Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

29 Aralık '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
1680
 

Gururumuz, Reislerimiz!!!

Gururumuz, Reislerimiz!!!
 

Barbaros...

Barbaros Hayreddin Paşa, veya kısaca Hızır Reis... Büyük Türk denizcisi ve amirali... Yaklaşık olarak 1467' de Midilli' de (Ege Denizi) doğmuş, 1546' da İstanbul' da ölmüştür. Avrupa' nın çok fazla güvendiği Andrea Doria' yı Preveze' de bozguna uğratmıştır.

Çocukluğu Midilli adasında geçen Hızır, önceleri ağabeyi Oruç Reis ile Akdeniz' de Venedik, Ceneviz ve İspanyol gemilerine karşı savaştı. Bir süre sonra Barbaros adıyla Akdeniz sahillerini kasıp kavuran bu denizcinin ününü, Kanuni Sultan Süleyman' da duymuştu. Bir gün Barbaros, Kanuni' den "İspanya' ya sefer muradımdır, bir yarar adamını yerine koyup gelesin!" şeklinde bir çağrı aldı. Hemen İstanbul' a giden Barbaros, padişah tarafından "kaptan- ı derya" lığa getirildi ve denizlere açıldı. Avrupa' lılar, Barbaros' a karşı donanmalarını birleştirerek başına Andrea Doria' yı getirmişlerdi. Andrea Doria' nın 600 gemisine karşılık, 120 çektiri ile deniz savaşına katılan Barbaros, 28 Eylül 1538' de Preveze' de, Venedik' li kaptanı büyük bir yenilgiye uğrattı. İşte bu zaferden sonra da Akdeniz bir Türk gölü haline geldi.

Seydi Ali Reis...

Seydi Ali Reis, Türk denizcisi, bilgini ve şairi... Doğum tarihi bilinmiyor, Galata' lı olduğu söyleniyor... 1562' de İstanbul' da ölmüştür. Preveze' de Osmanlı donanmasının sol kanadına komuta etmiştir.

Çocukluğunda iyi bir öğrenim gören, Arapça ve Farsça' yı ana dili gibi bilen, fizik ve astronomiye çok meraklı olan Seydi Ali, denizciliğe ait bilgileri de henüz çocuk denecek yaşta öğrenmişti. Barbaros' un yanında yetişen bu denizci, Preveze deniz savaşında Osmanlı donanmasının sol kanadına komuta etti. Ali Reis, 1554' te Hint Okyanusu' na doğru bir sefere çıktı. Bu sefer sırasında Türk gemilerinin yolunu kesmek isteyen Portekiz donanmasının saldırısını savuşturduktan sonra fırtınaya yakalandı. Gemilerini kurtarmak için Hindistan' a sığınmak zorunda kaldı. Sonra da gemileri orada bırakarak karadan Afganistan, Türkistan, Azerbaycan ve İran yoluyla, üç yılda İstanbul' a döndü. Seyahati esnasında başından geçen olayları "Mirat- ül- Memalikin" (memleketlerin aynası) isimli eserinde anlatmıştır.

Kılıç Ali Paşa...

Kılıç Ali Paşa, nam- ı diğer Uluç Ali Paşa... Büyük Türk amirali... 1500' de doğduğu sanılmaktadır, doğum yeri bilinmemektedir, 1587' de İstanbul' da ölmüştür. Türk donanmasını güçlendirmiş ve Akdeniz' e hakim olmuştur.

Barbaros ve Turgut Reis gibi ünlü denizcilerin yanında yetişen Uluç Ali, bilgisi, tecrübesi ve cesaretiyle kısa zamanda üne kavuştu. 1571' de, İnebahtı deniz savaşında Türk donanması yanarken, Uluç Ali Paşa, yaptığı ustaca bir manevra sayesinde, Andrea Doria' nın komuta ettiği düşman donanmasının bir kanadını yararak, 30 civarında gemisini kurtardı. Daha sonra İstanbul' a dönen Uluç Ali Paşa, İkinci Selim tarafından kaptan- ı deryalığa getirildi ve paşanın o zamana kadar "Uluç Ali" olan adı "Kılıç Ali" olarak değiştirildi. Ölümüne kadar 16 sene bu görevde kalan Kılıç Ali Paşa, sadrazam Sokollu Mehmet Paşa ile birlikte Türk donanmasını eskisinden daha güçlü bir duruma getirmiş, 1574- 1575 yıllarında İspanya ve İtalya kıyılarını vurup Girit' i yakarak, İnebahtı yenilgisinin öcünü almıştır.

Oruç Reis...

Oruç Reis, veya Baba Oruç... En büyük Türk denizcilerinden... 1474' te Midilli' de doğmuş, 1518' de Tlemsen' de, deniz savaşında ölmüştür... İspanyolları Cezayir' den kovarak, kendisini Cezayir sultanı ilan etmiştir.

Küçücük bir çocukken denizciliğe heves eden Oruç, delikanlı olunca kardeşleri İlyas ve Hızır (Barbaros) ile Ege' de korsanlığa başladı. Akdeniz kıyılarına da devamlı sefer yapan Oruç Reis, bir gün Rodos şövalyeleri tarafından esir edilerek Bodrum' a götürüldü. Lakin Barbaros imdadına yetişerek onu kurtardı. Oruç Reis de yeniden denizlere açılarak Rodos şövalyelerine meydan okudu. Daha sonra Barbaros ile Trablus ve Tunus' a giden Oruç, Cerbe adasına yerleşti. İki kardeşin ünü kısa zamanda bütün Akdeniz' e yayılmıştı. Fakat Oruç Reis, Cezayir savaşlarında bir kolunu kaybetti. Buna rağmen büyük denizci yılmamıştı... 1516' da Cezayir önlerinde İspanyolları yenilgiye uğrattı ve kendini Cezayir sultanı ilan etti. Ama, Arapların çağrısı üzerine buraya gelen İspanyol kuvvetleri tarafından Tlemsen' de sarılarak şehit edildi.

Turgut Reis...

Turgut Reis, büyük Türk denizcisi ve kahramanı... 1485' te Menteşe' de (Milas) doğmuş, 1565' te Malta savaşında ölmüştür. Osmanlı İmparatorluğu' nun sınırlarının denizden genişlemesinde büyük payı olmuştur.

Turgut Reis fakir bir çiftçinin oğluydu... Çobanlıkla işe başlamıştı. Günün birinde bir korsan gemisine levent olarak giren Turgut, kısa zamanda reisliğe kadar yükseldi. Sonra 24 gemilik bir donanma kurarak Barbaros' un yanında Preveze savaşına katıldı ve büyük yararlıklar gösterdi. 1540' da Cenevizlilerin baskınına uğrayarak esir düştü ve Cenova' ya götürülerek tam 3 sene gemilerde forsa olarak çalıştırıldı. Lakin Barbaros, Turgut' u unutmamıştı... 1543' te Cenova' yı kuşatarak onu kurtardı. Turgut Reis, Batı Akdeniz' deki akınlarına yeniden başladı. Kendisinin dahice buluşları vardı... Bir defasında çok kuvvetli bir düşman donanmasının Cerbe adasına yaptığı baskında, Turgut Reis çevrilen gemilerini yağlı kızaklarla, adanın arka tarafından denize indirmişti. Bu büyük deniz kurdu, 80 yaşında, donanma komutanı olarak katıldığı Malta savaşında öldü.

METİN ÜSKES bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Reislerimiz ve amirallerimiz diyelim biraz genisletelim bu ovguyu hak eden deniz adamlarini. Gecmisini iyi bilen geleceginide iyi bilir mantik silselesinden hareketle sahsinizda siz ve sizin gibi deniz severleri kutluyorum bu ovgu cumlelerinden dolayi. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 07.01.2008 8:06
Cevap :
Yorumunuz ve desteğiniz için çok teşekkürler ediyorum efendim, eksik olmayınız... Yürekten sevgiler, saygılar...  07.01.2008 14:34
 

Metinciğim, geçmişiyle gurur duyanlar geleceğine de güvenle bakanlardır. O mübarek isimlerini sıraladığın zatların her biri bugün evlerimizde rahatça oturup, mutluca yaşamamızı garanti altına alan kuvvet ve kudretin sahipleriydi. Onlara bir fatihayı çok gördüğümüz gibi, adeta geçmişimizi silerek onlardan kurtulmak istercesine uzaklaşan bir furya var. Sizler gibi aydınlar( gerçek aydın, vatanını satan değil) bu furyanın dışında ve inanıyorum ki hem de karşısındasınız. Sizi kutluyor ve bu güzel yazınızdan ötürü teşekkür ediyorum. Sevgilerimle...

Yalnıztürk 
 30.12.2007 9:39
Cevap :
Fahrettin bey, bu naçizane cümlelerden oluşan muhteşem yorumun üzerine diyebileceğim, asıl ben teşekkürler ederim... Bu konuda yalnız olmadığımı bilmek sevindirici... Siz saygıdeğer dostların desteğiyle bunu hissediyoruz tabii... Bir kez daha teşekkür ediyor, en içten saygı ve sevgilerimi gönderiyorum efendim, eksik olmayın...  30.12.2007 14:14
 

Mutlu insan sevgisine ve kendisine güvenendir. Sevgi bütün kapıları açar...Yeni yılda sevgi dolu günler dilerim. Herşey gönlünüzce olsun.

Yalnıztürk 
 29.12.2007 23:44
Cevap :
Fahrettin bey, teşekkürler ediyorum, eksik olmayın efendim... Bilmukabele diyorum, saygılar, sevgiler...  30.12.2007 1:48
 

Bu ikinci tarih yazısı okuyorum bugün. İkisi de çok sevdiğim dostlarımdan. Mazisinden ve atalarından utanıp Türk olduğunu saklayacak kadar kompleks sahibi bukalemunlara güzel bir tokat sizin yazınız. Kaleminize ve gönlünüze sağlık. Gurur duydum. Reis'in oğlu olarak:)

murat ertaş 
 29.12.2007 22:29
Cevap :
Sevgili dostum, başkalarını bilmem ama yazımın başlığında da dediğim gibi, o muhteşem denizcilerle, deniz sevdalısı bir Türk olarak ben, gurur duyuyorum. Şimdi başka zamanda yaşama şansım olsa, tereddütsüz Osmanlı İmparatorluğu' nu seçerdim... Hatta bunu daha evvel de söylemiştim sanırım... Ben de, sen gibi gerçek dostlarla gurur duyuyorum, Reis' in mert oğlu, sevgili Murat... Yorum ve destek için teşekkürler, sevgiler, selamlar...  30.12.2007 1:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3311
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster