Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '16

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
317
 

Güven duymak

Güven duymak
 

Bi Tiyatro seyircilerine güvenerek Tiyatro oyununda ara verildiğinde değerli eşyalarımı gönül rahatlığıyla oturmuş olduğum koltuğun üzerine bırakarak lavaboya giderim, bi de kapalı mekanlarda düzenlenen konser seyircilerine.

Her iki salon izleyicileri toplumun ayrıcalıklı insanlar olduğunu düşünüyorum.

Bir tiyatro oyunu veya Mozart'ın Figaro'nun Düğün Uvertürünü izlemek için salona gelen insana güvenirim çünkü oyuncu kadar solist kadar müzisyen kadar onları izleyen seyirci de dürüsttür güvenilirdir. Zira sanatçılar kadar izleyenler de hoşgörülü, iyimser ve pozitif düşünceli insanlardır.

Sanat'ın özünde dürüst olmak vardır, kendin olmak vardır, doğru insan olmak vardır.

Dürüst insanlar, doğru insanlar asla başkalarına ait olan bir eşyaya dokunmazlar.

Dün akşam bir konser salonunda Mozart ve Bethoven eserlerinde oluşan muhteşem konserin ilk bölümünün sonunda verilen kısa arada lavaboya giderken gönül rahatlığıyla oturmuş olduğum koltuğun üzerine değerli eşyalarımı bıraktım çünkü salonda bulunan insanlar gerçekten toplumun farklı insanları olduğunu fark edebiliyorsunuz görüyorsunuz.

*

Güven ile ilgili internet portalında şöyle bir söz buldum;

- "Hayatta iki şeye güveniyorum. Biri aynaya baktığımda gördüğüme, diğeri yukarı baktığımda göremediğime".

İnsanın kendinden başkasına güven duymaması durumu çok kötü bir durum aslında. Bu durum ancak bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde görülebiliyor genelde çünkü ekonomik koşullar bireyleri yalnızlığa yönlendiriyor ve çıkar çatışmaları nedeniyle insanların bir birine olan güvenlerini sarsıyor maalesef.

Yukarı baktığında elbette ki Tanrı varlığından bahsedilmektedir kuşkusuz ama öyle bir enerjiye sahiptir ki evren, insanların dünyaya geldiği gün ay ve saat itibariyle güneş enerjisi insanın kişilik yapısı etkilemekte ve yaşamı süresince ikili ve toplumsal ilişkilerini belirlemektedir.

Bu durum aslında astroloji bilimi ile de ilintili bir durumdur.

Yükselen burç dediğimiz duruma göre kişi merhametsiz bencil ve yalan içerikli kişilik yapısında olsun mesela. Bu kişilik yapısında olan bir kişi yönlendirmek istediği kişilere de etki yaratabilir hatta yönlendirmek istediği kişinin yaşam kalitesini dahi olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Yukarı baktığında güven duyulabilecek insanların en az güven duyulmayacak insanlar kadar var olduğunu hatta daha da fazla olduğunu söylemekte yarar görüyorum.

O denli merhametli iyiliksever başkaların acılarına ortak olmasını bilen insanlarla doludur ki etrafımızda, onları görebilmek bir yetenektir. Görebilecek algı ister.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Olgunlaşmış bilincin tesiriyle keskinleşen güven ve dürüstlük, duygu ve düşüncelerimizi netleştirip güzelleştirir...Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 03.10.2016 9:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2324
Toplam yorum
: 1110
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 447
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster