Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Nisan '20

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
31
 

Güzel günler göreceğiz...

Rahmetli babaannem eve girerken önce ellerini yıka derdi, birde ağzından düşmeyen sözler vardı ; "Su gibi aziz ol, Allah seni aydınlatsın, Allah insanı açlıkla terbiye etmesin" derdi. Babaanne söylediğin sözlerin anlamı teker teker anladım, şimdi de dünya el yıkamanın ne demek olduğunu anlıyor. Mekanın cennet olsun.

Şu an itibari ile ülkemizde salgın hat safhada, vefat haberlerini her akşam dinliyoruz, keşke kimse ölmese bu hastalıktan bir an önce kurtulsak. Bakıyorum dünya ya ölen sayısı gün geçtikçe artıyor.

Teknolojinin bu kadar  (sözde) ilerlediği günümüzde, bakalım ne zaman çaresi bulunacak.

Küçük bir araştırma yaptım, Dünya da salgın hastalıklar tarihi. Sırası ile ana başlıklar altında sıralıyorum.

Kara Ölüm "veba" 1347 - 1351 yıllarında Asya'nın güneyinde başlayarak Avrupa’yı saran bir salgın, 75 ile 100 milyon insanın ölümüne yol açtığı sanılıyor.    
                                                                                          
‘Kanamalı Ateş’ 1545 - 1548 yıllarında Meksika'da ortaya çıktı ve tahminen 5 ile 15 milyon insan öldürdü.
                     
İspanyol vebası, 1647 - 1652 İspanya'yı kasıp kavruldu ve 76 bin insanın ölümünden sorumlu tutuldu. Kolera salgını, 1817 - 1824 yılları arasında ortaya çıkan salgın, 1899 - 1923 yılları arasında 1.500 kişinin ölümüne sebeb oldu ve tüm dünya da etkisini gösterdi.                                                                               
Tifüs salgını, 1848 yılında 20 bin kişinin ölümüne sebep oldu. İspanyol Gribi, 1918 - 1920 İspanya’dan başlayan salgın birinci dünya savaşının sonlarındyılında tüm dünyaya yayıldı,  50 ile 100 milyon insanın hayatına mal oldu.                                                                                                                                            
HIV-AIDS, 2014 yılında yaklaşık 36,9 milyon insanın kapıldığı hastalık, 2010 yılında 1,8 milyon - 2005 yılında 2,2 milyon insan vefat ettiği biliniyor.                                                                                                         
SARS Salgını, 2002 - 2003 yılları arasında Asya ve Kanada’da etkili salgın dünya çapında 8 bin 422 vakada 916 ölüm görüldü.                                                                                                                                         
Domuz gribi, 2009 yılında 284 bin kişinin canına mal oldu.                                                                                      
Ebola 2013 - 2016 yılları arasında Batı Afrika'da yayıldı ve 28 bin 616 kişiye bulaşan virüs 11 bin 300 kişinin ölümüne mal oldu.

Sıra geldi Corona salgınına, 2019 yılı sonlarında Wuhan kentinde ortaya çıkan salgın;  Mart 2020 saat 12.00 itibarıyla corona, www.covidvisualizer.com adresinin araştırmasına göre 388 bin 91 kişi enfekte ve 24 bin 118 kişi vefat etmiş. Dünya genelinde ölüm oranı yüzde 5 ama ülkelere göre bu yüzdenin az olduğu ülkeler de var. Ülkemizde ise yüzde 3 civarında. Bunun sebebi ise çoğu ülkenin sınırlarının kapatması.

Doktorlar sosyal teması azaltı diyor, çok önemli çünkü virüs havada uçarak bulaşmıyor.  Dünya'da ulaşımın seyahatin bu kadar kolay olduğu zamanda bu virüsün bu kadar kısa zamanda dünya'da çoğu insana bulaşması normal.

Güzel günler için,  bu zamandan sonra dünya da her birey artık kişisel hijyene dikkat etmeli ve bizi sabun kurtaracak, bu da geçecek.  Sağlık bakanının dediği gibi mümkün olduğu kadar evde kalın ve kitap okuyun, film seyredin, sanat bizim psikolojimiz için çok önemli. Sanatlı günler, temiz günler için lütfen dikkat edelim.                                                                                                
Güzel günler göreceğiz, iyi seyirler…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anneannem iki aylık bebekken annesi İspanyol gribinden ölmüş diye tahmin ediyorum. Köye kıran girmiş ateşten herkes ölmüş diyordu rahmetli kadın. Eskiden gelen misafirlere hemen kolonya ikram edilirdi arkasından şeker. Belki bu adetlerde o hastalıklardan kalmadır diye düşünüyorum. Leylekleri gördüm havada demek ki hayat devam ediyor. Hayvanlar tehlike olan yerlerden kaçarlar onlar kaçmıyorsa yaşamaya devam. Şimdilik dışarıda değil de evin içinde olacak ama bu da bir süreç ve geçecek. Arşiv bilgileri için teşekkürler, her açıdan sağlıkla kal

kevser şekercioğlu akın 
 09.04.2020 22:39
 

Bugünleri de geçireceğiz Sayın Yazarım. Yazarak, okuyarak, dinleyerek ve düşünerek.Size yazılarınızda başarılar diliyorum. Saygılarımla

GOKOYA 
 09.04.2020 17:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 91
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 9957
Kayıt tarihi
: 09.05.15
 
 

Bursa'da yaşıyorum, üniversite eğitimi de gene Bursa'da tamamladım, mesleğim olan reklamcılığın y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster