Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Eylül '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
989
 

H-Ak parti

H-Ak parti
 

Birkaç ay önce gündeme düşen fakat sonra gündem yoğunluğundan unutulan Ak Parti-Has Parti birleşmesi nihayet gerçekleşti. Bu birleşme her iki partideki bazı kesimler tarafından pek kabul görmese de iki parti liderinin kararı birleşme için yetti. Peki ne oldu da Başbakan bir başka partiden transfer yapma gereği duydu?

Öncelikle Başbakan tüzükteki üç dönem maddesini uygulamaktaki istek ve kararını her defasında dile getirdi ve bunu yerine getireceklerini belirtti. Bu nedenle Başbakan ve yol arkadaşları olarak değerlendirilebilecek herkes üç dönem sınırına takıldı, bunun yanında partiye sonradan katılanlar içinde parti başkanlığını yerine getirebilecek kalitede birini göremedi belki de bu makam için güvenemedi. Parti başkanlığını sürdürmek için kuralları çiğnemek herkeste ekibe karşı bir güvensizlik oluşturacaktı. Ayrıca parti başkanlığı için adı geçen kişiler donanım açısından yeterli olmasına rağmen liderlik karizması yoktu. Bu noktada başka bir partiden ''lider'' bulmak mantıklı olabilirdi. Fakat bununla birlikte lider olacak kişi sonradan partiye zarar vecek davranışlar sergilememeliydi. Çünkü daha önce yaşanan deneyimlerden sonra bu konuda tecrübe kazanılmıştı. Aynı zamanda siyasi görüş olarak çok ''gelenekçi'' olmayacaktı, çünkü gelenekçilerle, özellikle, Başbakan büyük görüş farklılıkları yaşanmıştı. Bütün bu hususlar gözönüne alındığında Numan Kurtulmuş doğru bir seçenek gibi görünüyordu. Çünkü Başbakan ve Kurtulmuş aynı gelenekten gelmiş, yenilikçi ve liderlik vasıflarına sahipti. Numan Kurtulmuş'a yuvana hoşgeldin denilmesinin nedeni de buydu. Kurtulmuş da birliktelik kurulurken, her nekadar hoş görmesem de, kendi partisini kapatarak liderlik özelliğini bir kez daha göstermiş, ekibiyle birlikte gelerek de göreve hazırız mesajı vermişti.

Fakat bunca benzeşmeye rağmen Erdoğan ve Kurtulmuş arasında çok önemli bir fark var ki ileride devletin ekonomi politikasını tümüyle değiştirebilir. Erdoğan daha liberalken Kurtulmuş daha devletçi. Bu durum, Kurtulmuş'un başa gelmesiyle kendi politikalarını uygulacağını düşünürsek 2002'den bu yana ekonominin iyileşmesinde önemli rol oynayan özelleştirme politikasından vazgeçeceğini gösterebilir. Buradan yola çıkarak ekonomide bir daralma veya küçülme olabileceğini söyleyebiliriz. 2023'ü hedefleyen Ak Parti'nin bunun için de belirlediği bir stratejisi olmasını temenni ederim. Son olarak bu birleşmenin siyasi hayatımız için hayırlı olmasını ve ülkenin önünün daha da açılmasını dilerim.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 352
Kayıt tarihi
: 18.01.12
 
 

1986 yılında Denizli merkezde dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Denizli'de yüksek öğrenimimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster