Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mahmut Ekrem Muhalefet demokrasiye geliştirir

http://blog.milliyet.com.tr/profilimaspx

05 Eylül '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
452
 

Günün incisi, yargının ''vesayeti''

Günün incisi, yargının ''vesayeti''
 

Başbakan, Diyarbakır mitinginde ''Diyarbakır cezaevini, yeni cezaevi yapıldığında yıkacağız'' dedi. 40 Derece sıcakta verilen mesaj buydu.

12 Eylül Anayasası değişmeli bunda birçok insan hemfikir, hemde %92 oyla kabul edilen Anayasayı değiştirirken ülkenin bağrına hançer sokulmamalı. Başbakan hukuk devletinden hoşlanmıyor, hatta sevmiyor. Hukuku ve yargıyı kendisine ayak bağı olarak görüyor. O nedenle Anayasa Mah. ve Yüksek Yargıyı denetim altına almak istiyor.

''Yargının yasama ve yürütme üzerindeki hukuksal denetimini ''Vesayet'' olarak nitelemek ve kurtulmaya çalışmak hukuk devletinin reddi anlamına geliyor. O zaman hukuk devleti yerine kanun devleti geçiyor. Bu sistemde iktidarın eylemleri yasalara uygun olabilir. Ne var ki, YASALAR VE ANAYASA İKTİDARI SINIRLAMAYA DEĞİL, İKTİDARI AMAÇLARINI GERÇEKLEŞTİRMEYE HİZMET EDER.''(Rıza Türmen)

Bu durumda da, Başbakan'ın iki dudağı arasından çıkacak sözler ferman olarak yazılacaktır. Bu fermanların, Ülke'nin bağrına bir hançer gibi saplanmasıda kaçınılmaz olacaktır.

Bakınız Başbakan bir konuşmasında neler söylüyor. '' Türkiye'de parlamentonun da, yürütmeninde üstünde bir yargı gücü var. Seni engelliyor, vali ataması yapamıyorum, atadığın valiyi geri iade ediyor. (Devletin valisini kendi partinin propagandası için kullanıyorsun), müdür geri iade ediliyor. Ben bir yürütme ve hükümet olarak istediğim müdürü, istediğim yere atayamazsam, istediğim valiyi istediğim yere atayamazsam bu ülkede ben nasıl icrai faaliyette bulunacağım. Halka hesap veren ben, bana zulmeden o. (Yani Hukuk, Yargı) Bu böyle yürümez.''

Tabi Başbakan kendince haklı!

Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay, HSYK, yürütmenin emrine girecek, yani yüksek yargı siyasallaştırılacak. Başbakan'ın iki dudağı arasından çıkacak sözler kanun yerine geçecek, gerisini siz düşünün, Türkiye'nin geleceğini bekliyen akibeti düşünebiliyormusunuz?

Ilımlı İslam Cumhuriyeti mi olur?

Başkanlık sistemimi olur?

Yoksa, Padişahlık mı?

Veya Sivil Cunta mı olur?

VATANDAŞ SORUYOR;

Refaranduma sekiz gün kala,

Ve;

''HAYIR'' ağır basıyor,

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eğer başkanlık sistemi kötü bir sistem olsaydı. Dünyanın ağabeyliğine ne amerika, ne rusya, ne de çin soyunamazdı diye düşünüyorum. PEKALA MEVZUYU BAŞTAN ALIP ANLATALIM... Hükümet senin üyelerini ben seçeyim demiyor. Diyorki; sen öyle kısır bir döngü içerisinde malum bir takım çevrelerin hukuku olacağına, TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAĞIMSIZ MAHKEMELERİ'nden 81 vilayet ve yüzlerce adliye kurumundan her vilayet kendi hakimini seçsin. Olmaz... Niye kardeş olmaz..?? Ben o hakim ve yargıçlara güvenmiyorum... Bak sen hele adam kendi meslektaşına güvenmiyor. Niyekine derler buna anadoluda ve yan gözle bakıp bıyık altından gülerek. TÜRK MİLLETİ SAF DEĞİL. 81 vilayetteki hakim ve savcılarda öyle.. Bir çok hakim'in kahve kahve sokak sokak dolaşıp gerçek ANAYASA MADDELERİ'ni halka anlattığını takip ettiğin basında bulamıyor olabilirsin. Yarsav boşmu duruyor dersen onlarda 1. Derece Hakimlerden yanlarında üye olarak bulunmasını istemiyorlar tabi. Bu arada bir kaç seçenek sıralamışsın. Başlığa yazdım....

Atila SARUHAN 
 08.09.2010 17:01
Cevap :
Dünyanın ağabeyinin Başkanlık sistemiyle, bizide tesis edilecek başkanlık sisteminin arasındaki farkı göremiyecek bir açıyla bakarsanız büyük biryanılgıya düştüğünüzü kısa zamanda anlarsınız. Nitekim bugün yaşananlar,yarının habercisidir.  23.12.2010 21:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 101
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 13.05.08
 
 

Hızla kirlenen dünyamızda, üstümüze düşen görevi yerine getirmek için çalışmak, gelecek kuşaklara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster