Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
4581
 

Güvensizlik!

Güvensizlik!
 

Hayatımızın her aşamasında bir güvensizlik sorunu aldı başını gidiyor. Nedir bu güvensizlik neden kaynaklanır. Eşine güvensizlik çocuguna güvensizlik arkadaşına güvensizlik ticarette güvensizlik ve en önemlisi özgüvensizlik. Ama hayatta bu güvensizliklerle yaşanmıyor. Yoruyor insanı...

Güven kazanılması zor, kaybetmesi kolay bir duygudur. Zaman alır. Hem kazanılır hem verilir. Güven verilen sözlerin devam etmesiyle beslenen bir duygudur... Bir kere güven sarsıldımı bir daha imkansız onu sağlamlaştıramazsın.Karı koca ilişkimizde de bu aynı. Aldatan eş bir daha asla olmayacağını destanlar yazarak anlatsa güven sarsılmıştır bir kere.

En çok da güven sevgi aşk durumlarında mutlaka olması gereken birşey.

Çocuklar içinde bu durum daha tehlikeli.Bir iş verilir, yada ilk araba kullanacaktır, yada arkadaşlarıyla dışarı çıkacaktır.Binbir sözler taahhütler verilir..Yapılmayınca istenildiği gibi olmayınca bir daha cesaret edilmez verilmek için.Bu da çocukta özgüven eksikliği yaratır.Çocuklara olan güvensizlikte daha önyargısız ve anlayışla yaklaşabiliriz diye düşünüyorum.

İster kendimize karşı olsun ister karşımızdakine bu türlü güvensizlikle yaşanmaz.belli bir noktadan sonra karşımızdaki insana güvenmeden hayatı sürdürmek zordur.İstenilen bir durum değildir..Biz ne kadar güçlü azimli olursak olalım.

Hayatımızı idame ettirebilmemiz için çalışıp uğraşıyoruz bu dünyada yaşamımızı sürdürüyoruz. İnsanlara duyduğumuz güvenzilik bana göre hiçde nedensiz ve gereksiz değil. Çünkü hepimiz bir şekilde kendimizi koruma içindeyiz. İncinmemek, üzülmemek, kullanılmamak adına duyuluyor bu güvensizlik. Bazen koruyabiliyoruz kendimizi bazen koruyamıyoruz.

sevgiler...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:) tehlikeli bir duygu . her insanda farklı yoğunlıkta bulunan bir virüs. Sizin bir başka yazınıızdaki rengarenk ve beyaz yalanları hatırladım okurken. sanırım sevgi , saygı ve iletişimsizlik ile anlayış faktörü ve kıskançlık.. karışık duygular diimi hiç biri diğeri ile olamıyor. Baksanıza duygular bile birbirlerine karşı duygusuzken, insan ne yapsın :)

erol aslan 
 15.03.2007 9:15
Cevap :
iletişimsizlik sanırım bunların sebebi.Yeteri kadar insanlar birbirine açık olmadığında ortaya çıkıyor..  15.03.2007 11:37
 

haklısın şu ortamda herkese kolay güvenilmez..kalemine sağlık

ece vardar 
 10.11.2006 15:17
 

En son 2 ay önce unutmanın kolay olmadığı bir güvensizlik yaşadım, yola çıktığım, güvendiğim insanlar tarafından yarı yolda bırakılıp, işsiz kalınca. kaybettim yine güven duygumu. Biliyorum herkesi aynı şekilde değerlendirmenin ve böyle de yaşanmayacağını ama dediğiniz gibi bir kez sarsılınca kolay olmuyor. Yine de umudum var.Yaşayarak öğreniyoruz iyiyi kötüyü, güveni güvensizliği, herşeye rağmen hayatın güzelliğini. Gr.üz.selamlar.

Tuğba 
 29.09.2006 22:27
 

Teşekkürler, güzel bir yorum. Maalesef yaşadığımız ortam hayli tehdit edici. Bu konulardaki kişisel tedbirleri kişilik özelliği olan "özgüvenden" ayırmak gerekir. İkisi negatif yönde buluşursa ciddi kişilik bozuklukları oluşabilir. Bu da yazınızda bahsettiğiniz kişinin ilişkilerini bozacak düzeye ulaşabilir. Sağlıklı günler dilerim.

Ferhat PEKER 
 29.09.2006 16:51
Cevap :
yorumunuz için teşekkürler.  29.09.2006 20:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3735
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster