Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '19

 
Kategori
Çalışma Yaşamı
Okunma Sayısı
24
 

Gürültüye Karşı Önlemler

İşyerlerinde Gürültüye Karşı Alınması Gereken Önlemler

Çalışma ortamında aşırı gürültü iç kulakta hasar yaparak işitme kaybına neden olur; bunun için işyerlerinde gürültüyü önlemeye yönelik gerekli önlemler alınmalıdır.

Bu konudaki mevzuat şöyledir:

İşveren, işçilerin maruz kaldığı gürültü düzeyini değerlendirecek ve gerekiyor ise gürültü ölçümü yapacaktır.

İşçilere, iş ekipmanını gürültüye en az maruz kalacakları doğru ve güvenli bir şekilde kullanması için, gerekli bilgiyi ve eğitimi verir.

Gürültüye maruziyetten kaynaklanan riskler başka yollarla önlenemiyorsa işçilere kulak koruyucuları verilecek ve bu koruyucular işçiler tarafından kullanılacaktır.

Gürültü maruziyeti (etkisi) en yüksek maruziyet etkin değerlerine (85 dB) (desibel) ulaştığında ya da bu değerleri aştığında, kulak koruyucuları kullanılacaktır. İş veren bu koruyucuların kullanılmasını sağlamak için her türlü çabayı gösterecek ve alınan önlemlerin etkinliğini denetlemekle sorumlu olacaktır.

Periyodik muayeneler sonucu işçinin sağlığı risk altında olduğu tespit edilirse uygun sağlık gözetimine tabi tutulacaktır. Gürültüye maruz kalan işçi de işitme testi yapılmasını isteme hakkına sahiptir. Bunların amacı gürültüye bağlı olan herhangi bir işitme kaybında erken tanı ve işitme işlevini korumaktır.

İşitme testi (odyometre) değerlendirilmesi:

0-20 dB normal

20-40 hafif işitme kaybı

40-60 orta

60-80 ileri

80-100 çok ileri

100 ve üzeri tam işitme kaybı.

Gürültü nedeniyle işitme kaybı başlayan bir işçi gürültüden uzak bir yerde (mesela depoda) çalıştırılır.

*

Dr. Atanur Yıldız

İşyeri Hekimi

9 Ekim 2010

Kocaeli

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok yararlı ve gerekli bir yazı sayın doktorum... Umarım yazıda kalmaz uygulamaya geçer... Geçerse çok hayırlı olur... Geçmezse ilgili yerlere özel olarak ulaştırmanın yollarını aramalıyız... Ben yazıyı twittır ve facebooktan yayınlıyorum... sağ olunuz sağlıkla kalınız:)

Halil Güven (Sökeli) 
 24.08.2019 14:56
Cevap :
İlginiz, değerli yorumunuz ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim değerli Halil Abim. Bir yoruma verdiğiniz cevapta dediğiniz gibi "Biz yazalım da!", gerisi ilgililere kalmış bir şey. Selam ve saygılarımla.   24.08.2019 17:16
 

Merhaba hocam, ne iyi ettiniz de geldiniz bilmediklerimizi öğrenmektir bunun adı.. Var olsun bilgi hazineniz, saygılarımla..

gülsen tunçkal 
 24.08.2019 14:04
Cevap :
Bunlar benim mesleki tecrübelerim Gülsen Hanım. Ama okundukça değer kazanıyor. Onun için asıl ben çok teşekkür ederim okuyan siz değerli bloger arkadaşlarıma. Ben de sizlerin blog ürünlerinizi zevkle okuyorum. Böylece bir taraftan yeni bilgiler öğrenirken, diğer taraftan hoşça vakit geçiriyoruz. Selam ve saygılarımla.   24.08.2019 16:41
 

Televizyonun sesini açıyorum...

Kerim Korkut 
 24.08.2019 11:58
Cevap :
Diğer gürültüleri bastırmak için herhalde. Teşekkürler.   24.08.2019 16:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 351
Toplam yorum
: 2861
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 330
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster