Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '06

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
9645
 

Güzel Rus kadını

Güzel Rus kadını
 

İşte size güzel bir Rus kadını... Rusya'nın uzak kenti Kaliningrad'ın merkezi halinde benim çektiğim bir fotoğraftaki kalender hatun bence pek güzeldi. Ama Rus kadını deyince akla gelenin böyle olmadığını çok iyi biliyorum. Bu pazar yerinde ilk akla gelecek prototip Ruslar da var. Yani kısacık etekli, dizüstüne uzayan dar ve iğne topuk çizme giymiş, gömlek yakası epeyce açık, gencecik kızlar. Bu görüntüdeki yaratıklara bizim büyük şehirlerimizde ancak billboardlarda rastgeliyoruz. Geçenlerde Rusya'ya turist olarak gelen bir Türk hanım ''Nerede o meşhur güzeller, ben göremedim? " dedi. Bugünlerde başbakanımızın kullandığı bir söylemle cevap vereyim: Görmek istemeyen kadar kimse kör olamaz. Rus kadınları gerçekten çok güzeller. Ama acaba mutlular mı?

Evet, bence Türk kadınından daha da mutlular. Biz de abes bir şeymiş gibi karşılanan, hatta bazan küfür olarak kullanılan ''Feminist'' oralarda pek bilinen bir kavram değil. Bunun öğrenilmesine gerek olmamış da ondan bana kalırsa... Komünizm zamanında herkesin çalışması mecburiymiş. Bir kadın çocuğu olduktan sonra evine çekilip çalışmazlık etme hakkına sahip değilmiş. Şehirde gezerken, çöpçü, bahçe belleyen bahçıvan, kasap, boyacı, tramvay sürücüsü kadınlara şaşırmıyorsun. Belki o eski rejimin getirisi bu oldu. Tramvayı süren çıtıpıtı tayyörlü hanım, aracını durdurup, sırtındaki ceketini bir eliyle tutarak, mini eteğiyle, elindeki çubuğu kullanıp rayların makasını değiştirdi ve kurumlu kurumlu şoför makamına döndü. Biz de izledik. Garipsemedik. Oysa geçen gece Beyaz'ın programında ''taksi şoförü kadın'' aman ne de ilginçti görüşülüyordu.

Rusya'da ''kadın'' o kadar hayatın içinde ki... Hayatı her yönüyle bir insan olarak yaşıyor. Cinselliğini yaşamak da onun için lafı bile edilmeyecek kadar doğal. Burada onları o doğallıkta gördüğümüzde afallıyoruz. Türkiye'den uçağa binip Rusya'ya yalnız başına giden bir Türk kadınına rastlamak pek mümkün değildir. Ama uçaklar yalnız başına gidip gelen Rus kadınlarıyla dolu oluyor.

Genlerinden gelen güzellik bir yana, içine doğdukları toplum yapısı onların ''feminenliğini'' destekleyip, ''feministliğe'' gerek bırakmıyor. Pek çok sorunları da var. Ama aşacak güçleri de... Bizim kadınlarımızın da güçlü olabilmelerini isterdim. Görüşüme göre herşeyden önce gerçeği görüp, kabul etmek gerekiyor. ''Ben çok namusluyum, kocama çocuğuma saçımı süpürge ettim de kıymetim bilinmedi'' demek, gerçeklerden kaçmaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her devirde,her değişen rejimde yükü onlar sırtlarlar,erkeklerinden çok. Gören gözlerinize,hisseden yüreğinize sağlık Mehlika Hanım..Sevgiler..

Neşe İleri 
 11.04.2007 11:02
Cevap :
Sevgili Neşe, daha önce sol adaylarla ilgili yazışmıştık. Dolayısıyla yaşama bakış açılarımızda parallellik olduğu aşikar. Evet yeryüzündeki bütün kadınlar gibi Rus kadını da hayatın yükünü kadın güzelliğine halel getirmeden sırtlanmakta. Örnek alınması gerektiğine inanıyorum. Daha bugün pazar alışverişinden döndüğümde bu gibi düşüncelerimin pekiştiğini farkettim. Rus kadınının bedeni kendisine ait. O yüzden değer veriyor ve istediği gibi kullanıyor. Aliye dizisini izlememiştim, şimdi izliyorum. O da bana bizim kadınımızın bedeninin kocasına ait olduğunu ve koparıp almanın ne kadar güç olduğunu gösteriyor.  11.04.2007 18:17
 

rus kadınlarının görece farklılıkları komünizmle ilgili diye düşünüyorum. birde coğrafya tabi. bizim güney, kuzey batı doğu ve iç kesimlerin kadınları arasındaki nüans gibi olsada. güzelliklerine gelince kıyastanda farklılık yakalıyoruz sanırım. bizde kadınlar kilolu ve kısa boylu olurlar ve genelde esmerdir. :)) bunların tam tersi olduğunda haliyle şaşırıyoruz. Ancak bir kusur buluyorum onlarda (bir erkeğe yakışmayan itiraftır) çok ruhsuz geliyorlar. hani biraz salak bile diyebilirim. erkekler böyle kadınları seviyor ama ne yapalım bende böyleyim:))

İsomel 
 15.12.2006 15:13
 

söylüyorsunuz, Rus kadınları iki ayrı pencereden gerçek olarak bakmanız, onları tanımak açısından önemli, oralarda yaşayıp, gören biri olarak. Oralardan değişik yazılarınız bekliyoruz. selamlar..

Mehmet EREN 
 15.12.2006 8:24
Cevap :
Teşekkürler, Mehmet Eren.... Aslında özünde her coğrafyada kadın ''kadın'', erkek de ''erkek''....gözümün önünde bir tiyatro oyunu gibi olup biten bir olay da bunu teyit etmişti. Türkiye'de de olayın aynı şekilde olacağını adım gibi biliyorum. Trafik kazası yapan hatun, kaldığı sıkıntılı durum karşısında kocasını (ya da erkek arkadaşını ya da bir erkek yakınını) yardıma çağırdı, problemi adam halletti. Bu da her ne kadar bahçe bellese de kadının, sonuçta iş başka erkeklerle cebelleşmeye sıra geldiğinde tırstığını gösterdi bana...  15.12.2006 11:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 134
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 1697
Kayıt tarihi
: 12.12.06
 
 

Ununu elemiş, eleğini henüz asmamış bir ''Mimar''ım. Hep özel sektörde çalıştım. Yoğun çalışma yılla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster