Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '12

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
945
 

Güzel Sofia'dan Safiye Sultan'a

Güzel Sofia'dan Safiye Sultan'a
 

1550 yılında Venedik'de dünyaya geldi Sofia. Çok zengin bir ailenin tek çocuğuydu. Venedik'in en güzel kızı diyorlardı ona. İyi bir eğitim de almıştı. Babasının Korfu valiliği sırasında Türk korsanlarının eline düştü. Kendisini köle pazarında buldu Sofia. Artık Venedik ve ona dair hiç birşey yoktu.

Güzelliği İstanbul'da da dillere destan oldu. Hatta III.Murat'ın annesi Nurbanu Sultan'ın kulağına kadar gitti. Nurbanu Sultan da bu kızın Manisa sarayındaki oğlu için en iyisi olduğunu düşündü. Büyük bir servet harcayarak kızı satın aldığında, gün gelip de kendisine rakip çıkacağı hiç aklına gelmemişti belki de... Sofia iki yıl süreyle haremde eğitim gördü. O artık Safiye'ydi. Manisa'da bulunan Murat'ın haremine gönderildi. Uzun sarı saçları, iri gözleri ve beyaz teniyle Murat'ın hemencecik dikkatini çekti. Mehmet'i doğurduktan sonra da gözde oldu.

II.Selim'in vefatı III.Murat'ın tahta geçmesiyle baş kadın oluverdi. Güzelliği ve parlak zekası sayesinde büyük bir nüfuz elde etti. Artık Nurbanu'nun rakibiydi. Nurbanu Sultan oğlunun aklını başka kadınlarla çelmeye çalışsa da nafile... Safiye bunlara artık itibar etmiyordu. Onun tek hedefi, bu cihan imparatorluğunda sözü geçen tek kadın olmaktı.

Baş kadınlığı döneminde de valideliği döneminde de devlet işlerinde çok sözü geçti. Yaşamı boyunca Venedik ile barış halinde kalınmasını sağladı. İngiltere kraliçesi I. Elizabeth dahil bir çok yabancı liderle haberleşti. Hatta kraliçenin Safiye Sultan'a süslü bir at arabası, Oğlu Mehmet'e de org hediye ettiği bilinir.

Nurbanu Sultan'ın vefatı, oğlunun tahta geçmesiyle devlet işlerinde daha da söz sahibi oldu. Amacına ulaşmıştı, imparatorlukta sözü geçen tek kadındı.

Safiye'nin rüşvet almasından rahatsız olan torunu Mahmut, III.Mehmet'e babaannesini sürekli şikayet ediyordu. Safiye bunun üzerine oğlunun kanına girip onu öldürttü. Diğer torunu Ahmet'in taht döneminde eski saraya gönderildi ve iki yıl sonra 1605'te öldü. Cenazesi Ayasofya Camii'nde III.Murat Türbesi'ne defnedildi.

İstanbul Eminönü'ndeki Yeni Camii'nin yapımına, Safiye Sultan döneminde başlanmış, Hatice Turhan Valide Sultan döneminde tamamlanıp ibadete açılmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 925
Kayıt tarihi
: 28.08.11
 
 

Matematik bölümü mezunuyum ve aynı bölümden yüksek lisans yapıyorum. Seçtiğim meslekten de anlaşı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster