Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '13

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
860
 

Güven duymak

Güven duymak
 

 

 

Türk, öğün, çalış, güven! ” 

M. Kemal Atatürk

Sahte para yapan insanlar olduğu gibi,

 paranın sahte yaptığı insanlar da vardır.

Uğur Mumcu

Söz vermek, güvenmektir.

Yemin etmekse güveni perçinlemektir. 

Muhsin Durucan 

*

 

           Yeni yılın ilk günlerinde yine bir akşam “Güven Bana” adlı yarışmayı izlemek amaçlı TV başındayım. İlkin bununla ilgili medyada yayımlanan yazıyı okuyalım.(1) Sonra da yaptığım kısa değerlendirmeyi…

          "Tamer Karadağlı’nın başarılı sunumuyla ekrana gelen yarışma; karşılıklı güven ve bilgi birikimine bağlıdır. Önceki haftalarda izlenen sunumlar bunu kanıtlamıştır.

          ATV'de ekrana gelen 'Güven Bana' bilgi yarışması ilginç anlara sahne oldu.  Yarışmacılardan birisi üstüne basa basa  yemin etmesine karşın sözünde durmadı ve parayı tek başına kazandı.

          Aydeniz ile Cihan isimli iki yarışmacı, Güven Bana yarışmasının tarihinde bir ilke imza atarak  finale kadar sorunsuz bir şekilde ilerledi. 15 sorunun sonunda ise 72 bin TL rakamına ulaşmayı başardılar.

          Daha sonra ise birbirlerini yarı yolda bırakmayacaklarına dair yeminler ederek ailelerine danışmak üzere ayrıldılar. Özellikle Cihan adlı erkek yarışmacı Aydeniz'e dönerek "Yemin ediyorum bak, Kur'an çarpsın ki sözümden dönmeyeceğim, düğmeye basmayacağım."  Diyerek ailesinin yanına gitti.

          Dönüşte ise iki taraf da büyük bir kararlılıkla yarışma alanına doğru yol almaya başladı. Stüdyodaki izleyicilerin de alkışları eşliğinde yarışma alanına doğru ilerleyen yarışmacılar, Karadağlı'nın taraflara yaptığı tekliflere kulak asmadan yoluna devam etti. Ancak teklif 72 bin TL'ye ulaştığında Cihan dayanamadı ve butona bastı. Bu şekilde Cihan, ikiye bölünmesi planlanan 72 bin TL'ye tek başına sahip olmuş oldu.

          Bu andan itibaren ise Aydeniz'in Cihan'a yönelik suçlamaları başladı. "İnançlı bir insan olduğum için Kur'an üzerine yemin edilince dayanamadım, inandım." diyen Aydeniz, anne ve babasının hayatta olmadığını söyleyip İstanbul'da yaşadığına vurgu yaparak Cihan'a güvenmesinin büyük bir hata olduğunu belirtti.

          Aydeniz, bu noktadan sonra Cihan'a dönerek defalarca "Niye yemin ediyorsun, madem kandıracaksın Kur'an'ı niye karıştırıyorsun" diye tepki gösterdi.”

     

                              04 Ocak 2013 – 08.56  Milliyet.com.tr »  Magazin» Haber 

             (1) Kaynak:  http://magazin.milliyet.com.tr/atv-ekranlarinda-kuran-li-yemin-    krizi/magazin/magazindetay/04.01.2013/1651086/default.htm

 

Video görüntüsü: http://www.haber7.com/video-galeri/25064-yarismada-kuranli-yemin-krizi

 

***

         Tamer Karadağlı’nın başarılı sunumuyla ekrana gelen yarışma; karşılıklı güven ve bilgi birikimine bağlı. Önceki haftalarda izlenen sunumlar, bu gerçeği  kanıtlamıştır.

          İzlencenin en güzel yanı; coşkuya dayalı olması ve kişilerin birbirlerine danışarak doğru yanıta ulaşmalarıdır. En çirkin ya da en erdemsiz yanı ise; para kazanma hırsı uğruna birbirlerine kalleşlik yapmalarıdır. Ayrıca kişiliksiz davranış örneği sergilenmektedir.

          İki yarışmacı, “Güven Bana” yarışmasında bir ilke imza atarak finale kadar sorunsuz bir şekilde ilerlediler. 15 sorunun sonunda  72 bin TL rakamına  ulaşmayı başardılar. Daha sonra birbirlerini yarı yolda bırakmayacaklarına dair yeminler ederek ailelerine danışmak üzere ayrıldılar.

          Hatta izlence süresinde erkek yarışmacıyı empatik buldum. İçim ılıdı doğrusu! Sonlara doğru "Yemin ediyorum bak, Kur'an çarpsın ki, Allah çarpsın ki  sözümden dönmeyeceğim, düğmeye basmayacağım." demesini de ona yakışır bir centilmenlik olarak gördüm. Arkadaşı da bu yönde yemin etti.

          Yarışmacılar, Karadağlı'nın  önerilerine kulak asmadan yoluna devam etti. Ne ki  teklif 72 bin TL'ye ulaştığında Cihan dayanamadı ve aniden butona bastı! İzleyiciler, 'eyvahhhh!'  çektiler. Böylesi kıvrak devinimi ve karar değiştirmesiyle  Cihan, paylaşımı  planlanan ve yeminle perçinlenen 72 bin TL'yi tek başına aldı. İzleyenlerse şaşkınlıklarını sürdürdüler! Yemin anı birkaç kere zoom edildi. Oradakiler,  tepkilerini gösterdi! Yanında olduğum Cihan'dan sıyrılarak uzak durduğum Aydeniz’i haklı ve erdemli buldum. Onur, asla paraya yeğlenmez!

          Neden böyle yaptınız? Soruna: “Yarışmanın formatı böyle! ” gibi hiç de hoş olmayan kimi yanıtlar verdi. Bu davranışı ile çoğu kimselerin tepkisini çekti! Bu olumsuzluk, her ortamda da konu edildi.

          Sonraki günlerde Cihan’ın basında yayımlanan asıl erdemsiz yanıtıysa şu tümceleri içerdi : “Satış görevlisiyim. Hangimiz yemin etmiyoruz ki… Özellikle satışta çalışıyorsanız, satış kökenli insansınız, ürün satıyorsunuz, yemin ederim haftaya elinizde olacak bu ürün diyorsunuz, bir yerde ağız alışkanlığı…”

          Bu düşünce türü, bir başka gerçeği de yansıttı!  Neyi mi?  Ticari işleyişi… Elbette bunlar onay görür düşünce değildir. Olmamalı böylesi şaşırtan davranışlar! Dik durmayı beceremeyen ve parayı öncelikli gören, çıkar gözlüğünden bakan bu örnekteki yeni kuşak, her türlü erdemsizliği de yapar. Böyle kişiler; özgeci değil, bireyci olurlar. Topluma yararları beklenemez. Üstelik izleyenlere ve özellikle gençlere olumsuz davranış geliştirmede örnek olurlar. Bu konuda daha çok tümce kurulabilir ya da düşünce ileri sürülebilir. 

         Başkaca değerlendirme, siz değerli okuyanlarımın… 

*

muhsindurucan@hotmail.com

  

 

 

 

 


 

  

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Muhsin Durucan Öğretmenim; sosyal bir yaraya yine çarpıcı bir örnekle değinmişsiniz. Özellikle her sözün arasında "yemin, billâh" edenlere daha bir şüpheyle yaklaşmak gerektiği tezi, bu yazınızla bir kat daha güçlenmiş oluyor. Okuduğum yazınızda çok yerinde tespitleriniz ve uyarılarınız için şahsen ve çocuklarım adına teşekkür ederim. Saygılarımla. A.AK

Ahmet AK 
 05.01.2013 18:34
Cevap :
Sn Ak, Titiz okumanız ve içten değerlendirmeniz için ben de size teşekkür ederim. Esenlik dileklerimle.  05.01.2013 22:59
 

İşte kıyamet burada kopuyor...Bir güven meselesi yok olup buharlaşıyor.Başka söze gerek var mı?

Abdülkadir Güler 
 05.01.2013 13:23
Cevap :
Sn Güler, aynen düşündüğünüz gibi...Tşk.  05.01.2013 16:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 622
Toplam yorum
: 464
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1385
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster