Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '08

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
2498
 

Gürcistan'daki savaş ekonomiyi nasıl etkiler?

Gürcistan'daki savaş ekonomiyi nasıl etkiler?
 

BTC petrol boru hattının savaş nedeni ile kesintisi Türkiye'de ciddi bir enerji krizi yaratabilir


Güney Osetya'da Rusya ile Gürcistan arasında başlayan savaş, Rusya ile ABD yi de karşı karşıya getiriyor. Gürcistan'ın ateşkes ilan etmesine karşın, Rusya kuşatmayı sürdürüyor.

Savaş, Dünya’da ve Türkiye’de ekonomiyi nasıl etkileyecek? Savaşın derinleşmesi durumunda ciddi bir ekonomik kriz yaşanabilir mi?

Gürcistan, enerji alanında stratejik bir öneme sahip. Doğu–Batı enerji hattının odak noktasındaki en güvenilir ülkelerden biri olarak değerlendiriliyor. Gürcistan, AB ve ABD ye göre bölgenin en istikrarlı tampon ülkesi, Rusya’ya göre ise batının truva atı. Gürcistan’da son yıllarda çok uluslu firmaların enerji yatırımları iyice hız kazanmıştı. Gürcistan’ın önümüzdeki yıllarda NATO ya girmesi de planlanıyordu.

Saakaşvili, Alman "Rhein-Zeitung" gazetesine yaptığı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Gürcistan’ı yok etmek istediklerini söylediğini belirterek, "Amaçları Gürcistan’ı teslim almak. Rusya’nın Orta Asya ve Hazar Denizi’nden gelen enerji yollarını kontrol altına almaya ihtiyacı var" demiş. (Hürriyet)

Rusya son yıllarda ekonomisini bir hayli toparladı. İç siyasette istikrarlı bir yapı sergiliyor. Dünyada artan petrol fiyatları da , Rusya’nın büyük gelirler elde etmesine sebep oldu. Dış borçlarının çoğunu ödedi. Gün geçtikçe ABD ve AB ye daha çok kafa tutar duruma geldi. Bölgede kendi çıkarları doğrultusunda oluşturmaya çalıştığı planlardan taviz vermiyor. Bu planlarını bozacak herhangi bir hareketin üzerine tavizsiz olarak gidiyor.

Bu nedenle Rusya, Güney Osetya’yı bahane göstererek Gürcistan’ı bombalamaya başladı. Gürcistan’ın yüzünü batıya iyice dönmesinden önce bölgedeki siyasi ve ekonomik planlarını uygulamaya sokmaya çalışacaktır. Aynen ABD veya AB nin bölgedeki emperyalist menfaatlerini koruma çalışmaları gibi.

Sonuçta; bölgede petrol boru hatlarının çevresindeki siyasi ve ekonomik çıkar çatışmaları, savaşa dönüşmüş durumdadır. Eğer Rusya, Gürcistan’ın petrol ve doğal gaz boru hatlarını bombalamaya kalkarsa, dünya enerji piyasalarında bir hayli ciddi sarsıntı yaşanır. Bu ciddi sarsıntı ise bundan daha da ciddi olarak bölgede Rusya ve ABD ‘yi karşı karşıya getirir ki; böyle bir gidişat tüm dünyayı yerinden oynatır.

Türkiye için Azeri gazı bir kurtarıcı ve bu Gürcistan üzerinden getiriliyor. Azerbaycan’dan doğalgaz akışının kesintiye uğraması kış aylarında ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir.

Son yıllarda "yüzyılın projesi" olarak değerlendirilen Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattına yönelik sabotajlar nedeni ile zaten kayıplar bir hayli fazla iken, bu hattın savaş nedeni ile uzun süre çalışmaması veya bombalanarak kullanılamaz hale gelmesi, Türkiye’de ciddi bir enerji krizine yol açacaktır. Hatta olası bir kesinti sadece Türkiye'ye değil, dünyaya zarar verir, dünya petrol fiyatları tekrar yükselir ise zaten yamalı bohçaya dünen Türkiye ekonomisi ve bütçesi de iyice olumsuz yönde etkilenir.

Gürcistan’daki son gelişmeler, Türk yatırımcısını ve ihracatçısını da tedirgin etmeye başladı. Bölgede Türk firmalara ait pek çok yatırım söz konusu. Savaşla birlikte Türk ihracatçısının mallarını taşıyan TIR’lar da beklemeye başlamış. Eğer Sarp sınır kapısı kapanırsa, Gürcistan ile aramızdaki ticaret durur.

Gürcistan'daki savaş, siyasi açıdan olduğu kadar ekonomik anlamda da önemlidir. Çünkü; Gürcistan, petrol boru hatlarının üzerinde oturmaktadır ve petrol her zaman olduğu gibi tüm dünyada siyaseti ve ekonomiyi belirleyicidir.

Tabi ki bundan daha da kötü bir durum ; siyasi ve ekonomik menfaatler için çıkan bir savaşta masum insanların ve çocukların ölmesidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bana göre Mihail Saakaşvili büyük bir hata yaptı ve Rusların eline çok büyük bir koz verdi. Rusya bu savaş ile birlikte kesinlikle Mihail Saakaşvili yönetimini saf dışı bırakacak. Rus yanlısı bir yönetimin iş başına gelmesi kaçınılmaz durumda. Diğer taraftan Rusya Azerbaycan petrollerinin dış dünyaya açılan BTC boru hattını kendi denetimi altına alarak bunu Kafkaslardaki mevcut durumu kendi lehine çevirmek için Türkiye aleyhine bir koz olarak kullanacak. Ruslar , Gürcistan, Azerbaycan ve Iran ile birlikte, Türkiye’nin de bulunduğu stratejik enerji bölgesini kendi amaçları için denetim altına alma fırsatını kaçırmayacaktır. Bence burada AB ve ABD daha şimdiden kaybetmiş durumdalar. Ama enerjinin bir krize dönüşebileceğini düşünmek yanlış olur. Sadece denetim el değiştirecek. Eskiden olduğu gibi bu bölgenin tek söz sahibi devleti yine Ruslar olacak. Bu bölge AB ve ABD ‘in hiç bilmediği ve istediği gibi at koşturamayacağı bir bölge olduğunu bu savaş çok çarpıcı bir biçimde göstermi

RIZA Çelik 
 12.08.2008 0:26
Cevap :
Çok doğru ve net saptamalar, bazen de şunu dusunuyorum ama cok mu komplo teorisi bu? Gurcistan ile Rusya arasındaki bu savaş acaba bir danışıklı döğüş müdür? Zira Gürcistanın Batı dünyasından istem ve beklentilerine pek sıcak bakılmıyordu gibi geliyor bana. Belkide yanılıyorumdur. Bu tip bir danışıklı döğüş ile kimin bu bölgede daha etkin olduğunun ismi gösteriliyor da olabilir. Ben bu fillerden her şey bekelrim :)) sevgiler Rıza Bey, çok teşekkürler  12.08.2008 16:32
 

her ne kadar tahminerimin komplo teorilerinden öteye gitmemesini istesem de gürcistanın rusya ya saldırması bana bop(büyük ortadoğu projesi) olarak adlandırılan projenin bir parcası olarak (amerikanın para sirkulasyonunu sağlaması için gerekli olan parayı ve yer altı zenginliklerini ortadogudaki 3.dünya ülkelerini himayesi altına alarak sömürmesi) geliyor. nasıl mı? ırak savasına benzer bir savasın cıkacagını ve bu savasta tbmm den yeniden bir teskere cıkması gerekecigini tahmin ediyorum ve böylece bizde yeni bir savasın içicnde yer almıs olacağız.sonrası da belli amerika savas sırasında sırasıyla nahcivan,azerbeycan ve diger rus sömürgesinden cıkmıs ülkeleri koruması altına alma adı altında sömürecek.tabi bunlar sadece benim nacizane teorilerim.umarım gercek dışıdır.

Buğra Bacanlı 
 11.08.2008 13:47
Cevap :
Sevgili Buğra, bunlar asla naçizane teori değil, gerçeğin ta kendisi. BOP, BAP , Balkanlar, Kafkaslar hepsi aynı teorinin zincirleridir. Saptamaların son derece doğru. Sevgiler  11.08.2008 19:21
 

Önümüz kış.. Sobaları hazırlayalımmı hocam ne dersiniz!! Sevgiler..

Ucurtmalar 
 11.08.2008 13:10
Cevap :
Hocam , burası ılıman iklim:))) karakış yaşayacak olanlar alsın önlemini:)))sevgiler  11.08.2008 16:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2272
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster