Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
608
 

Güzelliğin farkında mısınız?

Güzelliğin farkında mısınız?
 

Son günlerde, bu ülkede ağza alınması bile yasak olan şeyler, eyleme dönüştü. Televizyondan da olsa önce Sümela’daki ayini, geçtiğimiz pazar günü de Ahtamar’daki ayini izlediğimde şaşırdım, sevindim, bi de hayret ettim, hani şeyirat getirecektiniz, yok ya tam tersi siz farklı dinlere hayat hakkı tanıyorsunuz, olmaz bööle şey! Tüh yani falanfilan!!!
Bana hıristiyan mısın ki sevinerek izledin de derseniz, sırf müslüman olduğum için bu ayine sevindiğimi söylerim. Müslümanlıktan başka dinlere inananların, kendi dinsel törenlerini özgürce yapabilmeleri bana Türkiye’deki din özgürlüğünün ve –tektip- "tik tak, tik tak" ayak seslerinden, çok sesli ayak seslerine doğru evrildiği için sevindim.


Yıllar ve yıllar boyunca din, dil, ırk, herkesi aynılaştıran, haklı olarak aynılaşmak istemediği için bi ton sorun çıkan, -tektip- anlayıştan yavaş yavaş kurtuluyoruz. Üstelik de bu korkulduğu gibi ayrışmaya da yol açmıyor. Bilâkis insanları bütünleştiriyor. Gazetelerde okuduğum kadarıyla Van halkı bu ayin dolayısıyla kente gelen hıristiyanlara karşı hiç de ayrımcı davranmadığı gibi tam tersi hoşgörü ile yaklaşmış.


Yıllarca Kürt tv si tartışıldı, yüzbinlerce ağızdan, bi ton söz çıktı, hiiiğğğ ile başlayan. Yüzbinlerce ağız bu konuyu tartışırken, bölünürüz alimallah nidaları atarken, sorunlar git gide büyüdü. Gün geldi TRT-Şeş kuruldu ve hiiiiğğğ ile başlayan cümleler yok oldu. Bu konuyu olumsuz anlamda konuşup duranlar şimdi bu konuda ne düşünürler ki acaba?


Eylemsizlik kararı uzatıldı biliyorsunuz. Çok önemli şeyler okuyoruz. Umarım süreç doğru dürüst değerlendirilir, hakkı verilir. Eylemsizlik kararı barışa giden yolun kapısı olur.

Tüsiad başkanı Ümit Boyner, Dersim’e gitmiş. Kürt sorunu ile ilgili küçük adımlar atılabilir, Muğlalı Paşa Kışlası’nın isminin değiştirlmesi ve Diyarbakır Cezaevi için özür dileyerek başlayamaz mıyız demiş. Neden olmasın, neden?
82 Anayasası’nın son otuz yılda Türkiye’nin doğrudan veya dolaylı gelişimi yönünde en büyük engel oldu diye ilave etmiş. Aklı selim sahibi % 58 de bunu onayladı zaten. Çok şükür ki biraz da olsa demokrasiye doğru adım attık.

Barış ortamının artık gelmesi ve sonra da, bizim olan ama her nedense bizimmiş gibi davranmadığımız, İstanbul, Ankara, İzmir dışındaki şehirlere –özellikle Doğu, Güneydoğu- gerektiği gibi yatırım yapılması, üç büyük şehir dışındaki yerlerin, kendi özellikleri ile değerlendirilmesi gerekmez mi? “Orda bi köy var, gitmesek de görmesek de bizim köyümüzdür” geyiği baymadı mı artık sizce de? Boşuna dememişler, “Gözden uzak olan, gönülden de uzak olur” Eee öyle olmuş yıllarca. Neden kimse tatilde bile Ege, Akdeniz en fazla Karadeniz dışında bi yere gitmez ki? Ben medeniyetlerin beşiği Anadolu’nun her yerini görmek istiyorum fakat şu anki şartlarda o kadar uzak ki. Yakınuzak bi durum.


Şu kendi kendimize acayip bi paranoya halini alan bölünme korkularından kurtulsak, farklılıkların bizi ne denli birleştireceğini de göreceğiz ama… korkudan korkmak hastalığına yakalanmışız sanki tümden.

Durun yaa korkmak demişken;

Tehlikenin farkında mısınızzz?

Gelibaaa şeyirat geliiiooo!
Tophane’deki iki sanat galerisine saldırmışlar. Niye içki içiomuşlar da ondan mışşş! Evet’i bastınız makarnacıların kral ve kraliçeleri işte bööle şeyirat adım adım tepenize biner.


Öğlen haberlerinde gördüm. Bunu hemen işin aslını astarını bilmeden bunu şeriat gelecek, “dur bu daha başlangıç” boyutuna indirmek afedersiniz ama ahmaklık değil mi? Şimdi bazı kesimin aklı sanırım çok karıştı. O da KK sayesinde. Referandum mitinglerini seçim havasında sürdürdü ve RTE de aynı miting havasını devam ettirdi, bazı seçmende referandumdan çok, erken seçimmiş ve bu seçimden RTE yeni hükümete gelmiş gibi düşünmeye başladı.
Sanki sekiz yıldır hükümette olan RTE hükümeti değil. İstanbul Modern’in açılmasında bi yığın engel varken, sanata destek olmak için bu engelleri kaldıran şimdiki hükümet değil. U2 getiren kim?

Elbette böylesi çirkin protestoları kim yaparsa yapsın kınıyorum. Görünenin altında farklı şeyler olduğunu inanan biri olarak, bunun altında da farklı şeyler olduğunu düşünüyorum. Öğlen haberlerde bu protestoya epey bi yer verildi. Bant sürekli döndürülüp durdu.


Referanduma az kala da Taksim’de bi otelde “yetmez ama evet” için Baskın Oran, Adalet Ağaoğlu, Osman Can, Lale Mansur, Yıldıray Oğur’a yapılan yumurtalı eylem yapılmıştı hatırlarsanız. İzmir’e de geldiler ve burada da o çirkin eylem sürdürüldü. Medya bu eylemleri öylesine kısa bi haber olarak sundu ki, bugün öğlen Tophane’deki saldırıyı bin kez tv de görünce aklıma ister istemez "neden?! geldi.

Sonra geçtiğimiz temmuz ayında Dersim ormanları yanmış cayır cayır, günlerce. Geçtiğimiz ay haberim oldu. Sizin haberiniz var mıydı?
Hııı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yana kazanç sağlamayacak insanların var olduğuna inanıyorum kavgadan gürültüden baruttan beslenen çok ne zaman demokrasi adına adım atılsa ya biryerler bombalanıyor ya da son olayda olduğu gibi sanatçı sergileri provake ediliyor önce ain ardından sanat galrisi baskını her iki olayın bağlantısını biraz paranoyakça olacak ama bir yanda demokratik bir gerçek yaşanmaya çalılışılırken bir taraftan alkol kullanıldığı için basılan bir kokteyl bu anlamak kolay değil şeriatın geleceği filan yokda böyle bir havadan beslenenlerin çoook olduğuna inanlardanım ve eminim ki halkın bunu göz ardı etmediği sevgi ve selamlarımla.

Çöl Rüzgârı 
 23.09.2010 10:14
Cevap :
Her zaman kaostan beslenenlerin olduğu bi gerçek. Dün gece 5N 1K da bu olay tartışıldı ve farklı bi boyutu olduğu daha iyi anlaşıldı. Kentsel dönüşüm ve sınıfsal. Bu konuda önerilerilerimdeki "Herşey ağır roman, herşey sınıfsal" yazısını okumanızı tavsiye ederim. Sorunun asıl nedeni bu, zaten programda da bu vurgulandı. Çok teşekkür ederim katkınız için. Selam, sevgilerimle...  23.09.2010 12:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 246
Toplam yorum
: 1381
Toplam mesaj
: 276
Ort. okunma sayısı
: 1002
Kayıt tarihi
: 15.02.08
 
 

..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster