Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Diyetisyen Şengül Üre

http://blog.milliyet.com.tr/diyetinfoo

27 Kasım '08

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
2693
 

Günlük karbonhidrat tüketimi

Günlük karbonhidrat tüketimi
 

Günlük karbonhidrat tüketimi


Ekmek, makarna, pirinç, meyve, sebze, şeker vb. besinler en iyi karbonhidrat kaynağıdır. Karbonhidratlar vücuda enerji sağlayan besin öğelerinden biridir. 1 gr karbonhidrat 4 kcal enerji verir. Karbonhidratlar besinlerimizde en çok bulunan besin öğesidir.

Normal diyet alan , yetişkinlerde enerjinin %55-60 ı karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Karbonhidratlar , enerji kaynağı olarak bedenin kullanabileceği en iyi yakıttır.

Karbonhiratlar kendi aralarında basit karbonhidratlar (basit şekerler= monosakkaritler:meyve şekeri vb), birleşik karbonhidratlar (Birleşik şekerler= disakkaritler çay şekeriç , süt şekeri vb.) ve kompleks karbonhidratlar( nişasta , vb) olarak gruplandırılırlar.

Özellikle kompleks karbonhidratların ve kaynaklarının , daha saglıklı besinler olduğu bilinmektedir.Bu nedenle mümkün olduğunca kompleks karbonhidratlar( kepekli doğal taş değirmen unu , kepekli esmer pirinç işlenmemiş pancar şekeri , meyveler , sebzeler ) kullanmalı , daha az sağlıklı olan işlenmiş karbonidratlardan (beyaz şeker, beyaz un, reçel, patates püresi ve cipsi) kaçınılmalıdır.

Karbonhidratlarda bulunan lifler, karbonhidratların en sağlıklı parçaları , vitamin , mineral ve birçok doğal antioksidanın taşıyıcısı olduğundan rafine edilmemiş kompleks karbonhidratların besin değeri yüksektir.

Diyetisyen Şengül Üre
www.diyetinfo.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1696
Kayıt tarihi
: 14.10.08
 
 

2002 -2006 yılları arasında Maltepe Üniversitesi hastanesinde görev yaptım. 2006' da kendi yerim ola..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster