Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '17

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Güzel bir burnun özellikleri nelerdir?

Güzel bir burnun özellikleri nelerdir?
 

burun estetiği, 3d burun estetiği, 3d rinoplasti, guncel ozturk


Güzel bir burnun özellikleri nelerdir?

Görsel bir kültüre sahibiz. Daha iyi ya da daha kötüsü, erkekler, kadınlar ve çocuklar bile, fiziksel görüntüsünün arkadaşlarının ve yabancıların kendileri hakkındaki fikirlerini oluşturduğunu düşünürler. Bu görünümün merkezinde ise burun yer alır.

Rinoplasti, belli nedenlerden dolayı yapılan ilk kozmetik işlemlerden biridir. Tam merkezde bulunan burun, kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak görünüşü büyük ölçüde etkiler. Çekici bir burun diğer fiziksel şekil bozuklukları telafi edebilir ya da güzellikleri gölgede bırakabilir.

Eski Yunan'dan Rönesans'a kadar, filozoflar ve sanatçılar güzellikleri bir dizi klasik ilkeye göre tanımlamışlardır. Bununla birlikte, bu idealleştirmelere rağmen, güzellik, çoğunlukla kurallara meydan okuyan, bir güç olmaya devam etmektedir. Kişisel zevkler, kültürel etkiler, modern stil ve medya güzelliğin sınırlarını tamamen değiştirebiliyor.

Bu durumda, bir kişinin yüzü güzel görünüyorsa ne olur? Bu basit bir cevap değil. Otantik güzellik, bireysel yüz özelliklerinin dengeli ve uyumlu dengesini ve birlikte nasıl çalıştıklarını kapsar.

Çekici bir burun fikrimiz de bir istisna değildir. Romalılar, Araplar, Hintliler ve Yunanlıların ayrı ayrı kendilerine has mükemmel burunları vardı. Modern dünyada da hem erkekler hem de kadınlar kendileri için en cazip olan burun hakkında bir fikre sahip olmak ister. Güzelleştirecek olan ya da ideal olan burun nasıl olmalıdır?

Geleneksel estetik cerrahinin vereceği en basit cevap, güzel bir burnun nispeten küçük, düz ve simetrik olmasıdır. Burun estetiği 1950'lerde ve 1960'larda yani burun estetiğinin kadınlar arasında bir akım haline geldiği dönemlerde standart prosedür olarak boyut küçültme ve burun ucu kaldırma sunulurdu.

Günümüzün estetik anlayışı bunu gülünç bir akım olarak nitelendiriyor. Gençlik hala ortak bir hedeftir, ancak son trendler kişisel tercihleri, incelikleri ve daha da önemlisi, yalnızca eski estetik standartlarına dayanmayan çok kültürlü modelleri vurgulamaktadır. Ve güzellik daima simetrik olan değildir. Bazen asimetri karakteri ve çekiciliği belirleyebilir. Bugün, doğuştan gelen çok sayıda karakteristik ve cazip burun çeşitleri olduğunu anlıyoruz, bazılarının hala cerrahi değişikliklere ihtiyacı olsa da... Ve en küçük değişim, büyük algısal etkiler yaratabilir; rinoplasti, genel olarak milimetrik bir ameliyattır.

Çağdaş rinoplastide iyi bir sonuç, zarif, doğal görünen bir burunla ölçülür. Estetik cerrahi anlayışın bir kuralı olarak kişilik, etnisite ve estetik tasarımı entegre eden sonuçlar elde edilmektedir.

Kadın ve erkekte burun estetiği farklılıkları

Rinoplastide ilk hususlardan biri cinsiyettir. Koyu, köşeli özellikler erkekliği tanımlarken, daha yumuşak ince özellikler daha kadınsı bir görünüm kazandırmaktadır.

Genel olarak, erkeklerde rinoplasti hedefleri, güçlü, oldukça düz 'sırt' veya burun köprüsü ile daha geniş burun yaratmaktır. Erkeklerde genellikle ucu belirginleştiren greft kullanımı gerekmez. Burun ucu yuvarlak olabilir, ancak genellikle kadınlarınkinde daha geniştir.

 

Bir erkeğin burnunun çene ve profil ile dengeli bir şekilde olması gerekir. Erkeklerin burunları, güç duygusu, özgüven ve cinsel çekiciliği yansıtır. Neeson'un gaddarlı İrlandalı burnu gurur, meydan okuma ve hayatta kalma anlamına gelir.

Kadınlar, genel görünümleri ile uyum sağlayabilecek daha geniş bir stil aralığına sahip olma eğilimindedir. Yumuşak hatlar ve zarif bir görünüme sahip olurlar. Genel olarak kadınlar için rinoplasti hedefleri alçak, düz profili ve dar burun kemikleri, yüz, kaş ve alında zarifçe harmanlanmış eğik açılarla şekillendirmektir. Burun şekli daha incedir. Burunlar çoğunlukla daha kısa yapılır, burun uçları hafifçe kaldırılır. Genel olarak burun hoş çizgiler ve konturlarla zarif görünmelidir.

Günümüzün estetik anlayışı burnun karakteristik yapısını koruyarak iyileştirmeyi hedefler. Sonuç, daha iyi nefes alma fonksiyonu ve daha doğal, ameliyatsız görünümlü bir sonuçtur. Amaç, yüzün diğer özellikleriyle dengeli bir burun tasarlamaktır. 3D tasarım cihazlarıyla burun tasarımı farklı açılardan incelenerek yüzle daha uyumlu ve hasta memnuniyetini artıran ön izleme imkanları da sunmaktadır.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.guncelozturk.com

www.burunestetiksanati.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 320
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 311
Kayıt tarihi
: 29.11.12
 
 

TIP EĞİTİMİ İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İstanbul UZMANLIK EĞİTİMİ İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster