Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
545
 

Güneydoğuda bahar silahlara geliyor

Güneydoğuda bahar silahlara geliyor
 

Bundan ondört yıl öncesinin nevruzunda doğuda görev yapıyordum. Bahar gelecek diye bir heyecan yoktu içimde. Çünkü bahar yine silahların konuşması, masum insanların ölmesi, Mehmetçiklerin ömrünün baharında şehit olması, yurdumun bu güzelim bölgesine siyah bir korkunun çökmesi demekti. Akşam olup hava kararmaya başladığında, insanların kaygıları, korkuları, düşünceleri de kararmaya başlardı. Ve terör bu korkudan medet umar, bir umacı gibi çıkardı çevre tepelerden.

Beş tane dalyan gibi mehmetçiğin kanlar içindeki bedenini kucakladığımda dışarıda çiçekler açmıştı. Oysa onlar o güzelim çiçeklerin kokusunu duyamıyorlardı.

Aradan geçen bunca yılda çok şey değişti; o zamanın çocukları yetişkin adam oldular; o zamanın yetişkinleri yaşlandı. Binlerce genç şehit oldu; binlerce genç aldatılmış, terörün ağına düşürülmüş bir halde gittiler bu dünyadan. Onlar da yazı göremedi.

Ve ateş hep düştüğü yeri yaktı, yakmaya da devam ediyor. Bahar gelince güneydoğunun ufkunda çakan şimşek değil, roketler. Her biri Batıda bir yuvanın heyecanla evladını, sevgilisini, nişanlısını, babasını bekleyen insanların yaşadığı bir yuvanın tepesine yıldırım olup düşüyor.

Türkiye büyük bir ülke. Güçlü bir devlet. Tarihin en önemli kavşaklarından birisinin sahibi. Onun için de düşmanı bol. Etnik sorunları, tarihin uzun dönemlerinden gelip biriken sosyal sorunları, yoksulluğu, cehaleti, çıkar kavgalarını kullanıp bu ülkenin insanlarını bunca yıldır birbirine düşürmeyi başarıyor bu düşmanlar.

Doğuda terörün en yoğun yaşandığı iki yılı yaşadım. Çok şey gördüm. Çok şey dinledim. Sivil bir yönetici olarak yapılan hataları, ihanetleri, sıkıntıları, acıları tecrübe ile öğrendim.

Şimdi bunları oturup kitaplaştırmak istiyorum. Sivil bir yöneticinin gözüyle terörü anlatmak; bizzat yaşadığım ve meslektaşlarımın yaşadığı acı, anlamlı, önemli anıları birleştirmek istiyorum. Son yıllarda asker gözüyle o yılların kitaplaştırıldığına tanık olduk. Olayın o cephesini tanıdık. Ama sivil yönetici cephesi hep bölük pörçük anılarda kaldı. Şimdi "Köprü" dizisiyle anlatılan bir sivil yöneticinin yaşadıklarının binlerce örneği var.

Ama üzüldüğüm en önemli husus; geçen ondört yılın ülkemde terör meselesini bitirmeye yetmemesi.

Yine bahar geldi ve yine güneydoğuda silahlar çıkarılıyor. Yine yazı göremeyecek gençler var.

Yine yürekleri yanacak anaların. Hep Batısında hem Doğusunda yurdumun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 2691
Kayıt tarihi
: 15.07.06
 
 

1961 yılında Çorum’un Osmancık ilçesinde dünyaya geldim. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster