Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
504
 

Güvenlik nedeniyle bir kısım partilere verilen oylar geçersiz sayılsın!

Güvenlik nedeniyle bir kısım partilere verilen oylar geçersiz sayılsın!
 

Gökçek'te yine Ankara'yı aldı!


Bazı sayın “güvenlikçi” vekillerimize kalsa sanırım bir kısım partilere verilen oylar güvenlik nedeniyle geçersiz sayılmıştır gibi bir düzenlemeyi de hiç düşünmeden yaparlar. Sınırları taşıyın şöyle Akdeniz kenarına olsun bitsin..

Çiçek, Gökçek tayfası bir yanda bir yanda Iğdır Milletvekili Ali Güner benzeri isimleri barındıran bir yapı AKP. CHP’de de İstanbul var farklı cümleler kuran. Önümüzdeki günlerde AKP ve CHP içinde bu farklı yaklaşımların kapışmasını izleyebiliriz.

Dün DTP’nin Iğdır’da seçimi kazanmasını değerlendiren Çiçek: “Türkiye’nin belirli bir bölgesinde DTP’den başka parti kalmadı. Iğdır’ı aldılar, yani Ermenistan sınırındalar. AKP o bölgede sadece Mardin’i kazandı. Tamam, Ankara’yı aldık diye sevinebiliriz. CHP de İzmir’i aldık diye övünebilir. Ama bu kutlamanın Türkiye’nin güvenlik açısından sorunlu bölgesine yardımı olmaz. Oraya ayrıca dikkatle bir bakmak gerekir.” demiş.

Cemil Çiçek rahatsız olmuş, belediye başkanlığı’ MHP’den DTP’ye geçti diye. Ne olmuş ikisi de vatandaş partisi biri sadece Türklerin oyunu aldı diğeri sadece Kürtlerin. Yarın da tam tersi olur ya da bu farkları önemsemez barış için daha iyi bir yaşam için birleşik MDTP gibi bir siyasileşme yaşarlar, hangisi olsun istersiniz?

Güvenli partiler güvensiz oylar.. Güvenlik nedeniyle şu partiye verilen oylar geçersiz sayılmıştır diyecek ne kadar Çiçek Gökçek benzeri muhterem kişi vardır. Artık bu zihniyetin toplumca itibar görmemesi gerekir, bu zihniyet bu ülkenin yüz bin insanının hayatına mal oldu.

Sınırımızda da Çorum, Yozgat, Konya gibi iller var bizde Ankara’da rahatsızız takım arkadaşı Gökçek’ten, yine kazanmasından.. Ve güvenliği bahane ederek ileri sürdüğü aynı ırkçı tutumundan.

Seçim öncesinde bir gazetecinin, "DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Ankara, İstanbul ve İzmir’de solun çıkaracağı ortak adayı destekleyebileceklerini söyledi. Siz ne dersiniz?" sorusuna şu yanıtı vermişti: "PKK yandaşlarıyla bir dönemde işbirliği yapan adaylara, hala PKK’ya terör örgütü demeyen DTP’nin destek vermesi son derece anlamlı. Taş yerine oturmuş, tencere kapağını bulmuş. Bundan daha normal bir olay olamazdı. Ben de öteden beri bunu söylüyordum. Vatandaşımız Ankara’da bir tercih yapacak. Yarın, PKK ve yandaşlarının desteklediği biri belediye başkanı olduğu zaman, Ankara belediye kadrolarının da o yandaşlarla dolup dolmayacağını görecek ve ona göre karar verecek. Bu olayın netleşmesi beni çok mutlu etti. Ben hep söylüyorum. ’Canım, arkaya ne bakıyorsunuz, ne karıştırıyorsunuz, dün bir şey yaptıysak...’ filan deniliyordu. Bu ittifakın devam ettiği net olarak görülmüş. İnşallah sağduyulu, vatansever, Atatürkçü, vatanın bölünmez bütünlüğüne inanan CHP’liler bu oyuna karşı tavırlarını koyacaktır. Buna inanıyorum." Evet bazı CHP’liler bu tavrı koydu ve MHP adayını destekledi. Rantçıların bölünmez bütünlüğü kazandı. Karayalçın sınırlı bir bütçe ile elinden geleni yaparken şeffaflığı, katılımcılığı, önerdi, şehrin ortasından geçen otobana eleştirdi.

Fırsatını buldukça hiç gocunmadan ileri sürülen zihniyet problemli; bu zihniyet ayırıyor, bölüyor, kirli savaşı besliyor, bu çevre bu problemin, sorunun varlığından besleniyor. Bu zihniyet tüm tekçi partilerde kendini gösteriyor, Ergenekon benzeri yapılar ve terör bu zihniyetten besleniyor.

Diğer taraftan aynı partinin Iğdır Milletvekili Ali Güner’ın tepkisi ise şu şekilde olmuş: “Burası biraz hassas bir bölge. Bir tarafında Ermenistan, bir tarafından Nahcıvan. Kaygan bir zeminde bölgemiz. Belki sayın bakanımız bu nedenle tereddüt etmiş olabilir, bilmiyorum. Ama neticede o kadar ordumuz, polisimiz, askerimiz var. O kadar da olumsuz bakmamak lazım. Netice itibariyle halk karar vermiş. Bize buna saygılı olmak düşer. Demokraside vatandaşa ‘niye bu kararı verdin, niye bunları seçtin’ diyemezsiniz. Gönül isterdi ki biz kazanalım. Ama olmadı.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa DTP kökenli bir isim geliyor. Ama belediyede yıllardır Azeri hakimiyeti olması nedeniyle işçinin yüzde 99’u Azeri’dir. Belki bu nedenle bir tereddüt olabilir. Ama güvenlik sorunu olmaz. Biz etnik olarak kardeşçe yaşamalıyız. Çünkü kız aldık verdik. Etle tırnak gibi olmalıyız.”

Biz hangi etnik kökene sahip olursak olalım Akdeniz’de de Ermenistan sınırında da birlikte yaşabiliriz yaşadık siz dertlenmeyin, kafanızdaki örümcekleri temizleyin vicdana gelin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 444
Toplam yorum
: 1131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1247
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

MB zengin kültürel bir eksen; düşüncelerimizin buluştuğu, tartıştığımız, birbirimizi etkilediğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster