Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Temmuz '14

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
3726
 

Gusül abdesti

Gusül abdesti
 

Başlığa bakıp dini bir vaaz vereceğim sanılmasın!
 
Gusül abdesti, dindar olsun olmasın, ister sevaplara düşkün olsun, isterse günahkar olsun, kendini Müslüman olarak adlandıran her insanın çok önem verdiği, üzerine titizlikle durduğu bir uygulamadır.
 
Gusül abdestinin farzı üçtür; ağza, buruna üçer defa su verilerek, bütün vücudu kuru yer kalmaksızın yıkamaktır; banyo yapmanın bir çeşit ritüelleşen halidir.
 
Gusül abdestinin kesin olarak alınması gerektiği hal cünüp olunan zamandır.
Cünüplük, cinsel ilişki sonrası, mastrübasyonla boşanma(yani elle), uykuda boşanma sonrası girilen halin adıdır. Cünüp olduktan sonra aceleyle gusül abdesti alınmalıdır. Çünkü, bir Müslümana göre cünüplük büyük bir günahtır; cünüpken yenip içilen şeylerin haram olduğuna, cünüp gezmenin günah olduğuna, cünüpken ölmenin murdar gitmeye benzediğine inanılır; cünüplükten arınmak için vakit geçirmeden gusül abdesti alınmaya özen gösterilir.
 
Gusül abdesti Müslümanlar arasında en çok önem verilen bir uygulamadır. Domuzun haram olması, Müslümanların nasıl üzerinde titizlikle durduğu bir konuysa, gusül abdesti de öyledir. Kaba bir şekilde izah edecek olursak; kendini Müslüman olarak adlandıranlar, o kadar ilahi emri yok sayar, çiğner, görmezden gelir, ama gusül abdestine ve domuz etine karşı o kadar özenli davranır ki, o kadar... En büyük günah hak yemektir değil mi? Ama pek çok Müslüman, domuzdan ve cünüplükten korktuğu kadar, hak yemekten korkmaz...
 
Gusül abdestine o kadar önem veririz ki, ergenliğe giren çocukları, aile, çevre ve öğretmenler olarak hep beraber çocukları bu konuda bilgilendiririz. Bu abdestin nasıl alındığını, hangi hallerde alınmasının gerekli olduğunu defalarca kez öğretiriz.
(Öğretmenler dediğim için belki itiraz edecekler olabilir. 15 sene önce ortaokuldayken öğretmenler bütün erkek ve kız öğrencileri toplamış, erkek öğrencilere erkek öğretmen, kız öğrencilere kadın öğretmen bu tür konularda bilgiler vermişti.)
 
Bazı Alevilerin gusül abdestine pek önem vermemesi, Sunniler tarafından kınanır; Sunnilerin Alevilere karşı ön yargı göstermelerinde ki sebeplerden biri de budur.
 
Çingenelerin de gusül abdestine pek önem vermemesi, gusül abdestini belden aşağı tarafını yıkamak olarak algılamaları, Sunniler arasında alay konusudur.
 
Gusül abdestine önem vermiyorsa eşin biri, bu boşanma sebebi bile olmuştur.
 
***
 
Eski Yunanlı ilk tarihçi Herodot'un 'Tarih' adlı eserini okuyorum.
Herodot, günümüzden 2450 yıl önce yaşamış, Muğla-Bodrum doğumlu bir tarihçi...
 
Herodot kitabında Anadolu, Orta Doğu, Mısır coğrafyasında yaşamış uygarlıklar ve kavimlerin tarihleri, kültürleri hakkında bilgiler veriyor.
 
Herodot, şimdinin Irak topraklarında tam 2500 yıl önce yaşamış Babiller hakkında bilgiler verirken, bir kaç cümle aşırı ilgimi çekti. Şöyle:
 
"... Bir Babilli karısıyla her birleşmeden sonra, yanar bir kokunun yanında oturup arınır; öbür yandan karısı da aynı şeyi yapar; seher vakti ikisi de yıkanırlar; zira yıkanmadan hiçbir kaba el sürmezler; bu âdet Araplarda da vardır."
 
Bahsedilen şeyin ne olduğunu anladınız değil mi? Evet, gusül abdesti...
Ve şunu da anlayın, inanılan şeyler insan ürüdür; yüz yıllardan beri süre gelen birer kültürdür.
 
-Mustafa Yıldırım - 14.07.2014

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 252
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 658
Kayıt tarihi
: 03.11.12
 
 

Konyalıyım. Edebiyat okudum. Amatör yazar ve şairim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster