Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mart '16

 
Kategori
Astroloji
Okunma Sayısı
1429
 

Günlerin “astrolojik ve mitolojik" kökeni

Günlerin “astrolojik ve mitolojik" kökeni
 

Günler ve astrolojik sembolleri


Bugün günler için kullandığımız kelimelerin kadim zamanlardan geldiğini ve gezegenlerle ilişkili olduğunu biliyor musunuz?

Binlerce yılık insanlık tarihinin tozlu ve kayıp sayfalarını tüm okul hayatımız boyunca okuduk durduk. Ancak çoğumuz günümüzün modern hayatındaki birçok şeyin binlerce yıllık köklere sahip olduğunu bilmeyiz.

İşte bu binlerce yıllık unutulmuş mirasın birisi de günler ve günlerin anlamıdır. Gerçi buna unutulmuş demek de haksızlık olur, çünkü artık internet çağında bilgi her yerde var ve herkese açık. Yeter ki bulmak isteyen arasın...

Kelimeler unutulmamış aslında, çünkü her gün kullanıyoruz içinde bulunduğumuz günü adlandırmak için. Ama anlamını ve kaynağını unutmuşuz. Günümüzün hız-haz-tüketim odaklı derinliği olmayan sürü toplumunun klasik sorunlarından bir tanesi daha; “anlam eksikliği”.

Haftanın 7 günü var ve bunların seçimi de kadim zamanlarda insanların gözlemleyebildikleri güneş sistemimizdeki 7 gezegenle ilişkiliymiş.

Homo-sapiens yani “bilen adam”ın tarihte sahneye çıkmasıyla birlikte sırasıyla tarım, inanç ve toplu yaşam insan yaşamının odağı haline gelmiş. İnsanlar kendilerinden görünen ve görünmeyen doğa güçlerini henüz bugünkü gibi bir bilim yeşermediği için kendilerince anlamlandırmış, doğa güçlerine tanrısal güçler atfetmişler. Mitlerin hakim olduğu Pagan inancı kendinden büyük tanrıların geldiği yeri göklerde de aramış ve gezegenlerle ilişkilendirmiş. İşte bu yüzden haftanın günleri de bizim güneş sistemimizdeki o zamanın bilinen gezegenlerinin adlarıdır.

Bir ilginç bilgi de Romalıların eskiden 8 olan gün sayısını 7’ye çekerek bildiğimiz hafta döngüsünü M.Ö. 2nci yy civarlarında değiştirmiş olmaları. Böylece bir yılı daha kolay tamamlıyorlardı. Bu sistem genel olarak M.S. 4ncü yy’da ancak Roma İmparatorluğu sınırları içinde genel olarak kullanıma geçti ve Uzak Doğu’da da kabul gördü. Daha sonra da Batı Roma İmparatorluğu’nu yerle bir eden Germenler tarafından da adapte edilerek M.S. 2nci yy’da kullanıldı. Tek getirdikleri yenilik Satürn dışındaki Romalı Tanrıların yerine İskandinav Mitolojisi’ ndeki tanrıları koymalarıydı. Zaten, isimleri değişse de gerek Roma, gerekse İskandinav mitolojilerinde gezegenlerin görevleri aynıydı. Bu mitolojik benzerlikle de ayrı bir yazı konusu olmayı hak eder.

Haftanın 7 gün olmasının bir muhtemel sebebi de 6 günde yaradılış ve Tanrı’nın son gün inzivaya çekilmesi inancı. İnsanlar da Yüce Yaradan gibi 6 gün çalışılır bir gün dinlenilirmiş; aynı bir çocuğun babasını taklit etmesi gibi...

İzin verirseniz günleri Latin kökenli olduğundan dolayı anlatım kolaylığı olması açısından İngilizce yazarak yazımı sürdüreceğim. Zira, tüm günler bilinen insanlık tarihinin Anglo-Sakson medeniyetlerinden bilim insanları tarafından yazılması sebebiyle Romalı mitolojisi paralelindeki İskandinav tanrılarına ithaf edilmiş.

SUNDAY (Pazar) – Güneş sistemimizin merkezindeki GÜNEŞ’e (SUN) atfedilmiştir. Güneş Tanrısı Helios’un günüdür. İskandinav Mitolojisi’nde ise adı Sunna veya Söl’dür.

MONDAY (Pazartesi)– İngilizce’de AY kelimesinden (MOON) bugünün Ay’a atfedildiğini anlamak kolaydır. Bu gün Ay Tanrıçası Lunae’nin günüdür. İskandinavlarda Mani olarak geçer.

TUESDAY (Salı)– Romalıların savaş Tanrısı MARS (ARES)’ in günüdür ama İskandinav mitolojindeki karşılığı Tyr’dir.

WEDNESDAY (Çarşamba)– Tanrıların habercisi HERMES’e atfedilmiştir ve gezegeni MERKÜR’dür. Anglo-Sakson geleneklerine de baktığımızda “haftanın ortasındaki gün” anlamına gelir ve haftanın 2 yönünü bağlayan bir gün olması ile Hermes’in görevini açıklamaktadır sanki.

THURSDAY (Perşembe)– Güneş sistemimizdeki en büyük gezegen olması açısından da JÜPİTER’in Tanrıların başı olan ZEUS ile ilişkili olması ilginçtir. İskandinav Mitolojisi’nde Thor’dur ve bu gün Şimşeğin günü olarak geçer.

FRIDAY (Cuma)– Güzellik Tanrıçası AFRODİT’e bir ithaf edilmese olmazdı tabii. Venüs bu yüzden Cuma gününü süsler. Anglo-Saksonların Venüs’e verdikleri isim Frige’dir.

SATURDAY (Cumartesi)SATÜRN Romalılarda Zeus’un babası, Titanların yaratıcısı KRONOS ile ilişkiliydi. Ve ilginçtir ki, metafizik ve ileri seviyede ruhsallıkla ilgilenenler Satürn’ü bugün bile Güneş Sistemi’nin çıkış ve idare kapısı olarak kabul ederler.

Gördüğünüz gibi bugüne ait sandığımız birçok şey aslında çevremizdeki birçok şey anlamını unuttuğumuz sembollerden örülü. Bu yüzden Cebrail’in Hz.Peygamber’e ilk emri olan “OKU” emrini iyi anlayıp, araştırmalı, anlamalıyız. Gözlerimizin önünde görünen dünyayı idare eden görünmeyen şeyleri anlamak için okumalıyız. Rüzgardaki yaprak olmamak farkındalık ile başlar.

Her şey arayış ile başlar yani merak ile. Yeter ki arayalım, kapılar açılacaktır. Bilgeliğin dudakları arayışta olan hazır olunca ona konuşacaktır.

Sevgiler,

Kenan

 

https://twitter.com/Naacel

https://www.facebook.com/public/Kenan-Kolday

https://instagram.com/naacel/

http://naacel.blogspot.co.uk/

http://www.felsefetasi.org/author/kenan-kolday

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 243
Toplam yorum
: 48
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1181
Kayıt tarihi
: 29.10.12
 
 

Çocukluğumdan beri kendimden büyük bir şeyleri arayıp durdum. Ve 1999 yılında yaşadığım şoklar il..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster