Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1557
 

Günlük tutar mısınız? - 2

Günlük tutar mısınız? - 2
 

Benim içinde günlük tutmak yada blog yazmak hiç kolay olmadı. İşin başında her kalem kağıdı elime aldığımda aklımdaki binlerce düşünce kaybolup gidiyordu. Daha sonra düşüncelerimin beni terketmemeleri konusunda onları ikna ettim. Şimdi günlüğümü kendime attığım emailler ile tutuyorum, birde bloglarım var.

Sabah başladığımız günlük tutmak ile ilgili yazımıza devam edelim;

3. Günlük, hayatın gerçeklerini doğrular

İnsanın objektif olarak kendine sevecen ve şefkatli davranmayı öğrenmesi zordur. Günlük tuttuğunuzda hayatınızın sizi sürüklediği macerayı, kim olduğunuzu, nerede olduğunuzu ve nereye gittiğinizi keşfedersiniz. Yazdıkça içinizde gömülü olan duyguların dışarı çıktığını göreceksiniz. Aslında kendinizi keşfettikçe içinizdeki suçluluğu öldürecek, suçluluk hissinizin azaldığını göreceksiniz. Kendimizde yani içimizde tuttuğumuz duyguların ağırlığını bir süre sonra taşıyamayacağımızı hissederiz. Yazdığımız zaman bu duyguların hangilerinin bizi motive hangilerinin demotive ettiğini bulabiliriz. Hayatınız ve genel hayat üzerine yazmak sizin amaçlarınızı tazeler, size güç verir. Ve tabiki yeni bir yön.

4. Günlük kimliğin yeniden kazanılmasını sağlar.

Kendini yemeğe vererek yada kötü alışkanlıklarla beyninizi uyuşturabilir, hayatı kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Sadece kalem ve kağıdı yada klavyeyi keşfederek kendinizde gizli kalmış yerleri ortaya çıkarabilirsiniz. Bazen bilinmesini istemediğimiz şeyleri günlüğe gizlerken, bazen yeni fikirlerimizi yazarız. Yazmak dünyanın kilidini açmaktır aslında. Yazılarımızla sezgilerimizi, yaratıcılığımızı ve hayal gücümüzü geliştiririz. Yazarak doğru zamanda doğru şeyi ifade edebilecek en doğru kelimeyi bulmayı öğreniriz.

5. Günlük hayallerinizi somutlaştırır.

Bir çoğumuz kendimizle olan ilişkimizi dikkate almayız ve hatta böyle bir şeyin olduğunu bile kabul etmeyiz. Halbuki kendimizi anlamak ve keşfetmek belkide yolculuğumuzun ilk çıkış noktası olmalıdır. Eğer yazmaya başlarsak düşüncelerimizin ve hayallerimizin hangilerinin daha önemli ve anlamlı olduğunu yavaş yavaş keşfetmeye başlarız. Ve gerçekten hayattan ne beklediğimizi ancak böyle keşfedebiliriz.

Nasıl günlük tutacağım?

1. Bir ajanda bulun. Her gün bir gün öncesini yada her akşam o gün neler yaşadığınızı, düşüncelerinizi buraya yazın. Hatta yarın neler olacağını, beklentilerinizide yazın. Her ay sonunda yazdıklarınıza göz atın bakalım neler düşüneceksiniz.

2. Bir küçük defter alın. Bu defteri çantanız dahil her yerde taşıyın. İy ibir şeyler olduğunda yada tam tersi hemen not alın. Yani bir şeyleri yaşar yaşamaz, düşünür düşünmez hemen not alın. Bunu otobüste giderken yada birilerini beklerken bile yapabilirsiniz.

Kolay gelsin

Günlük tutar mısınız? - 1

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5275
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster