Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '13

   
  Kategori
  KOBİ
  Okunma Sayısı
  48
   

  Günümüzde Kobi ve ilerisi

  Eskiden kendi haline olan küçük işletmeler özellikle yakın zaman da finansman kaynaklarına daha fazla ihtiyaç duymaya başladı. Öncelikle kobinin ne olduğuna bir bakmak gerekir. Televizyon reklarımda güzel bir anektot kullanılmıştı ; '' Küçük oğlum büyümek istiyor ''Kobinin açılımı be şekilde yapılmış ve ilerleme gereksinimleri anlatılmak istenmişti.

  Köşedeki bakkal Mehmet efendiden, mahallemizin kasabı Ahmet efendiye, terzimiz Melahat abladan, organize sanayi bölgesinde bulunan ve cirosu yıllık belli bir miktara kadar olan birçok kobi ülkemizde yer almaktadır

  Peki kobiler neye ihtiyaç duyar ? Büyümek gerekli midir ? Finansmanı nasıl sağlıyabilirler ?

  Etrafımıza baktığımızda boş olan dükkanların dolduğunu, yeni açılan yerler olurken,eskiden beri bildiğimiz dükkanların kapandığını hatta daha 4 ay olmuşken bu işyeri nasıl kapandı diye kendimize sorduğumuzu biliriz. Bir işyeri açıp faaliyetine devam ettirmek hem kolay hem de biraz zordur. Açılımına baktığımızda işyeri devamlılığı için işimizin başında durmamız şarttır. İyi bir şekilde muhasebe kayıtları tutulmalı ve ilermenin görüldüğü dönemde büyümekten korkmamalıyız.

  Yerinde sayan işletmler sonunda küçülür ve kapanabilir. Artık dünya gelişim yani teknoloji döneminin içindedir. Böyle bir durumda eskiye bağlı olarak statik kalmak imkansızdır.

  Peki kobilerimiz nasıl büyümelidir ?

  Finansman özkaynakla sağlanmaya çalışılmalı yetersiz geldiinde ise bankaları başvurulması gereklidir. Kendi bilançolarımızı analiz etmeli bu konuda yetersiz kaldığımızda etrafımızda bu işten anlayan finansman ve muhasebe üzerine deneyimli kişilerden yardım istemeliyiz. Kullanacağımız finansman kaynağını araştırıp işyerimizin gelirine göre kobilere sağlanan özel kaynakları kullanmalıyız. Devlet kobilerin gelirmesini ve ticaretin daha canlı olmasını isteyeceğinden teşvik anlamında yardımlarda bulunmakatdır.

  Kısadan hisse ; önce firmanızı tanıyın, işinizin her evresinde yer alın, zamanı geldiğinde büyümekten korkmayın her bir adım geleceğe güvenle bakmanızı sağlayacaktır.

          

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 48
  Kayıt tarihi
  : 11.03.12
   
   

  Ege Üniversitesi Su Ürünleri bölümünde okuduktan sonra, kamu yönetimi bölümünden mezun oldum. Ban..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster