Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

28 Kasım '12

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
7036
 

Güzel başlayan kadın- erkek ilişkileri neden bazen güzel devam edemiyor?

Güzel başlayan kadın- erkek ilişkileri neden bazen güzel devam edemiyor?
 

Birçok kadın – erkek  ilişkisi yıllarca güzel ve uyumlu devam ederken diğerleri neden başladığı gibi güzel devam etmiyor ? Bu konuda uzmanların yazdıkları yüzlerce kitap var. Ben psikolog veya aşk danışmanı değilim ama değerli uzmanların yazılarından öğrendiğim sebeplerden aklıma gelen 21 tanesini aşağıda listeledim. Bu liste önem sırasına göre değildir yani 1 numara en önemli 21 numara en önemsiz sebep değildir.  Her sorunlu ilişkide bunların hepsi olmayabilir bu liste dışından da sorunlar olabilir. Bu yazımın amacı çözümleri araştırmak değil ilişkileri uzun vadede bozan sebeplere değinmek. Çözümler aslında sorunların içinde gizli, sorunun tersini yapabilmek çözümün ilk adımı.

Güzel başlayan birçok ilişki aslında başlamaması gereken ilişkiler. Aşık olmak aşık olduğumuz kişi ile sağlıklı ilişki olacak anlamına gelmiyor. İnsanlar aşıkken ya birbirlerinin uyumsuz taraflarını göremezler ya da toleranslı davranırlar. “Aşkın gözü kördür” atasözü bu bakımdan doğrudur. İlişki eskiyip aşk sarhoşluğu ortadan kalkınca çiftler birbirlerinin hoşlanmadıkları taraflarını görmeye başlarlar.

Peki nedir güzel başlayan bazı ilişkilerin güzel devam etmemesinin sebepleri ?

1) çiftlerin irbirleri ile olan ilişkilerinden beklentilerinin farklı olması,

2) çiftlerin karakterlerin uyuşmaması,

3) Tarafların ailelerin uyuşmayıp ilişkiye müdahele etmeleri, ve/ veya çiftlerin birbirlerinin  ailelerine  saygısızlık etmeleri,

4) Özellikle Türk toplumunda erkek çocukların sorumsuz yetiştirilme tarzı karşı cinsle çatışma konusu yaratıyor : Erkek çocukların dağınıklıklarını kendileri değil genelde anneleri, teyzeleri, halaları, ablaları toplarlar. Erkek çocuk büyüyünce aynısını sevgilisinden / eşinden bekler. Kadınlar oğullarının dağınıklığını “kıyamam evladıma” diyerek toplarken sevgililerinin veya eşlerinin dağınıklığını toplamaz “ ben senin annen değilim” derler.

5) Ortak ilgi alanlarının az olması konuşacak, paylaşacak konuları azaltır.

6) Dini ve/veya siyasi konularda derin görüş ayrılıkları.

7) çatışan alışkanlıkların olması ( ör : çiftlerden birinin geç diğerinin erken yatması, birinin sigara içip diğerinin içmemesi)

8) karşı cins için olumsuz yargıların olması : bütün kadınlar….., bütün erkekler…..diye başlayan sözler

9) ortak arkadaşların olmaması. Çiftler ne kadar iyi anlaşırlarsa anlaşsınlar görüştükleri ortak akadaşları yoksa bir süre sonra birbirlerinden sıkılırlar.

10) cinsel uyumsuzluk : psikologların ve hekimlerin dediğine göre Türkiye’de çiftler arasında ya ilşkinin başından beri ya da sonradan gelişen  cinsel ilişki uyumuzluğu ve tatminsizliği çok yaygın. Özellikle kadınlar arasında cinsel ilşkiden zevk almayanlar çok. Sebebi biyolojik sebeplerden ziyade kültürel sebepler : özellikle kadınların orgazm olmasının ve cinselliklerini  yaşamalarının  ayıp olduğu görüşü hala toplumun birçok kesiminde yaygın. Bu şekilde yetiştirilen kız çocukları yetişkinlikte sevgili veya eşleri ile sağlıklı cinsel ilişkiye giremiyorlar. Uzmanların dediklerine göre aynı sebepten ötürü Türkiye’de kadınlar arasında vaginismus ( vagina kaslarının istem dışı kasılıp cinsel ilşkiyi engellemesi ) çok yaygın. Bu da güzel başlayan br ilişkinin sonradan bozulmasının sebeplerinden biri.

11) kusur bulma alışkanlığı : çiftlerin birbirlerinin iyi tarfalarını görmek yerine en ufak kusurlarını bile devamlı eleştirmeleri,

12) Aşırı kıskançlık : insanın hoşlandığı partnerini başkasına ilgi gösterdiği zaman bir miktar kıskanması normaldir ama aşırısı ( onunla neden konuştun ? ona neden baktın ? gibi ) bir hastalıktır ve ilişkiyi bozabilir,

13) saygı, güven dolayısıyla sevgi eksikliği. Sevginin sürebilmesi için tarafların birbirlerine güvenmeleri ve saygılı davranmaları gerekir.

14) çocuk yetiştirme tarzı anlaşmazlıkları, çocuklara kötü davranmak. Çiftlerin çocukları birbirlerinden de daha önceki başkaları ile olan ilişkilerinden de olsa çocuk yetiştirme tarzı hakkındaki derin görüş ve davranış ayrılıkları sorun yaratır.

15) sorumluluk paylaşımında anlaşmazlıklar. Bir erkek / kadın  şunları yapmalı gibi şablon farkları anlamazlık kaynağı olabilir,

16) menfaat ilişkisi : parası veya onun sayesinde yurt dışına gitmek vs. için beraber olmak çıkar ilşkisidir böyle bir ilişki güzel başlasa da güzel devam edemez.

17) bir kalıba uydurmak için  zorlamak  : karşısındakini olduğu gibi kabul etmek yerine illa da kafasında olması gerektiğine inandığı kalıba uymaya zorlamak,

18) geçmis ilişkiler yürümedi diye bu ilişki de yürümeyecek beklentisi. Zihnimizde sürekli tekrarladığımız beklentiler gerçekleşir. Kafamızda ilişkinin yürümeyeceğini sürekli düşünürsek bu düşünceler gerçekleşir ve ilişki gerçekten yürümez.

19) dinleme becerilerinin zayıf olması : kimse karşısındakini dikkatli bir şekilde dinleyip anlamadan uyumlu bir ilişki sürdüremez.

20) farklı fikirlere hoşgörüsüzlük,

21) ruhsal bozukluklar, alkolik olmak , şiddet eğilimi özellikle erkeklerde

Yukarda da yazdığım gibi bu listeye başka şeyler de eklenebilir ve her bozulan ilişki de bu listedeklerin hepsinin olması şart değildir. Güzel ve sürekli ilişkiler yaşamanız dileğiyle.

Rasih Bensan 28 Kasım 2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 414
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1648
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster