Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '06

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1772
 

Günümüz evliliklerine neden gölge düşüyor?

Günümüz evliliklerine neden gölge düşüyor?
 

Düşünüyorum. Günümüz evlilikleri neden uzun ömürlü olmuyor? Oysa bizim jenerasyonumuzun anneleri babaları, anneanneleri babannelerin evlilikleri ne kadar uzun ve hala devam etmekte. 40 yıl 50 yıl diyorlar. Bu kadar senedir aynı yastığı paylaşıyoruz diyorlar... Ne fark var acaba o zamanla şu anki evliliklerin arasında ki fark. Nerde yanlış yapılıyor ?

Eski kadınlar diyorlar ki ''Bizim zamanımızda bir eve gelinliğinle girersin kefeninle çıkarsın''. Aksi mümkün değil diyorlar. Bize öyle öğretildi. Kol kırılır yen içinde kalır diyorlar... Eee herkes aynı düşünceyle evleniyor bir ömür boyu diye ama zamanımızda öyle olmuyor. Cicim ayları geçti mi başlıyor çatırdamalar.

Onlar hiç mi üzüntü görmediler, eşleri onları hiç mi incitmedi. Sanmıyorum. O zamanların işleri güçleri daha ağır yorucu ve erkekleri daha sert. Şu an ki rahatlık yok. Daha fazla eziyet çekmişler anlattıklarından anlaşılan bunlar. Ama karı koca arasında müthiş bir saygı- sevgi var.

Tanıdığım yaşlı bir çift var yakın çevremizden. Hala Mehmet bey diye seslenir eşine. Eşi de ona hanım diye seslenir. Hala dışarıya çıkarken iki büklüm gelip eşinin ceketini tutar giydirir yakasını düzeltir öyle uğurlar. Ve bunuda büyük bir zevkle yapıyor. Şu an kaç kişi vardır bu şekilde. Tek bu örnekle değil tabi ki şahit olduğum daha birçok örnekler var. Ben şu an ki evliliklerde bende dahil göremiyorum bunları. İstisnalar olabilir sözüm onlara değil. Ama istatikler son senelerde boşanmaların hızla çoğaldığını gösteriyor. Gelişmekte olan ülkelerin sorunuymuş bu.

Yanlış anlaşılmasın ben eskiler gibi eziyet çekelim böyle davranalımı savunmuyorum. Ben diyorum ki bizim bu zamanda evliliklerimizin daha kolay daha mutlu olması gerekirken neden boşanmalar artıyor diye soruyorum kendi kendime. Evliliklere neden gölge düşüyor? Teknoloji den mi, sosyal çevreden mi ?Özgürlükten mi? İnternetten mi? Bayanların çalışıp para kazanmaların dan mı?

Bence hepsi etken. İnsanlar rahatladıkça daha refah düzeye ulaştıkca aile kavramına olan saygı ve sevgi azalıyor. Yanlış oldu belki cümlem ama azalmıyordur da farklı tatlar farklı zevkler aramaya yöneliyorlar. (severek evlendiği eşi hamile kalınca kocasının ondan soğumasını başka bir yazımda yazacağım). Durum böyle olunca da biz kadınlar eskiler gibi kol kırılır yen içerde kalır şeklinde düşünmüyoruz.

Bu ve benzeri sebepten günümüz evlilikleri uzun ömürlü olmuyor maalesef. Olan çocuklara oluyor. Piskolojisi bozuk bir gelecek nesil yetişiyor bence.

sevgiyle ve mutlu kalın

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gölge düşmesin hiçbir evliliğe...kaleminize sağlık sema hanım

ece vardar 
 10.11.2006 15:22
 

bence flortle uzun surelı bır evlılık olmaz... aşk ztn bıryerde bıtıyor vegerıye bomboş bır sayfa kalıyor ve bu cok uzucu ... cıft bırbırını tanımamalı zamanla anlamalı ve işte ozaman hrsey daha netortaya cıkıyor

büşra 
 27.09.2006 23:47
Cevap :
uzun veya kısa insan farkeymiyor..Bitecekse bitiyor..teşekkürler yorumların için büşra cım  28.09.2006 8:20
 

ya aslında biraz yanlış anlaşılmışım. aile kurumuna karşı değilim. Ancak Dünyanın değiştiğine (istediğimiz şekilde yada değil) hepimiz inanmalıyız. değişen gelişen dünyada tabiiki gerileyen ve yaşatılması gereken değerlerde var. Evlilik kurumunun yapısını ve işlevini tartışmak gerekli bence. Evlilik kurum olarak bazı gelişme potansiyeli olan değerlerin gelişimine engel oluyor. bazı köhnemiş politik akımlarında yaşamasına olanak sağlıyor. Gelişen dünyada birey olmanın ön plana çıktığı. bireysel gelişim olanaklarının (dil, eğitim, hobi, idealler) artmasıyla birlikte sorgulayan, reddeden kapsayan insan modeli çıktı ortaya. bu durum büyük bir hızla süreceğede benziyor. çocuklara üzülmemek elde değil. ama birde evli ailelerin çocuklarının durumlarını düşünelim. sorun sadece boşanmaktamı acaba.?

İsomel 
 21.09.2006 15:52
 

aslında evlilik en or yaşanabilen bir kurum bu nedenle yaşatılması en zoru. yaratıcı olmak ve eşitlik temel olursa belki. eskilere gelince kadın köleliğe çoğunlula razı da ondan. birde aşk bitince işte...

Ali BAKMAZ 
 21.09.2006 14:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3734
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster