Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

10 Aralık '07

 
Kategori
Evcil Hayvanlar
Okunma Sayısı
3529
 

Günümüzde aşılara güncel bakış açısı

Günümüzde aşılara güncel bakış açısı
 

Bir kaç sene öncesine kadar köpek ve kedilerin senelik aşılarını yaptırmak gerekli olarak biliniyordu. Zaman değişti ve artık yurt dışındaki pek çok veteriner hekim ve bağışıklık sistemi araştırmacıları senelik tekrarlanan aşıların gerekliliği konusunda geçmişteki fikirleri paylaşmıyorlar. Hatta pek çoğu veteriner hekim web sitelerinde gereksiz aşılamalardan uzak durmak konusunda bilgi veriyor, koruyucu hekimlik konusunda kendilerini geliştiriyorlar. Bu konuda Türkiye'de veteriner hekimler ne yazıkki halen klasik öğretileri takip ediyor. Bu yazımda aşılara güncel bakış açılarına yer verirken, bizlere ve hayvanlarımıza hizmet veren veteriner hekimlerimizi de yabancı kaynakları ve gelişmeleri araştırmaları konusunda harekete geçirmeyi amaçlıyorum.

Kirk's Current Veterinary Therapy XI – veteriner hekimlerin el kitabı- nda Dr. Tom Phillips D.V.M. Ph.D. and Dr. Ronald Schultz Ph.D. (immüologist ve Wisconsin Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Patolojik Bilimler Departman Başkanı) tarafından yapılan açıklamalara göre yıllar öncesinin yıllık aşılama geleneği yetersiz bilimsel verilere ve onaylamaların eksikliğine dayanıyor. Bir istisna olmaksızın yıllık tekrarlanan aşıların hiç bir bağışıklıklıkla alakalı gerekliliği yok. Virüslere karşı bağışıklık yıllar boyu, hatta hayat boyu sürebiliyor. Tekrar aşıları sadece zehirli maddelere karşı bağışıklık kazanmak amaçlı yapılıyor. Ör. Tetanoz tekrar aşısı insanlar için 7-10 senede bir öneriliyor. Ancak kedi ve köpekler için hiç bir zehirli maddeye karşı aşılama şu an uygulanmıyor.

Bağışıklık sistemi bir "hafıza"ya sahip ve hafıza hücreleri içeriyor. Bir kere bu hafıza hücrelerine belirli bir hastalığa karşı ne yapacakları gösterildiğinde (11-16 haftalıkken bir yavru köpek aşılaması gibi), ne zaman bu hastalıkla karşılaşsa antibadi üretecektir - yıllar boyunca, muhtemelen hayatı boyunca.

Yıllık hatırlatıcılar bu sebeple gerekli değildir. İşin gerçeği yıllık hatırlatıcılar faydasızdır çünkü Kirk's Current Veterinary Therapy XI kitabında açıklandığı kadarıyla, tekrar aşılama vücutta mevcut antibadilerin araya girmesi sonucunda ikincil bir tepkiyi teşvik etmede başarısız olur.

Açıkça, yıllık tekrarlanan aşılar işe yaramamaktadır. Zaten bir önceki aşılamadan köpek veya kedinizin vücudunda antibadiler bulunmaktadır. Bu antibadiler tekrar aşısının etkisini nötralize ederler. Böylece tekrar aşısının bağışıklığı kuvvetlendirdiğini ve zaten bağışıklık sahibi bir hayvana faydalı olacağını söyleyemeyiz. Hayvanınız daha “fazla“ bağışık olamaz.

Peki veteriner hekimler neden her sene tekrar aşılıyorlar?

Çoğunluğu temsil etmediklerini umduğum, işin ticaretini düşünen veteriner hekimlerin gelirlerini aşılar yerine yıllık rutin kontroller ve hastalık önleyici çalışmalar üzerine yoğunlaşmalarının hayvanlarımızın sağlığı açısından daha iyi olacağını düşünüyorum.

Sonuçta yıllık tekrarlanan aşılar zararlı mı?

Önemsiz olsalar da pek zarar vermiyorlar diyemeyiz. Aşılar zararsız değildir. Aşılar zararsızdır bir mitten ibarettir ve aşılar hayvanın sağlığını ve bağışıklık sistemini bozarlar. Belki de rutin aşılamalar hayvanlarımız için yaptığımız en kötü şey olarak ifade edilebilir. Her tip rahatsızlığa ve kronik hastalıklara yol açarlar. Bazıları hatta önlenmek istenen hastalığın semptomlarına yol açar. Hayvan bağışıklığı araştırmacıları aşıların hayvanın hayatında bir yada iki defa verilmesinin gerekli olduğunu anlatıyorlar.

Bir aşının zararları anında ortaya çıkmayabilir. Bir sonraki ay ya da yılda ortaya çıkabilir. Fazla aşılamanın sonucu ortaya çıkan rahatsızlığa "vaccinosis" deniyor. Fazla aşılama sonucunda hipotiroidizm, kulak enfeksiyonları, bağışıklı sistemi rahatsızlıkları, eklem rahatsızlıkları, kronik deri alerjileri, kaşıntı ve korkaklık, agresyon gibi davranış bozukluğu sorunları ortaya çıkabilir. Gözlenen o ki, nesiller boyu fazla aşılanan hayvanlardan doğan yavrular da bu tıbbi kötü muamelenin cezasını çekiyorlar.

AVMA Journal*’a göre "Aşıların yıllık uygulamalarının önerilmesini desteleyecek hiç bir bilimsel veri yoktur. Dahası, aşıların tekrarlanarak uygulanması anafilaksi ve otoimmun hastalıkların yüksek riski ile bağlantılı olabilir." deniyor. Aynı yayında “Yıllık uygulanan pek çok aşının etiket bilgilerini destekleyen pek az bilimsel veri mevcuttur. Geçmişte yıllık aşıların hayvanlara zarar vermeyeceği ve pek çoğuna yardımcı olacağına inanılıyordu. Fakat, yan etkileri hakkındaki endişeler bu tavrı değiştirmeye başladı. Hastalar hiç bir etkisi olmayan veya olası bir ters reaksiyon gösterebilecek bir şey için para ödüyorlar.“ şeklinde belirtiliyor.

Bu görüşleri paylaştığınızda veteriner hekiminizin elbet aynı fikirde olmayabilir. Sizi sindirmesine izin vermeyin. Eğer veteriner hekiminiz bir otorite figürü olarak yıllık tekrarlanan aşılarını yaptırmayı istemediğiniz için hayvanınıza bakmayacağını, aşılanmadığı takdirde risk altında olduğunu ve yeteri bakımı göstermediğinizi söylerse kendinizi suçlu hissetmeyin. Bu uygunsuz psikolojik baskı karşısında korkunuza bağlı kalarak risk altında olmayan hayvanınızın aşılarını yaptırmaya kalkmayın ve aşılama konusunda bilinçli olun. Anlayışlı ve gündemi takip eden, yeniliklere açık bir veteriner hekim sizi anlayışla dinleyecektir. Size hayvanınızın sağlığı için en uygun olan hastalıkları önleyici ve koruyucu doğal yöntemleri önerecektir.

* http://www.avma.org/, American Veterinary Medical Association - Amerikan Veteriner Hekimlik Tıbbi Birliği, Sayı 208, 1996

Bu yazıdaki bilgiler http://www.yourpurebredpuppy.com/health/common/vaccinations.html sitesinde veteriner hekimlerin görüşlerini ve benim yorumlarımı içermektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Ümit Yılmaz, ... Aşılar konusunda yapılan tartışmalar tüm dünyada hayvanlar ve insanlar olarak yan etkilerine bağlı riskleri, buna karşın faydaları şeklinde bilimsel platformlarda yer almaktadır. Kimse ticareti zarar gördüğünden dolayı karşısındaki kişilere sözlü saldırıda bulunamaz. Ben de kimyager bir biliminsanı olarak aşıların içeriklerini, içerdiklerin maddelerin canlılar üzerindeki zararlarını oldukça iyi anlamakta ve bilmekteyim. Arzu ederseniz sonunda benimle aynı fikre geleceğinize inandığım bu fikir tartışmasını iki biliminsanı olarak yürütebiliriz. Buna karşın, blogunuzda şahsıma yaptığınız suçlamaya son vermediğiniz ve yayından kaldırmadığınız durumda yasal haklarımı kullanmak zorunda kalacağımı üzülerek bildirmek durumundayım. Saygılarımla

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini 
 20.01.2012 1:10
 

Sayın Ümit Yılmaz,Bana yöneltmiş olduğunuz "şarlatan" kelimesi şahsıma yapılmış bir saldırıdır. Ben sizin gibi bu işin ticaretini yapmıyorum. Ben sadece tüm dünyada tartışılan aşı ve doğal hayvan bakımı konularındaki fikirlerimi iletiyorum. Ticari bir iş olarak yaptığınız veteriner hekimlik mesleğinizde aşı yaptırmak istemeyen hayvan sahipleri ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu sizin ticaretinizi zedeliyor olabilir. İyi bir veteriner hekimin her zaman öncelikle hayvanların doğal bağışıklığını destekleyecek bilgileri hasta sahiplerine vermekle sorumlu olduğunu, koruyucu hekimlik yapmak için söz verdiğini sanıyorum. Eminim siz de bu görüşüme katılıyorsunuzdur.

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini 
 20.01.2012 1:08
 

http://www.evcilhayvansahipleribilgikaynagi.com/2011/12/sarlatan.html

Ümit Yylmaz 
 21.12.2011 18:41
Cevap :
Sevgili Ümit bey, Yazılarıma verdiğiniz cevap sizin de aşılar konusundaki endişenizi ortaya koyuyor. Ne yazıkki üslubunuz ve tanımadan yakıştırdığınız kelime bir hekime hiç yakışmıyor. Uygunsuz laflar yerine yapıcı olsak, hayat anlayışımız, yolumuz hepimizin farklı olabilir. Her kararımız kendimiz için bir risk teşkil edebilir, bunun tek sorumlusu karar alandır. Hayvanlarımızın ölmesi çok korkunç bir şey, aynı amaç için çalışıyorsak, güvenilir (!) blogunuzda her sene yapılan aşı korur gibi klişeler yerine bağışıklık nasıl artırılır detaylı bir anlatın, hekim ağzıyla duyalım. Herkes aşı ve kuru mama diyor, hayvanlar neden kanser oluyor? kaç hayvan aşıyla hastalıktan kurtulmıuş bilelim, hangi bilimsel araştırmalar varmış verin lütfen okuyalım. Eğer güvenilir bilgi kaynağı olmak istiyorsanız mercola.com'daki Dr.Becker'ı okuyun, amazon.com'da aşı kitapları sipariş verin, aşılara ne demişler bi bakın sonra ortaya çıkın lütfen. Güvenilir Türkçe kaynakları ben de arıyorum. Kolay gelsin.  08.01.2012 23:17
 

bir kez karma aşı, bir kez de kuduz aşısı yapıldı karapatiye (tahminen 1 yaşını 1 ay kadar geçti). artık hiç aşı yaptırmak istemiyorum, özellikle de tekrar aşılarının ne kadar gereksiz, daha da kötüsü zararlı olduğunu öğrendikten sonra. Sizin de fikrinizi almak istedim. Bir de kuduz aşısı yaptırmamak, yasal açıdan bir sorun yaratır mı? Çok teşekkürler...

banu özgür 
 24.11.2008 17:47
Cevap :
Sevgili Banu, Aşı konusunda ben de öğrendikten sonra hayvanlarıma yaptırmamıştım. Kuduz yaptırmak zorunlu diyor veteriner hekimler ancak bunu kontrol eden bir mekanizma yok bildiğim kadarıyla ki insanlarda bile aşıları henüz devlet tam takip edemiyor, hayvanlara daha sıra gelmedi. Kuduz aşısının korumasının devamını kontrol etmek için titir testi yaptırabilirsin, kan alınıyor, pek çok defa seyreltilip içinde antikorlara bakılıyor, yeterli miktar varsa aşıyı yaptırmak gerekmiyor. Bir veteriner hekim bana kuduz aşısının sonrasında üretici firmaların kuduz şikayeti almamak için içindeki virüs miktarının yüksek tuttuklarını ve titirlerin de yüksek çıktığını söylemişti. En ciddi zarar verme potansiyeline sahip aşı kuduz ancak yaptırılması kuduz risklerini önlüyor. Titir yaptırırsan en azından soranlara aşısının etkisinin devam ettiğini söylersin, kuduz aşısı 5 seneye kadar koruyabiliyor bildiğim kadarıyla her ne kadar her sene tekrarlansa da. Tabii kesinliği titir ile ortaya çıkacaktır.  25.11.2008 21:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11601
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster