Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
3527
 

Güzel kasabam Karaağa

Karaağa Kasabası Konya ili Doğanhisar ilçesine bağlı şirin mi şirin bir beldedir. İç Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerinin kesiştiği bir coğrafi konumda olduğu için her üç bölgenin de iklim özelliklerini barındırır. Güneyinde Torosların bir kolu olan Sulltan dağları baştan başa uzanır. Kasabanın hemen çıkışında başlayan meşe ormanı biraz ilerleyince kendini balta girmemiş çam ormanlarına bırakır. Çam ormanlarının arasında geniş bir vadide yapılan Ketenlik Göleti kasaba tarımının su ihtiyacını karşılar. Güzel manzarası ve piknik alanlarıyla Akşehir ve çevresinden gelen piknikçiler balıklarını da tutarak güzel vakit geçiririler.

Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Hayvancılık son yıllarda izlenen ekenomik politikaların sonucu gittikçe azalmıştır. Yetiştirilen en önemli ürün buğdaydır. Ketenlik göletinin arazinin bir bölümünü sulaması nedeniyle son yıllarda sulu tarım gelişmeye başlamıştır. Bazı çiftçilerimiz sulama imkanlarıyla birlikte patates tarımına yönelmişlerdir.

Tarım arazizinin az ve parçalı olması nedeniyle kasaba gençleri çevre illere yerleşerek buldukları işlerle geçimlerini sağlamaya çalışmaktadırlar. Bu nedenle bir zamanlar 5000 leri aşan kasaba nüfusu şimdilerde 2000 lere kadar düşmüştür. Halkın %80i herhangibir sosyal güvenliğe bağlı olarak maaş almaktadır. Kasabamızdan yetişen çeşitli kişiler yurdun dört bir yanında kamu görevi görmektedirler.

Cumhuriyetin ilk yıllarında açılan ilkokul 1968 yılında ortaokulun da açılmasıyla kasabamız ve çevre insanının eğitimine büyük katkıda bulunmuştur. Daha sonra ilkokul ile ortaokul birleşerek ilköğretim okulu adını almış ve yeni binasına taşınmıştır. Okulumuz 1999 yılında PİO, 2006 yılndan itibaren de YİBO olarak çevredeki öğrencilerin ihtiyacını karşılamaktadır.

Doğal güzellikleriyle kasabamız yurdumuzun cennet köşelerinden birisidir. Bütün kasaba yollarının kesiştiği Değirmen önündeki kahvehanelerin birinin önünde demli bir çay içmek bütün yorgunluğunuzu alır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar öncelikle www.karaaga.com sitemiz açılmıştır. Sizleride beklerim sitede halen script çalışmaların devam etmekte bir haber scripti kurmak istiyorum yazar alınacaktır sitemize bilginize köyde olan veya köy ile yakından ilgili olanlara duyurulur. Kendim şuan Gölcük Kocaeli' deyim. Herkese Selam Ederim. Çolaklardan ismail DEMİR

ismail demir 
 30.04.2008 21:40
Cevap :
Sevgili İsmail siteni ziyaret ettim ama üye olamadım.Kasabadan haber resim gönderebilirim.Galiba Muammerin oğlusun.SELAMLAR  01.05.2008 18:18
 

Yazınıda anlattıklarınızın hepsi doğru,ben onaylıyorum.Çünkü bire bir yaşadım.Değirmen önünde akşam çöküşlerini benden iyi kimse bilemez.Bir yandan çayınızı yudumlar diğer yandan sohbet edersiniz.Dürüst ve çalışkan insanlarla dolu şirin bir belde. Herkese selamlar. Eyyüp Yıldırmış

eyyüp yıldırmış 
 28.12.2007 10:06
 

Sayın Öğretmenim, İlçeniz Doğanhisarı da, kasabanız Karaağa'yıda görme şansım oldu. Ilgın Lisesi mezunuyum ve o yıllarda çevreyi gezme olanağını da bulabildim. Deştiğin'de Hala "termiye" satmayana kız vermiyorlar mı?... Engin deneyimlerinizle bizlere çok güzel şeyler getirdiğinizden eminim. Hoş geldiniz. Saygılarımla..

Talip Bölükbaşı 
 26.12.2007 20:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1171
Kayıt tarihi
: 25.12.07
 
 

1957 Konya-Doğanhisar-Karaağa doğumluyum. İlköğrenimimi kasabam Karaağa'da tamamladım. Daha sonra İv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster