Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

13 Ekim '13

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
508
 

Gürbüz çocuklar ordusu

Gürbüz çocuklar ordusu
 

Kazım Karabekir Paşa.. Türk tarihi O’nu Şark Çephesi Komutanı,Milli Mücadele kahramanı ve Atatürk’ün “en yakın” silah arkadaşı olarak tanır.

Osmanlının parçalanma dönemlerinde Balkan, Çanakkale Savaşlarında, Irak çephesinde savaşmış, daha sonra 1. Kafkas Kolordu Komutanı olarak 1918 de Erzincan’ı, Erzurum’u, Sarıkamış ve Kars’ı Ermenilerden alan komutandır.

Atatürk’ün Anadoluya çıktığı yıllarda Erzurum’daki Kolordu Komutanlığı görevini yürütmekte iken, Kolordusu ile birlikte Atatürk’e bağlılığını ifade ederek, Atatürk’ün yanında yer almıştır.

Kazım Karabekir Paşa, Kurtuluş mücadelesinin askeri boyutunda Mustafa Kemal’le birlikte mücadele vermiş,yurdun düşmanlardan temizlenmesinde önemli görevler üstlenmiştir.

Bugüne kadar yeni kuşakların“pek de bilmediği”  Paşanın önemli bir özelliği ise “kimsesiz ve yetimlere” sahip çıkmasıdır.

Paşa Erzurumda Kolordu komutanlığını yürütürken yörenin sosyal, kültürel ve eğitim alanında önemli adımlar atması dikkat çekmektedir.

Yıllarca süren savaşlar sonucunda Doğu vilayetlerinde binlerce şehit çocuğu,yetim ve öksüz bulunmakta idi.

Sahipsiz ve sefalet içersinde yaşam savaşı veren bu çocuklar paşanın dikkatini çekmiş, çocukların “yeniden hayata kazandırılması” için harekete geçmiştir.

Kazım Karabekir Paşa bölgede bir çok eğitim kurumu oluşturarak, yetim, sahipsiz çocukların eğitim alması için çalışmıştır.

Karabekir Paşa doğuya geldiği ilk günlerde bu çocuklara sahip çıkmaya başlamış, Erzurum’da Kolordu bünyesinde İki kolorduluk “Sanayi Takımlarına” yetim çocukları almakla işe başlamıştır.

Kimsesiz çocukların sayısının fazlalığı karşısında Erzurum’daki fiziki şartların yetersizliği sıkıntı yaratıyordu. Paşa ilk iş olarak harabeye dönen binaların onarımı ile işe başlamış,gece yatılı okul, ilk okul ve Anaokulu faaliyete geçirilerek eğitim faaliyetleri yürütülmeye çalışılmıştır.

Temel eğitim veren okulların yanında Paşanın da büyük önem verdiği “meslek edindirme” kursları da yetim ve kimsesizler  için faaliyete geçirilmiş, Erzurum’da bulunan Firsdevsdi Kışlasında  otomobil tamiri ve şöförlük  mektebi açılmıştır.

Kazım Karabekir Paşa kimsdesiz ve yetimlere var güçüyle sahip çıkmış sayıları binleri bulan adeta bir “ordu” kurmayı başarmıştır.01 Mayıs 1920 de Erzurum’da bu çocuklara “Gürbüz Çocuklar Orsdusu” adını vermiştir.

Paşa bir taraftan ordunun himayesine aldığı çocukların eğitimi ile uğraşırken, diğer taraftanda Kars ilini  Ermenilerden alarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

Paşa Ordu karargahını Kars’a taşımış, buradaki modern binaların bir kısmını çocuklara ayırarak belli bir bölgeyi “Çocuklar kasabası” olarak düzenlemiştir.

Kars’ta yetim çocuklarla ilgili eğitim çalışmalarını aralıksız sürdüren Paşa açtığı sıhhıye mektebi, kuyumculuk,elektrik, dişcilik, sinema gibi dallarda binlerce kimsesiz çocuğun yetişmesine olanak sağlayarak, burada yetişen gençlerin Doğu Anadolu halkına hizmet vermelerini sağlamıştır.

Gürbüz Çocuklar ordsusu o kadar çok geliştiki,Beyazıt, Iğdır, Ardahan,Artvin, Rize, Sürmene ve Erzincan dahil olmak üzere 17 alay halinde örgütlenmiş,tüm bu okullar Sarıkamış’ta bulunan “Çocuklar Orsdusu Teşkilatına” bağlanmıştır.

1923 yılına gelindiğinde bu okullardaki çocukların sayısı 6000 e yaklaşmış, özellikle yöre halkı paşanın bu üstün çabası ve yetimlere verdiği değeri takdirle karşılayarak kendisine “Yetimlerin Babası” ünvanını vermiştir.

Kazım Paşanın bu çalışmalarında önemli bir konuda yetim kalmış Ermeni çocuklara da sahip çıkması, bu çocuklarada ayrı okullarda eğitim vermesidir.

Atatürk’ün silah arkadaşı olan, vatan topraklarını kurtarmak ve düşmandan temizlemek için cepheden cepheye koşan Kazım Karabekir Paşa kimsesiz ve yetimlerin telef olmasını önlemiş, gençlerin bu vatana hayırlı birer vatandaş olmaları için üstün çabalar sarf etmiştir.

Paşa tüm bu çalışmaları yürütürken milletine, vatanına bağlılığını da ihmal etmemiş, yazdığı “Türk Yılmaz” isimli marşla da bu millete olan sevgisini dizelere ve bestelere dökmüştür.

İşte Paşanın Türk Yılmaz isimli şiiri:

Cihan harbi yangınından ,bağrı yanık vatana,
Türkü boğmak maksadıyla girdi düşman askeri
Kan ve yangın başlamıştır; ırz ve namus kalmıyor,
Tehlikeye düştü vatan ,yas içinde her yeri
Kahraman halk! Kalk silahlan!,
Ahd ü peyman tanrı'ya:
Vur! Ve haykır!:
Türklük ölmez,Türk de yılmaz ileri!
Çelik gibi kollu,tunçtan ayaklı
Türk hiç yılar mı,Türk hiç yılar mı
Türk yılmaz, Türk yılmaz!
Cihan yıkılsa,Türk yılmaz!
Göksu imanlı ,temiz vicdanlı
Türk hiç yılar mı, Türk hiç yılar mı
Türk yılmaz,Türk yılmaz!
Cihan yıkılsa Türk yılmaz
Düşmana salsa ,tek bile kalsa
Türk hiç yılar mı,Türk hiç yılar mı
Türk yılmaz,Türk yılmaz!
Cihan yıkılsa Türk yılmaz.

Kazım Karabekir Paşa sözlerini kensdisin yazdığı ve “İstiklal Marşı” olarak kabul edilmesini istediği şiiri ise şöyledir:

Ya istiklal ya ölüm

Ya istiklal ya ölüm

Vatanım milletim sancağım evim

Istiklalsiz yoktur yerim.

Zincir vurdurur mu Türkler boynuna

Varlığı fedadır vatan yoluna

Biz tarihin Türk dediği yılmaz milletiz

Hür yaşar hür ölür nurlu ümmetiz

Kurtuluş Savaşı mücadelesinin Milli Kahramanlarından Kazım Karabekir Paşayı ne acıdır ki bugünkü nesiller tanımamakta, O’nun verdiği mücadeleleri,yetimlere sahip çıkışı, vatana ve bu millete olan düşkünlüğü hiç bilinmemektedir.MEB okullarımızdan “Andımızı çıkaracağına bu milletin çocuklarına Kazım Karabekir Paşaların o işgal yıllarında neleri başardığını, milletine olan güvenini ;

Türk Yılmaz, Türk Yılmaz diye haykırışlarını anlatsalar, bu gençliğin vatan ve millet sevgisiyle yetiştirmenin yollarını dikkate alsalar daha hayırlı işler yapmış olacaklardır.

Vatan sevdalısı, kimsesiz ve yetimlerin babası kazım Karabekir Paşamızı rahmet ve minnetle anıyoruz.

OSMAN ÖZEKER 10.10.2013 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 233
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 3066
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster