Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '12

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
1011
 

Güzelyalı - Mudanya

Güzelyalı - Mudanya
 

Güzelyalı körfezinde feribot iskelesi


Tepedeki evin balkonundan bütün Güzelyalı Körfezi’ni görüyoruz. Denizin hemen yanınından arkadaki tepelere kadar her yer; yanyana, üst üste, en az 5 katlı apartmanlarla dolu. Kat karşılığı arsa verilerek yaptırılacak apartmanların bir kısmı da inşaat halinde. Ev sahibemiz buraların kırk elli yıl önceki halini bir albümden gösteriyor. Yeşillikler içindeki tek katlı evleri ile Güzelyalı(Burgaz) o zamanlar Marmara’nın cennet bir köşesi imiş.

Bursa (Güzelyalı) İstanbul arasına feribot seferleri konmuş.Feribot iskelesi getirilip körfezin tam ortasına deniz doldurularak yapılmış.Yan yollar yapılmadan, binlerce araçlık trafik bu küçük sahil kasabasının daracık sokaklarına sokulmuş. Feribot gelirken ve giderken yarattığı dalgalar adeta tsunami yaratıyor. Bursa- İstanbul arasını 75 dakikaya indiren bu feribot seferleri Güzelyalı'yı güzel olmaktan çıkarmış.

Rant uğruna eskiyi yıkıyoruz. Fakat, yeniyi kurarken doğayı yok edip, beton bloklar, egsoz dumanı, oto yollar, plastik torba ve pet şişeleri ile etrafımızı dolduruyoruz.

Şehirlerimizin ve tabiatımızın doğal ve tarihi dokusunu, kısaca; benliğimizi yok ettiğimizin farkında mıyız?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı okudum.Anlattığınız gerçekleri maalesef çok iyi bilenlerdenim. 40 yıl önce Mudanya sahillerinde denize girerdik. Temiz bir deniz vardı. Bugün mü Mudanya'da bırakın denize girmeyi elinizi acaba denize sokarmısınız.Ben soktuktan sonra hemen temiz su aramaya çalışırım elimi yıkamak için.Güzelim zeytinlikler adeta katliam gibi yok edildi. Doğa katliamı her yerde olduğu gibiBursa ili,mizdedevar. para denen kağıt parçası insan denen Allah(c.c) ın en değerli yarattığı insanın üzerine çıktığı dönemde bu ve benzer olaylar çoğalarak devam eder. Bizde maalesf ne kadar haykırmaya çalışsakta sesimiz tüm çirkinlik boşluğunda yok olur gider. Saygılarımla...

hssensoz 
 09.02.2012 17:43
 

Eşim Mudanyalı,tüm çocukluğu ve gençliği orada geçmiş.Ailesi hala orada yaşıyor.Mudanya'ya ilk kez 19-20 sene önce geldiğimden bu yana bile olumsuz değişim inanılmaz.Güzelyalı yani eski Mudanyalıların deyimiyle Burgaz büyüyerek gittikçe çirkinleşti.Eşimin çocukluğunda çoğu yeri sazlıkmış Burgaz'ın. Birinci derece deprem bölgesi olan Burgaz'ın sazlıklarını kurutup bahsettiğiniz koca koca apartmanları dikmişler.Güzelim zeytinliklerin yerinde ise yeller esiyor:( Daha fazla kazanmak uğruna insanoğlunun yapmayacağı şey yok maalesef.

Dilek B 
 09.02.2012 12:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 100
Toplam yorum
: 45
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2069
Kayıt tarihi
: 28.01.12
 
 

1945 Bayburt'ta doğdu. Yüksek öğreniminden sonra çeşitli liselerde öğretmen ve yönetici olarak ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster