Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
386
 

Güven yok

Güven yok
 

-Kardeşimi de güvenmiyeceksem kime güveneceyim ?

-Kendine güven !

-Öf baba yav

Kime güvenip , kime güvenmemeli ? Nedense güven konusu olunca, içime bir sıkıntı çöker. imseye güvenemiyor olmamın verdiği huzursuzluk mudur nedir, kapkara bir kasvet gelip yüreğimin üstüne çöker. Ezim ezim ezilirim. Mesleğimden olsa gerek, sorgular dururum olayları, hareketleri, geçmişi, geleceği…. Çoğu Hakim ve Savcıların özel yaşantılarında da gördüm bu olayı. Sorgulamak…. Sorgulayan insanlar kolay kolay kimseye güvenmezler. Kuşku ile yaşamak …. Kendinden başkasına güvenmemek….malını , mülkünü kimseye teslim etmemek….Alırken sormak… sormak ….sormak. Bıktırıncaya kadar sormak . Sonuç güvensizlik . Verirken … verirken mi? Kimseye bir şey vermezler ki ! Vermem ki!

Aklımın almadığı bir dünyada, sığamadığım bir yeryüzünde, küçük bir havuza bırakılan balına balığının çırpınışı gibi çırpınıyorum . Burası benim yerim değil diye ! Ben daha büyük dünyaların adamıyım. Bu dünyaya sığmıyorum.

Sabah 04.00 den beri küçük kayığımda 0.25 lik misine ve sinek iğne ile sabırla oltamın ucunda beklerken , yanımdan çok süratle bir tekne geçiyor. Dalgası teknemi nerdeyse alabora edecek. Dört saattir beklemenin verdiği tevekkül ile umursuz ve efendice arkasından bakıyorum. İşte diyorum dünyaya sığamayan bir deli daha.

Dünyaya sığamayan ben … Kimseye güvenemeyen ben….Tellerime en tiz tonları yükleyip, ağustos böcekleriyle yarışıyorum. Düşünürken hep ayağımı sallarım.. sol ayağımı. Şimdi yazarken de sallıyorum. Sevgilim gelip usulca ayağımı tutuyor.

-Sakin ol ! diyor Sakin ol.

Sakin olmam için güvenmem gerek …sonsuzluk gerek….sığmam gerek dünyaya. Bana sonsuzluğu içine alan bir dünya gerek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanı en hareketsiz bırakan durum bu işte. Elini, ayağını,yaşama gücünü, üstünde salındığını sandığı denizin dibine çivileyen şey bu, ''garanti düşkünlüğü'' Şimdi sen kıyısında dolaşıyorsun hayatın, ne güven ne sevgi ne de sadakatin varlığına bağımlı olmadığında yaşamaya başlayacaksın. Belki bu da benim mesleğimin öğretisi ne bileyim insan denen varlığın aklından geçenlerin sürekliliğine güven olmaz ama bu hiç de acı değil ki. Kedinin kaptığı tavşanından daha adil bir hayat hakkettiğini kim söyledi sana, bi yerlerinde atıp duran ayrıcalık damarın mı? Adalet ve güvenden sana ne düşeceğine tabiat karar verir, tavşanın da kedinin de anası olan tabiat, kayırmayan ana. Yegane görevin habire ince sesiyle ''hepsi bu mu'' diye söylenip duran ayrıcalık yanılgına kanmamak aslında. Bir böceğin sonundan daha onurlusunu ummadan da hayattan dibine kadar keyif alınabileceğini bunun da değer verdiğin hiçbir kavramın anlamını boşaltmadığını müjdelerim. Seni seviyorum canım dayım, benim dayım.

Ellyph 
 15.08.2007 2:45
Cevap :
gene can verdin kelimelere . Yazıların sanki bir anca ruh giyip haykırıyor dünyaya iyikide varsın !  15.08.2007 11:39
 

MERHABALAR; Yıllardır anlatırlar, kardeşim canın mı sıkılıyor, yok moreliniz mi bozuk. Alın oltanızı gidin tenha bir koya, atın oltayı denize ne can sıkıntısı kalır ne de morel bozukluğu derler. Bende bu yetenek gelişmemiştir. İzmir'de yaşıyorum ama her nedense balık tutmasını birtürlü öğrenemedim. Hatta olta atmasını dahi beceriyorum. Birkaç kez denedim misina boynuma dolandı. Siz denizin içinde takmışınız güven duygusuna demekki balık tutmaya beyninizde karar verememişsiniz. Elbette sakin olup, insanlara güvenelim. Yoksa bu hayat zorlaşır çekilmez hale gelebilir. Saygılar.

Yapukay 
 13.08.2007 13:58
Cevap :
beni güldürdün. en çok balık tutarken düşünülür. Düşünmekte güzel bir şeydir. selamlar  13.08.2007 19:08
 

yanılmak korkusu bence bu.Güvenip,inanıp yanılmanın acısını yaşamaktan korkmak belki.Kaçmak bundan,güvenipte aldanmaktansa,güvensiz ve acılı yaşamak.Yinede güvenmeye çalışmak lazım,yaşanmazki soru işaretleriyle.Sevgiyle kalın...

emel dedeoglu 
 13.08.2007 13:54
Cevap :
evet en çok yanılmaktan korkuyorum galiba . Tebrikler  13.08.2007 16:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 115
Toplam yorum
: 109
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 1228
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

Tek düşüncem yaşadığım dünyayı nasıl yorumladığımı başkalarının bilmesidir. Aslında yorumun özünde t..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster