Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '07

 
Kategori
Haftasonu
Okunma Sayısı
1906
 

Güzel atlar diyarı...

Kapadokya'nın anlamı ''Güzel atlar diyarı''dır. Kapadokya Krallığı döneminde burada güzel atlar yetiştirildiği için yöreye verilen isim bu.

Şimdilerde ise buranın ev sahipleri birbirinden güzel güvercinler. Peribacalarını evleri bellemiş bu sevimli hayvanlar etraflarında dolaşan, yerli yabancı turiste aldırmadan hatta kimi zaman onların ellerinden, tasasiz yemlerini yiyip, Kapadokya'nın eşsiz güzelliğinin tadını çıkarıyorlar. Şimdilerde oraların tam mevsimi, haftasonu bir kaçamak yapıp da bu büyülü dünyaya yolculuğa çıkarsanız emin olun dönüşte hafızanıza güzel anılar kaydederek döneceksiniz.

Peribacalarının oluşumundaki görsellik, insanoğlunun yıllarca buradaki yaşam serüveninde onları bir nakış gibi işleyerek kimilerini ibadethane, kimilerini de diğer ihtiyaçları için nasıl işlevsel hale getirdiğini görüp hayran olacaksınız. Bu harika diyarlara giderseniz memleketim diye söylemiyorum, mutlaka Avanos'a da uğrayın. Eski evlerini gezin, Kızılırmak'ın kenarına oturup çayınızı yudumlayın ve ne kadar güzel bir ülkede yaşadığınızın farkına varın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

da sanırım meydandaydı, (20 yıl oldu da) bir çömlekçi kadın heykeli vardı. Kiremit kırmızı renginde. Hâla duruyor mu:) -**hoşgeldiniz.

Baver Ergun 
 16.06.2007 14:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1393
Kayıt tarihi
: 15.06.07
 
 

Hayatta iki şeye aşık oldum, önce işime sonra da eşime. Ne yazık ki bir süreliğine de olsa eşim için..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster