Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Güliz Gülsever Özsaruhan

http://blog.milliyet.com.tr/listemiste

15 Aralık '10

 
Kategori
Eğlence - Hobi
Okunma Sayısı
3827
 

Günlük hayatımızda kullandığımız 10 icat

Günlük hayatımızda kullandığımız 10 icat
 

En şey 10 şey


Bu liste günlük hayatta çok sık kullandığımız eşyaların nasıl icat edildikleriyle ilgili. Çoğu çok küçük olsa da hayatlarımızı oldukça kolaylaştırıyorlar. İşte karşınızda en iyi 10 icat.

10)Cırt Cırt

cırt cırtİsveçli mucit George de Mestral, 1948 yılında çengelli bağlamayı keşfetmişti. Dulavrat otu tohumlarının elbiselerine ve köpeğinin tüylerine yapışıp durmasından yola çıkan Mestral bu tohumları incelemiş ve kıyafetleri birbirine tutturup tutturamayacağını araştırmaya başlamış. 1955 yılında patentini aldığı cırt cırt günümüzde çok sayıda üründe kullanılmaktadır.

9)Fıstık Ezmesi

9Fıstıklar ilk olarak İnkalar tarafından ezme haline getirildi. Fıstık ezmesinin çağdaş olarak ilk kullanımı ancak 1890’ larda gerçekleşebildi. George A. Bayle fıstık ezmesini çürük dişlerin tedavisinde protein desteği olarak satıyordu. 1893 yılında ise Dr. John Harvey Kellogg bugün bildiğimiz fıstık ezmesini üretmeye başladı. Bugünkünden tek farkı kavrulmuş fıstık yerine buharda pişen fıstık kullanmasıydı. Amerika fıstık ezmesiyle 1904 yılında bir fuarda tanıştı. Aynı fuarda hotdog, hamburger ve dondurma külahı da Amerika’ya tanıtıldı. 1922 yılında Joseph L. Rosefield modern fıstık ezmesini daha iyi öğüterek, hidrojene ederek ve yağın ayrılmasını engelleyen bir emülgatör kullarak günümüzdeki fıstık ezmesini oluşturdu ve tabiki patentini de aldı.

8) Teneke Kutu

8İngiliz tüccar Peter Durand 1810 yılında teneke kutuyu icat edip patent altına aldığında gıdaların korunmasında büyük bir etki yarattı. 1813 yılında John Hall ve Bryan Dorkin İngiltere’de ilk teneke kutu fabrikasını kurdular. İlk kutular o kadar kalındı ki açmak için çekiç gerekiyordu. Teneke kutular inceldikçe teneke kutu açacakları da icat edildi. 1866 yılında J. Osterhoudt üzerlerinde açmak için bir aparat bulunan teneke kutuyu buldu. Böylece hayatımız da oldukça kolaylaştı.

7)Süt Şişesi

7“New York Süt Şirketi” toplu halde şişe süt üreten ve dağıtan bir şirkettir. Bundan önce ülkemizde de olduğu gibi sütçüler testilerle ev ev dolaşıp müşterilerine ulaşırlardı. Sütün kısa olan raf ömründen dolayı günde 4 defaya kadar dağıtım yaptıkları olurdu.
6)Elektrik Süpürgesi

6Vakumlama prensibiyle çalışan ilk süpürge Chicago’da Ives W. McGaffey tarafından icat edilmiştir. İlk Süpürgeler oldukça hafif ve ufaktı fakat yerleri süpürürken aynı zamanda bir çalıştırma kolunu çevirmek zorunda olduğunuz için de kullanımı oldukça zordu. İlk çıktığında 25$’a satılan ‘Whirlwind’ marka süpürge zamanına göre ise oldukça pahalıydı.

5)Fermuar

5Fermuara çok benzeyen ‘otomatik, devamlı kıyafet kapayıcı’ adlı bir düzenek 1851 yılında Elias Howe adına patentlenmişti. Howe’un düzeneğinin fermuardan farkı kayan bir düzenek yerine birbirine geçen klipslerden kurulu olmasıydı. Gerçek fermuarın icadı bu düzeneğe eklenen gelişmeler ve eklemeler sayesinde olmuştur ve ilk patent 1891 yılında alınmıştır. Günümüz modern fermuarlarının atası olan ‘klipssiz bağlayıcı’ o zamanda da tasarım eksikliği ve kullanım zorluğu takılmaksızın kıyafetlerdeki yerini almıştı.

4-Güvenli Traş Bıçağı- Gillette

jiletGüvenli traş bıçakları bulunmadan önce çoğu erkek traş olmak için ustalık gerektiren düz ustura kullanıyordu. Marangoz rendesinden esinlenen Jean-Jacques Perret 18. yy’ın sonlarına doğru ilk güvenli traş bıçağını buldu. 1820'lerden başlamak üzere farklı firmalar kendi traş bıçaklarını üretmeye başladılar. 1901 yılında Amerikalı mucit King Camp Gillette ilk değiştirilebilir uçlu traş bıçağını keşfetti. Kurnaz bir işadamı olan Gillette, traş makinasını ucuza satıp kullan-at jiletlerini ayrı olarak satarak çok daha fazla para kazanabileceğini farketti. Gillette markası, 1903 yılında piyasaya ilk çıktığında 51 makine 168 tane de jilet satmıştı. Zaten ‘jilet’ kelimesi de marka isminden dolayı dilimize bu şekilde yerleşmiştir.


3)Tost Makinesi

3Elektrikli tost makinelerinin öncesinde dilimlenmiş ekmek metal bir düzenek üzerinde ateşe tutularak kızartılıyordu. İlk elektrikli tost makinesi 1893 yılında İngiliz bir şirket tarafından patentlendi. Elektrikli tost makinesini kullanmaya olanak veren ve yüksek ısıya dayanabilen nikrom tel teknolojisi uzun süredir kullanılıyordu. İlk patent başvurusunu ise 1909 yılında GE yapmıştı. Otomatik olarak ekmekleri döndüren tost makinesi ise 1913 yılında Copeman çifti tarafından patent altına alınmıştı. Bu icattan önceki tost makineleri ekmeğin sadece bir yanını kızartabiliyordu daha sonra diğer tarafını çevirmeniz gerekliydi.

2)Meşrubat

2Meşrubatların tarihi doğal kaynakların etrafında bulunan sodalara kadar gider. Eski toplumlar doğal kaynaklarda yıkanmanın veya içmenin birçok hastalığa iyi geldiğine inanırlardı. Satışa sunulan ilk meşrubat 17. yy’da Fransa’da ortaya çıkmıştır. Bu meşrubat su, limon suyu ve baldan oluşuyordu. 1770'lerde bilim adamları doğal mineral suların yapaylarını üretmekte büyük ilerleme kaydetti. İngiliz Joseph Priestley suyla karbon dioksiti biraraya getirmeyi başardı. İngiliz John Mervin Nooth ise bu buluşu geliştirdi ve eczanelere ticari amaçlı satmaya başladı. Daha sonra Amerika’da satışa sunulan aromasız sodaların içine katılan kimyasallar ve otlar büyük ilgi gördü.1)Tuvalet Kağıdı

1Kağıdın sarma ve koruma malzemesi olarak kullanımı M.Ö. 2.yy Çin’ine kadar dayansa da ilk tuvalet kağıdının kullanımı M.S. 6 yy’da Çin’de olmuştur. Zamanında ülkeyi ziyaret eden bir Müslümanın ifadesi şöyle:

“Çinliler temizliklerine fazla özen göstermiyorlar. İhtiyaçlarını giderdiklerinde kendilerini suyla yıkamak yerine kağıtla siliyorlar.”

Çin’de 14.yy’ın başlarında yıllık 10 milyon paket tuvalet kağıdı üretiliyordu. 1880 yılında ‘delikli’ tuvalet kağıdını ilk üreten İngiliz bir şirketti. Bu keşiften önce zengin kesim ihtiyaçlarını yün ve dantelle karşılarken fakir kesim ise paçavra, talaş, yaprak, çim, taş, kum, su, kar, meyve kabukları ve deniz kabukları ile karşılıyordu.

Bonus: Hijyenik Ped

111915 yılında Kimberly Clark tarafından ‘cellucotton’ adı verilen kabartılmış tampon üretimi yapılmaya başlandı. Pamuğun müadili olan cellucotton için pamuk fabrikası yeniden yapılandırıldı. Bu ürün ilk olarak I. Dünya Savaşı sırasında yaralı askerlere bandaj olarak kullanıldı. Savaşta görev yapan hemşireler de regl dönemlerinde bu ürünü kullanmaya başladılar. Böylece modern çağın ilk hijyenik ped kullanımı da başlamış oldu. I. Dünya Savaşından sonra Kimberly Clark, dünya’nın ilk hijyenik ped markası Kotex’i kurdu. İlk zamanlarda ürünün satışı çok zor yapılıyordu. Bir çok dükkan bu ürünü satmayı ve sergilemeyi reddetti. Hatta reklamları bile yasaklanmıştı.

http://www.listemiste.com/gunluk-hayatta-kullandigimiz-en-iyi-10-icat.html

www.listemiste.comÖnerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 4987
Kayıt tarihi
: 15.12.10
 
 

1981 İzmir doğumlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemlerinden mezun. Listemist..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster