerle ne pazarlık yapabilirsiniz, ne de bir sonuca varabilirsiniz. Biz onlara ne sunabilir ve ne yapacağımızı taahhüt edebiliriz. Biz uzlaşma için elimizden geleni zaten yaptık. Ülkemizin her köşesi bizim ve ben artık şehit haberleri okumak istemiyorum. Güneydoğu Bölgesinde bulunan tarihi yerleri, kültürel zenginliklerimizi araştırmaya ve bilmeye hakkımız olduğunu düşünüyorum. Umarım ülke olarak birlik beraberliğimizi kaybetmeden bu zor günleri aşıp tüm ülkemizde güneşli günleri görmeyi hayal ediyorum. Haftaya görüşmek üzere.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 431
Kayıt tarihi
: 21.05.12
 
 

Antalya Manavgat'ta yaşıyorum. Amatör olarak tiyatro oyunculuğu yapıyorum ve yerel bir gazetede h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster