Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '19

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
105
 

Güzelsin Kırklı Yaşlarım

40’ları 50’leri seven yok :)

Oysa bizim de yapacaklarımız çok daha... Madem gençliği yazmışlar ben de bizi anlatmayı deniyeyim dedim.  Baktım da ne uzun yazmışım, bir o kadar daha yazabilirim.

Güzelsin 40’laaarrrr.... Seni boş geçirmeyeceğim. işte yapılacaklar:

-Kendini çok sev ve kendine iyi davran, arada sırada kendine çay kahve, yemek ısmarla. Nasılsın diye bir sor... Çok önemlisin, cidden.

Unutma yaş aldığın gün değil, vazgeçtiğin gün yaşlanırsın. Yaş dediğin kağıt üstünde sadece... Ezber kalıplara sokma kendini.

- Herkesin kafasında bir sen olacak, ne yaparsan yap ya da yapma... Değişmeyecek. Kasma. Mutlu olduğun kişi ol.

-Doğaya çık, yeşile uzan, maviye saatlerce boş bak.. Sessizlik cennettir çok zaman. Doğa annemiz.

-Kitap oku, çok oku, aklına geldikçe oku ve evet elindeyse kitap okumayanla evlenme.. Okumak zenginleştirir, dünya içinde dünyalar, mümkünler..

-Sanatı sev, sadece edebiyatı değil. Müzik, sinema, tiyatro, bale.. İnsan dehası ve yaratıcılığına şahitlik et. Deha büyüleyicidir...

-Çantanda hep kulaklığın olsun. Eline geçen her fırsatta müzik dinle ama tercihen arabeskten kaç.

- Muhakkak bir dergiye aboneliğin olsun, her ay için bir beklentin olsun, heyecanlan..

- Mümkünse bir hobby edin, onda gelişmen için en az 3 yıl ayır kendine. Beni en çok etkileyen cümlelerdendir “40 yaşında başlamış olsam 60 yıldır keman çalıyor olurdum” sözü..

- Bir kaç saksın olsun, çiçek ekip gözün gibi baktığın..

-Motor ehliyeti almayı unutma, atla motora turla şehrini.

- Dans et. Kimsenin görmesine gerek yok, aç evde müziği. Dans efsane yaaaa....

- Mümkünse bir kedin ya da köpeğin muhakkak olsun. Sevmek nedirin manifestosudur. İnsan değişkendir, bazen anlık bile olsa ama onlar hep aynı. Hayvanları sevmeyen insanları da sevemez bunu bil.

- Dövme yaptır. Bir kaç minik ya da büyük dövme.

-Dalış yap... Dalış için yol yap, zaman yap, insan yap. Gündüz yüz, gece yüz ama deniz hep olsun hayatında. Denize kıyıları olan insanlar olsun hayatında. Extreme sporlar candır.

- Başkalarına faydan olsun. Sadece kendin için yaşadığın hayat boş hayat. Sadece çekirdek ailene yaptığın yardım yardım değil, sadece kendi çocuğunu okutmak çocuk okutmak değil. Tanımadığın birilerine faydan olsun. Bir çocuğun eğitimine katkın olsun, dünyayı güzelleştirmeyi dene.

-Fiziksel güzellik hiç bir şey... Sana onun için gelecek kim varsa zaten gelmesin, odak noktan oraya kaymasın. Sokağa istediğin gibi çık istedikleri gibi değil.. Bırak doğa anne sana zamanın elini değdirsin ama sen kendini çok da salma.

Spor.... Spor hayatının bir parçası olsun.

-İnancın olsun. Dindar mı olursun, ateist mi, deist mi, budist mi?... Ne olursan ol ama inan. İnanmak istediğin şeyi iyi irdeleyerek seç. İnanç ve maneviyat insanın harcıdır. Bana kalsa dua temel yapı taşı. Dua şifalıdır..  

-Akıl danış ama kimseyi dinleme. En iyi kararlar insanın kendisini dinleyerek aldığı kararlar... Etrafındaki 10 insandan 9’u yaptığın ya da yapacağın şeyi eleştirecek. Sana inanmayacak, sana inansa şartlara inanmayacak.

-Zamanını iyi koordine et. Ne çok koşup kendini hırpala, ne de çok boş verip ısraf etme. Müsriflik ettiğin kendi potansiyelin olur. Zaman potansiyelinin yakıtı, kendin için değerlendir onu.

- Tanımadığın şehirlere köylere uğra, tanımadığın insanlarla konuş. Tatmadığın yemekleri dene, yapmadığın işleri yap. Varsa zamanın git bir köye hasat zamanı. Toprakla ol, onun bereketine aç kollarını. Otur bir yol kenarında tarlayı izle, onun etrafında kurulan hayatlar hakkında fikir yürüt. İnsanları düşle. Yaşar Kemal gibi yazarların anlattıklarını dinle.

-Şiir hep olsun hayatında. Senin sayfalarla anlatamadıklarını 2-3 dizede kurşun asker gibi sıraya dizen insanların hediyelerini kabul et. Dizeler seninle gezsin sokaklarını.

- Bilmediğin şehirlerde araba kullan, belirlediğin onlarca saçma hedeften biri olsun bu. Yap... Korku ve alışkanlıklarını aş, yapabileceklerini deneyimle.

Sen hiç Karadeniz’de yaylalara direksiyon salladın mı?. Salla..

- Salla demişken...Kadınsan bir ara tesbih salla, argo konuş kankanla.. Erkeksen yapmadığın kadın işi dediğin şeyi sen bul yap. Bizim taraf da eğlenceli.

-Özelinde olacak kişiyi yaşlılıkta yalnız kalma korkusu, evlenemedim baskısı ile seçme. Evlenmek için acele etme. İyi bir hayat arkadaşı için şartlarından ziyade denemelerin yanılmaların, sohbetlerin, tanımaların, tanıma çabaların olsun. Kimin yalnız ya da kalabalıklar içinde yaşlanacağını ya da öleceğini bilemezsin.

- Çadır kur, gecele. Konfor alanından çık. Konfor alanı kadar sağlam bir hapishane olamaz...

- Arkadaşlarınla yine çok iç bir akşam, yine yollara kus, birbirinize iyi bakın. Birbirinize güvenmeyi hatırlayın, emanet olmayı. Ama kendini seviyorsan alkolle arandaki ilişkiyi genel olarak seviyeli ilişki mesafesinde tut. Sigara içiyorsan ona da kul köle olma. Herşey kendisinin zehri ve panzehiri. Ot ol demiyoruz ama abartma yeter. Fazlası zarar..

- Güven demişken güvenlikli site takıntından vazgeç. Siteler olmadan da hayat mümkün. Yazık o kira yarısı kadar verilen aidatlara... Biliyorum ama diyeceksin, belki ama demelerini azalt.

- Anne ya da babaysan, akşam eline cep telefonunu hiç almadığın en az 2 saatlik bir aralığın olsun. Dünya kaçmıyor.

-Çocuğunu çok sev, harika anne baba olmak için ne yapmak istiyorsan yap ama karakterinin önüne geçirme. Duruşun olsun, hayata akışın. İzin ver önce seni hatırlayalım, sonra ebeveyn olduğunu. hayatta en çok övündüğün şey annelik olmasın. Bak geçmiş kuşaklar yaptı sıkıntı yok, onlardan da sen ben çıktık.

- Çemberinin iç kısmında 2-3 dostun olsun haftada en az bir kere hâl hatırını sorduğun. Sevgin karşılıksız olmasın ama... Sevgiyi ve vefayı paylaştığın insanları seç. Ömür dediğin geçip gidiyor, hayatının merkezine aldığın işin kenarda kaldığında kalan senin hayatın da olmasın.

- Seni kullandığını düşündüğün insanları kızacak kadar iplemene gerek yok. Kullandıklarını bil yeter. He de geç. Herkes kendince kurnaz, bırak öyle kalsın.

- Çok da gaddar olmaya gerek yok, sana yanlış yapıp sonra dönüp özür dileyenleri affedebilirsin. Ama hayatına kabul etmek zorunda değilsin. Yapan hep kendine yapar, bırak senden çıksın olumsuzluk.

- Dostlarla arana menfaat ve maddiyat sokma. Gerekiyorsa cebindekinin yarısını ver, iyi gelecekse... Para senin ona verdiğin önemden daha önemli değil. Allah senin rızkını yine de verir. Paylaşmak... O var ya... Nefis bir duygu.

Ama kimselere muhtaç olmayacak kadar kendine tut arada sırada. Bunu insanlardan değil, yaptıklarındam kısarak arttır.

-Bence bir takımın sağlam taraftarı ol. Bambaşka bir duygu, deneyimlemene değer. Tribün candır. Tribüne uğramayan taraftar olma, olanı dinleme. Her konuda atıp tutmak en kolayı.

-Değerlerin olsun, hiç vazgeçme. Ne kadar üzülürsen üzül bazen, yine de onlara sahip çık. Kimse için vazgeçme, değişme. Yıllar seni gevşetmesin.

-Denemekten, düşmekten, yine kalkmaktan, bazen kaybetmekten, yetişememekten korkma.

Kendine sor.. Gerçekte varmak istediğin yer, olmak istediğin kişi kim?. Artık öğrenmiş olman lazım, hayat bir koşu değil, çok manzaralı yol...

-Hiç bir şeye geç kalmadın canım. Sakinnn....Endişe etme. İstersen her şey hâla mümkün, hem artık acelen de yok. Tecrübelisin de..

Bir tek benim gibi salaklık edip sağlığını ihmal etme. Ne kendini çok dinle ne de kendine sağır ol. Ayyyyy bu vücut çok değerli, iyi bak ona.

- Yaaa çok şey var da yaz yaz bitmez..

En önemlisini en son yazayım.

Hiç bir şeyi ailenin önüne koyma. Aile iyi ve kötü, aile her gününün insanıdır. Aile halini bilendir. Aile içini görendir. Esirgeme, uzak tutma, ihmal etme.

Aile sana karşı önyargısı olmayandır. Seni olduğu gibi bilen.. Yargılamayandır, her şartta yanında olan. Olmuyorsa... Bir şeyler olmamıştır. Zorlama. Zira ilişki dediğin olgu diyalogtur, monolog değil. Tek başına olduramazsın. Yanında olmayan önce kendisini eksiltir sonra seni. Bırak kendisi fark etsin..

Günün güzel geçsin ve ömrün :)
 

Nesrin Öz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bi erkeğin 50 li yaşlarını seviyorum bi kadının 40 lı yaşlarını ..tecrübesi zekası hayattan beklentileri zayıf ve güçlü yönlerini iyi bilmesi seçimleri merakı insanlar hakkındaki düşünceleri ve artık yanılmaması problem konusunda bulduğu çözümleri hoşgörüsü olgunluğu denemediği bilmediği alanlara yönelmesi keşfetmek istemesi ince mizah anlayışı kendine olan özgüveni gezi spor sanatla uğraşması egosuz halleri artık karakterin oturmuş olması..diğer yaşlara göre bana daha cazip geliyor..

savas barka 
 23.05.2019 7:55
 
 
 
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1112
Kayıt tarihi
: 18.03.12
 
 

Edebiyatı, okumayı ve yazmayı çok seviyorum... Günlük hayata ve kavramlara dair söyleyecek sözüm ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster