Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '13

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
108
 

Guru Yoga

Guru Yoga
 

Uzun zamandır, dönem dönem uyguladığım güzel bir çalışmadır ve düzenli olarak yaptığınızda olumlu etkilerinin farkına varabilirsiniz.

Uygulama
 
Dokuz soluktan sonra  * , hâlâ meditasyon duruşunda otururken, üstadın yukarıda ve önünüzde olduğunu hayal edin. Bu, düz, iki boyutlu bir resim olmamalıdır - bedeninizdeki duyguları, enerjinizi ve zihninizi etkileyen güçlü bir özü olan, ışıktan ve saflıktan yapılmış üç boyutlu bir şekilde orada gerçek bir varlığın varolmasını sağlayın. Güçlü bir içten bağlılık ortaya çıkarın ve bir bağlantınız olduğu için sevinç duyacağınız öğretiler ve muazzam iyi talihin muhteşem armağanını düşünün. Olumsuzluklarınızın ve belirsizliklerinizin yok olmasını, olumlu niteliklerinizin gelişmesini ve rüya yogayı tamamlamayı dile getiren içten bir dua sunun.
Daha sonra, onun üç bilgelik kapısından -beden, konuşma ve zihin- size akan üç renkli ışık biçiminde üstattan kutsamalar aldığınızı hayal edin. Bu ışıklar aşağıdaki şekilde iletilmelidir: 
Beyaz ışık tüm bedeninizi ve fiziksel boyutu arındırıp gevşeterek üstadın alın çakrasından size akar.
 Daha sonra, kırmızı ışık enerjik boyutunuzu arındırıp rahatlatarak üstadın boğaz çakrasından size akar. 
Son olarak mavi ışık zihninizi arındırıp rahatlatarak üstadın kalp çakrasından size akar.
Işıklar bedeninize girdiğinde, onları hissedin. Bedeninizin, enerjinizin ve zihninizin, bilgelik ışığıyla dolmuş bir şekilde rahatlamasını sağlayın. Tüm deneyiminizde, bedeninizde ve enerjinizde, ayrıca zihninizdeki tüm imgelerde kutsamayı gerçek yapmak için hayal gücünüzü kullanın.

Kutsamayı aldıktan sonra, kalbinize girip orada en içteki özünüz olarak bulunan ışık halinde yayılan üstadı hayal edin. Sizin de bu ışık halinde yayıldığınızı hayal edin ve saf farkındalıkta, rigpada kalın. guru yoga için, yere kapanma, sunuda bulunma, jestler, mantralar ve daha karmaşık gözünde canlandırmalar da içerebilen daha ayrıntılı talimatlar da vardır; ama bu uygulamanın özü, zihninizi saf ve ikici olmayan farkındalığı temsil eden üstadın zihniyle birbirine karıştırmaktır. guru yoga gün içinde herhangi bir zamanda yapılabilir; ne kadar yapılırsa o kadar iyidir. Birçok üstat tüm uygulamalar içinde en önemli olanın guru yoga olduğunu soyler.

-----------

Guru yoga Tibet Budizmi ve Bön'ün tüm okullarınıntemel uygulamasıdır. Bu, sutra, tantra ve Dzogchen için de geçerlidir. Üstatlaiçten bir bağı geliştirir, içten bağlılığımızı sürekli olarak güçlendirerek, buuygulamanın sağlam, güçlü temeli olan kendi içimizde saf içten bağlılık yerinevarırız. Guru yoganın özü, uygulamacının zihnini üstadın zihniyle birleştirmektir.

Gerçek üstat nedir? Zihnin biçimsiz, temel doğası,her şeyin temelinin başlangıçta varolan farkındalığıdır, ama ikicilikte varolduğumuziçin, bunu gözümüzde bir biçimde canlandırmak bize yardımcı olur. Bu sayede,adanmışlığımızın gücünü arttırarak ve uygulamalarımıza bağlı kalmamıza veolumlu niteliklerin üretilmesine yardımcı olacak şekilde kavramsal zihninikiciliğini büyük bir ustalıkla kullanabiliriz.

Tibat'in Ruya Ve Uyku Yogası-Tenzin Wangyal Rinpoche-Dharma Yayınları
 
Burcu Barış Künar

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 191
Toplam yorum
: 92
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 1077
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

Başlangıçta sadece su ve onun üzerinde salınıp duran sis mevcuttu.  Baba Apsu ortaya çıktı ve tat..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster