Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Temmuz '15

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
136
 

Günün tarihi. 14 : (15.Temmuz.2015, Çarşamba)

Günün tarihi. 14  : (15.Temmuz.2015, Çarşamba)
 

hürriyet.com.tr


Dün “Blue Moon” da Faruk bey’le oturduk. “Blue Moon”u İstanbul’lular bilmezler ama Erdek’te, Zeytinlik’te bilinen bir gazinodur. Kendisi arkasını Seyitgazi tepesine yaslamıştır. . Seyitgazi de mi neresi? Siz de hiçbir şey bilmiyorsunuz.. Lütfen Erdek’e gelin gezdirelim…!
Seyitgazi, Erdek Körfezi'ni en iyi görebileceğiniz bir yer; Seyit Gazi mezarının burada olduğuna inanılır ve burası Dilek Tepesi olarak da bilinir. Bazı insanlar bu tepeye gelerek türbe etrafında dua'lar ederler,dilek dilerler.
 
Bazı kişilerde;türbe etrafında bulunan ağaca kurdela ve benzeri bez parçaları bağlayarak;kısmetleri açılsın ve çocuk sahibi olamayanlar çocukları olsun diye bez (vb) bağlarlar.
 
İşte  bu “Blue moon” gazinosu benim hemen hemen her sabah abone olduğum yer. Bazen gidip gazetemi okuyorum; bazen de kitabımı hatmediyorum. 
 
Dün arkadaşım Faruk bey’le oturup Klasik Türk Müziği’nden konuştuk. Faruk Bey, bir udi, ve aynı zamanda güzel bir sesi var; uduyla birlikte bir çok konserlere katılmış bir arkadaş. Bu yıl Erdek’teler.. Tanıştık.. Eee bir sanatçıyla oturursanız ne konuşursunuz, elbette sanat, elbette müzik (bazıları Türk müziğine, Musiki..demeyi bir alışkanlık haline getirmişler, niye?)  O sevdiği bestekarları, sevdiği sanatçıları saydı. Ben de ona yeni sanatçılardan Yaprak Sayar’ı salık verdim. Tanımıyormuş… Memnun oldu. Ben de onun söylediği Ayşegül Durukan7ı bilemedim. Bu bayan da bir süre güzel şarkılarıyla tanınırken şimdi evlenip, Amerika’ya gitmiş…
 
İşte biraz dedikodu ettik. Daha doğrusu, Türk müziğinden, hadi sizin deyiminizle olsun musikisinden sözettik..
 
Ben en çok, bestekarlardan, Hacı Arif bey’i severim; onun da en çok “Vücut ikliminin sultanı sensin..” adlı şarkısını. Bu şarkıyı telefonumda bulup, Ahmet Özhan’dan Faruk bey’e dinlettim. Zaten o da biliyormuş.. Gazinoda hep birlikte düm tek.. tutarak şarkıyı sessizce geçtik. Bir daha dinledik. Sonra da Ayşegül Durukan hanım’dan Lemi Atlı’nın “Severim her güzeli..” şarkısını.. Böyle sohbet sohbet.. Bir de baktık saat 13.00 olmuş hemen evlere dağıldık.
Böyle aynı dili konuştuğunuz, sanatçı dostlarla bir arada olmak ne güzel!
 
1. “Plüton’un halleri..!”
 
Amerikalı bilim adamları dün çok sevinçliydi. Neden? Çünkü çok uzaklarda olan Plüton gezegeninden ilk resimler gelmiş.Nasıl?
 
Bunlar, “NASA'nın Plüton'a yapacağı en yakın uçuştan alınan ilk resimler. NASA Instagram hesabından yayınladığı foto 9 yıldır uzayda seyahat eden uzay aracından gelen ilk görüntülerdi.”
 
Adamlar nasıl sevinmesinler, 9 yıl sonra Plüton’a ulaşan uzay aracından aldığı çok temiz fotoğrafların ilkini almışlardı.
 
“NASA'nın 'görkemli Plüton'dan önizleme' başlığıyla paylaştığı fotoğrafın altına şu not düşüldü: "Cüce gezegen, 9 yıldır 3 milyar mil yol kat eden New Horizons uzay aracımız aracılığıyla dünyaya bir aşk notu gönderdi. Bu fotoğraf, bugün yapılacak en yakın uçuştan önce alınan son ve en detaylı görüntü." (milliyet.com.tr)
 
İlk fotoğrafın en sürprizli yanı neydi biliyor musunuz? Plüton’un üzerinde bulunan kalp şeklinde bir işaret. Adeta Plüton, “ben  kalbimi dünyaya gönderiyorum..” diyordu. Ne ilginç değil mi? 
 
Hani sanki gençler elleriyle kalp işareti yapıp karşıdakine gönderirler ya , o biçim bir işaret işte… Bunun ne olduğu her halde daha sonra anlaşılacak.. Ve herhalde, bilim adamları Plüton’dan gelecek yüzlerce resimle daha da mutlu olacaklar. Oraya gitmek kolay mı? 
 
Ama bilim adamları için zor mu var? Bazıları hayallerinde gider, bazıları da uzay araçlarıyla.
 
…..
 
Bugün bayağı kızgınım bilgisayarıma.. Bir arkadaşım, Erdek’ten resimler istemişti. Ben de çok güzel resimler çektim. MB’a yükleyecektim. Ama benim bilgisayar,  fotograf makinamdaki resimleri bir türlü alamadı. Ben de size gönderemiyorum. Program uyuşmazlığı var. Bilmiyorum ne yapabilirim? Bana akıl öğretebilecek kimse var mı? Teşekkürler.
 
 
Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Beni heyecanlardıdınız. Ben de diyorum ki, "Dün Göztepe'nin neşeli bir alemi vardı, şen kahkahalarınız bahçelerin koynunu sardı..." Bayramınızı da kıymetli eşinizle birlikte kutlarım.

Şahin ÖZŞAHİN 
 15.07.2015 19:52
Cevap :
Evet Şahin, o eski şarkılar ne anlamlıdır, ne kadar hayatla uyumlu.. Anlayan anlar, bilen bilir onları.. Müziğin her türlüsünü severim (sanatın her türlüsüyle ilgilenirim...) Klasik Türk müziğinin iyi solistlerini buldum mu kaçırmam. Bayramını kutlar, nice güzel günler dilerim değerli arkadaşım.  16.07.2015 13:17
 

Sayın hocam, bilgisayara yakınlığımız şuraya birkaç satır yazabilecek kadar, şayet kursuna gitmiş olsaydık inceliklerine de vakıf olurduk ama buna da şükür, selam ve saygı ile...

Yurdagül Alkan 
 15.07.2015 16:27
Cevap :
"Herkesin ilmi kendinden menkul" derler. Biz eskilerin de bu bilgisayar ilminde geri kaldığı doğrudur. Bazı şeylere akıl erdiremiyorum. Kusura kalmayın. Mutlu bayramlar.  15.07.2015 18:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 834
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster