Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
645
 

Gurbetçilerin geri dönüşünü teşvik

Gurbetçilerin geri dönüşünü teşvik
 

Yurt dışında yaşayan, çoğunluğu Almanya'daki vatandaşlarımızı geri dönüşe teşvik zamanı gelmedi mi? Bence geldi ve gidiyor....

Kısa zamanda Sağlık Reformu yapılıp, Aile Hekimliği Sistemi getirilmeli. Bunun dışında yıllardır yurt dışında bilhassa Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'ye dönmeleri ile ilgili özendirici kanunlar çıkararak, büyük bir çoğunluğun dönmesi sağlanmalı.

GURBETÇİLERİN GERİ DÖNÜŞLERİ TEŞVİK EDİLMELİ
Yurtdışında yaşayan çok insanımız Türkiye'ye geri dönmek istiyor ama AİLE HEKİMLİĞİ sistemimiz olmadığından filan çekiniyorlar. Onların çekincelerini yıllarca oralarda boy gösteren politikacılar öğrenmiştir. Bu çekinceler bir an önce ortadan kaldırılmalı.

Kalacaklar kalsın ama dönmek isteyenler teşvik edilsin. Büyük bir sermaye akışı yaşanacaktır. Alman Hükümeti hemen paniğe kapılır ve yalvarmaya başlar. Aman çekmeyin işçilerinizi. Buradaki Sosyal Sistem çökecek, şöyle olacak böyle olacak diye ziyarete gelirler. Avustralyalılar yıllar önce vatandaşlarını Almanya'dan geri dönmeye mecbur ettiler.

Biz niye bu kadar korkuyoruz ? Oradaki iş adamlarımızın Türkiye'de yatırım yapmaları da teşvik edilirse büyük bir Türk Göçü başlar Avrupa’dan. Bu göç ülkemizin yararına ötekilerin zararına olur. Ne halleri varsa görsünler. Sermayeli, bilinçli, yıllardır vatan hasretiyle tutuşan Türklerimiz artık geri gelmeli, yıllardır öğrendiklerini, birikimlerini ülkemiz yararına kullanmalılar.

Yeter onlara hizmet ettiğimiz. Nankör millet bunlar. Sadece kendi menfaatlerini düşünüyorlar. Almanlara olan sevgim de azalıyor gün geçtikçe. Bıkmadılar, usanmadılar ülkemizin altını oyma çalışmalarından Yetmedi mi insanlarımızın yıllardır gurbetlerde vatana hasret yaşamaları? Çocuklarını, torunlarını veya aile fertlerinden bazılarını bırakarak dönsünler. Onlara her türlü kolaylık sağlansın. Tüm eşyalarını gümrüksüz getirsinler. Ülkelerinde yatırım yapacaklara ucuz veya ücretsiz devlet arazisi verilsin. Gelsinler!

Bir konuyu açtığımda alternatifini de biliyorum. Sadece ülkemi eleştirmem. İyi taraflarını da mutlaka görmeli, düşmanca değil, dostça, yapıcı eleştiriler yapmalıyız. Bu konuyu aslında bir milletvekili TCBMM Gündemi'ne taşımalı. Yurt dışında yaşayan Türklerle ilgili bir bakanlık da kurulabilir. Veya bir bakanlığın bünyesinde aktif olarak çalışan, bütçesi ve yaptırım gücü olan bir bölüm oluşturulabilir. Yurt dışında 4-5 milyonun üzerinde Türk vatandaşı yaşıyor. Bunların problemleriyle ilgilenecek bir Bakanlık veya teşkilat var mı.? Varsa ne yapıyor, yoksa niye yok?
Yıllardır konuşuluyor bu konu. Ama hâlâ bir şey yapılmadı.

Anayasamızın 62. Maddesi şöyle: C. Yabancı ülkelerde çalışan Türk vatandaşları MADDE 62. – Devlet, yabancı ülkelerde çalışan Türk vatandaşlarının aile birliğinin, çocuklarının eğitiminin, kültürel ihtiyaçlarının ve sosyal güvenliklerinin sağlanması, anavatanla bağlarının korunması ve yurda dönüşlerinde yardımcı olunması için gereken tedbirleri alır.

Ben döneli 12 yıl oldu, kendi ülkeme her bakıma uyum sağlamakta sayısız zorluklarla karşılaştım. Başvuracağım, bilgi alacağım bir makam yok. Anayasa maddesi olarak kalmış bu. Benim gibi birçok Türk vatandaşı var, ülkesine dönmüş ama hiçbir ilgi görmemiş. Aksine hep tepkiyle karşılaşmış, düşmanca davranışlara muhatap olmuş ve dışlanmış. Almancı denmiş.
Mustafa Mumcu
Not: Bu yazı serisi devam edecektir. Bilhassa Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yorumlarını bekliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle sizi ictenlikle kutlarim. Ülkemize dönmeyi basarmissiniz ve anladigim kadariyla, zor da olsa, uyum saglamissiniz. ( Kinayi degil ) Muazzam bir basari bu. Almanlar, German kökenleriyle ele alindiginda, orta cagin hemen hemen en barbar toplumu olduklarini bugün kendi tarih derslerinde bile ögretiyorlar. Bu milletin tarihi, insanlara yasattigi vahsetlerden dolayi özür dilemekle gecmis. Bakiniz: 1. Dünya savasi. 2. Dünya savasi. Ve yerle bir edilmis ülkelerini benim anadolu insanim derlemis toparlamis, onca emegini sarf etmis. Dile kolay bir Ömür ve iki nesil tüketilmis. Bu kadar piskin nankör ve barbar bir topluma karsi benim sevgim tükenmiyor. hicbir zaman sevmedim ben bunlari. Ben almanyada dogdum. Bana buraya gelmek isteyip istemedigimi sormadilar. Benim acimdan bakildiginda türkiyeye dönmek söz konusu degil. Türkiyeye göcmek söz konusu olur ancak. Gelen ilk nesil zaten tükeniyor.Burada doganlarin durumu ise vahim. yayimlarsaniz devami gelecek saygilarimla. okan

OKAN TINMAZ 
 06.05.2007 14:03
Cevap :
Sevgili OKAN BEY, yorumunuz için teşekkür ederim. Dikkât ederseniz benzer düşüncedeyiz. Ama yüzde yüz değil. Ben Alman tarihini, onların barbarlığını, geçmişte yaptıklarını, iki Cihan Savaşı'na neden olmalarını, Osmanlı'yı 1. Cihan Harbi'ne düzenbazlıkla sokup, yenilgiden sonra da karşı taraftakilerle birlikte hareket ederek, yüzüstü bırakışını methetmiyorum. Ama Alman insanıyla birey olarak anlaşmaktan, oradaki serbest yaşamdan bahsettim. Bizler tutucuyuz. Her şeye rağmen bu güzel ülkeye geri dönüşün teşvik edilmesini konu ettim. 5 yazı yazdım. Destekleyen kimse çıkmadı. Hatta, kendisini severek okuduğum bir bayan blog yazarı, benim başka Galaksi'de yaşadığımı belirtti. Yani normal bir insan yurt dışındaki Türklerin geri dönmesini istemezmiş. Yıllardır oy kulanamıyor yurt dışındaki vatandaşlarımız. Bir seçim daha geldi yine sınır kapıları vs. gündemde. Herkesin kimlik numarası var. İnternetten de kullanabilirler. Ama politikacılarımız Anayasayı bilmiyorlar. Ne beklenir? Sevgiler.  07.05.2007 0:07
 

Düşüncelerime katılma zorunluğunuz yok zaten. Dikkatlice okursanız oralarda kalmak isteyenlere karşı bir itiraz yok. Herkesin kendi yaşantısı. Ben sadeec geri dönmek isteyen ama birtakım nedenlerle dönemeyen insanların özendirilmesi gerektiğini savunuyorum. Objektif düşündüğüm için kimseyi yanıltıcı görüş belirtmemeye çalışıyorum. Bu güzel ülkedeki birtakım olumsuzlukları da gizleyemeyiz. Ama bu olumsuzlukların düzeltilmesini sadece politikacılarımıza havale edemeyiz. Hepimiz birey olarak da katkıda bulunmalıyız. İnsan kendini nerede mutlu hissediyorsa orası vatanı olabilir. Ama doğup büyüdüğümüz, kökenlerimizin bulunduğu ANAVATAN'ı da unutamayız. Kendinizi burada sadece bir turist olarak görmenizi anlamam için beyin ameliyatı olmam gerekir. Turistik şehrimiz İzmir'den kucak dolusu turistik selamlar.

Mustafa Mumcu 
 15.04.2007 17:45
 

Size cevap yazmıştım ama fazla detaya indim galiba, onaylanıp yayına sokulmamış. Alman Milleti derken, Alman Hükümetlerini ve bunların Türkiye'ye karşı uyguladıkları pek de dostane olmayan politikacılarını kastettim. Yanlış anlaşılacak şekilde ifade etmişim. Ülkemle ilgili eleştirilerde dostça olmayı, bu ülkenin bir ferdi olduğumuzu unutmamamız gerektiğini belirtiyorum. Bazı insanlar doğup büyüdüğü bu güzel ülkeyi eleştirirken yerden yere vururlar ya, onun etkisinde kalarak yazdım o cümleyi. Almanları fert olarak severim. Onlarla anlaşmada da problemlerim olmuyor. Yorumunuz için teşekkür ederim. Mustafa Mumcu

Mustafa Mumcu 
 15.04.2007 17:37
 

...nasil katilabilirim? Once Turkiye'ye geldiginizden beri cok zorluk cektiginizi yaziyor sonra da disaridaki Turklerin geri gelmelerini istiyorsunuz. Neden? Yazdiklarinizi duyunca kimse gelmek istemeyecektir. Ayrica, belki Turkiye icin bir avantaj olabilir ama onca yildan sonra kim ailesini birakip gelir bilemiyorum. Kesinlikle ben degil. 25 yildan sonra ben sadece bir turistim orada, kalbim orada carpsada...

Lisa 
 14.04.2007 2:30
Cevap :
Yazdıklarımı dikkatlice okursanız GERİ DÖNÜŞÜ TEŞVİK diyorum. HERKES GERİ DÖNMELİ diye bir şey yazmadım. Tabii sizin gibi, bulundukları ülkeyi ikinci hatta birinci vatan olarak seçenleri kastetmiyorum. Sizlerin de turist olarak sık sık Türkiye'ye gelmeniz burada yaşayan bizleri mutlu edecektir. 30 - 40 yıldır Almanya'da yaşamalarına rağmen oralara hala uyum sağlayamamış veya devamlı Türkiye ile bağlantısını sıklaştırmış kimseler çok. Bunların çoğu 30-40 kelimden fazla Almanca bilmiyor. Ayrıca gelmek için can atanların, ülkesine uyum sağlamada benim gibi zorlanmayacakların sayısı da az değil. Türkiye'ye çok miktarda geriye dönüş olursa, bizler de burada azınlık olmaktan kurtuluruz. Buradakiiler de biraz bizlere uyum sağlama zorunda kalırlar. Düşüncelerinizi belirttiğiniz için teşekkür ediyor, İzmir'den selamlarımı gönderiyorum. Mustafa Mumcu  14.04.2007 19:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3090
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster