Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
545
 

Gürcistan

Gürcistan
 

SAVAŞ-BARIŞ


''Uluslararası toplumun tepki gösterdiği, sürmekte olan çatışmalara neden olan sorun, yıllar önce başladı.
Gürcistan, 26 Mayıs 1918 tarihinde, ülkedeki bütün azınlıklara eşit siyasi ve sosyal haklar verdi, kendilerini serbestçe geliştirme imkanı tanıdı; Ancak 1919’da yerel meclisleri kapatma kararı aldı. Güney Osetya’daki Gürcü hakimiyeti 25 Şubat 1921 tarihinde Kızıl Ordu’nun Gürcistan’a girmesiyle sona erdi.''

Nedendir bilmem Gürcistan halkını kendime hep yakın hissetmişimdir. Belki Rusların baskılarına, insanlık dışı uygulamalarına - diğer kafkas halkaları gibi- maruz kaldıkları için yakın hissediyorumdur; ama bugünkü olay o kadar farklı bir boyutta ki! Tıpkı bizim sözde güneydoğu sorunu gibi birşey. İrlandanın İRA' sı gibi, İspanya' nın ETA' sı gibi değil olay. Irak gibi de değil. Bizim gibi. Tıpkı bizim gibi. Rusların pis oyununa alet olan Osetya arkasına desteğini alıp baş kaldırısa olacağı buydu. Oturun güzel güzel yerinizde.İşinizi, ticaretinizi, eğitiminizi yapın. Kardeşçe geçinin. Ama yok olur mu illaki özgür olacaksınız! Sanki esirmişsiniz gibi. Heryerde temsil edebiliyorsanız kendinizi daha ne istersiniz. Bizde de bazı çevreler güneydoğu için aynı tezgahı kurma çabası içindeler. Yok özerklik olacakmış, yok ana dil olacakmış falan filan. E be kardeşim sen kendini temsil etmiyor musun? Çevreme bakıyorum da ticaretin % 40 ' ı o insanlarımızın elinde. Doktoru var, öğretmeni var, hemşiresi var hatta millet vekili olan var. Buna rağmen eğer illaki de özgürlük dersen o zaman gereken yapılır.

Bugün 'Tek dünya tek rüya' sloganı ile başladı olimpiyatlar. Kendileri için her şey yolunda güçlü devletler açısından. Dünyada demokrasi olmayan her yere demokrasilerini götürdüler!!! Ama tek dünya da tek rüya da olamadı insanoğlu. Çin'de Tibet ve Moğollor, Orta Doğu' da tüm ülkeler, Balkanlarda her yer, kısacası Dünya' nın her yeri tek rüya olan ''BARIŞ'' a hasret.

Konu nerden nereye geldi.Sonuç olarak Gürcistan' ı destekliyorum bu konuda. Ve Rusya' yı da ABD' yi de kınıyorum bu bağlamda Dünyanın neresindeki ülke olursa olsun iç işlerine karışmayı kendilerine bir görev bildikleri için...


SEVGİYLE.................

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bugün Gürcistanda oynanan oyunun arkasında turuncu devrimlerle ülke yönetimini ele geçiren küresel güçler ve güçlerin arkasında da ABD var. Gürcistanı ABD ve Avrupalı dostları şımartıp, pohpohlayıp, ortamı gerdiler, Güney Osetya'ya girdiler. Sonrasında ise zaten eski birlik üyelerini bir bir kaybeden ve pusuda bekleyen Rusya 'da bahane armayı buldu ve Rus tanklarını devreye soktu. Gürcistanıon bağımsızlığına ve ülke bütünlüğüne saygı duyuyoruz, ancak ülkeyi birilerinin dümen suyunda yönetmek nelere mal oluyormuş öğrendiler. Aslında buradan Türkiyede ders çıkarmalı,stratejik ortaklık, Büyük Ortadoğu Projesi gibi yutturmacalara kanmamalıdır.

Sonsuzluk (Osman Özeker) 
 13.08.2008 15:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 106
Toplam yorum
: 67
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 1379
Kayıt tarihi
: 13.02.08
 
 

1976 Adana doğumluyum. Cumhuriyet Üniversitesi İşletmecilik bölümü mezunuyum. Evliyim. Adem Hamza..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster