Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '06

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
2195
 

Ha kedi köpek kesmişiz ha koyun inek

Ha kedi köpek kesmişiz ha koyun inek
 

Kurban bayramına bir ay kaldı ve ben buradan etkileyebildiğim kadarınızı etkilemek varsa koyun inek kesecek düşüncesini değiştirmek istiyorum. Eskiden güzelmiş herşey. Kurban bayramları bile güzeldi. Evet eskiden kesilen hayvanlar bu kadar tepki almaz, insanlar ortalara çıkıp bu katliam demezdi. Biz bile heyecanla beklerdik çocukken. Alınan koyunu beslerdik, sonra kesilmesi gerektiğini bilir üzülsek de kavurmayı da afiyetle yerdik. Bayramın sevincini yaşar, büyükleri ziyarete gider harçlık toplardık. Şimdi ne oldu? Bayramlarda insanlar tatil yapar oldu. Çocuklar hayvan sevgisini bırakın kesileceği anı izlemek ve kanının akışını görmek için sabırsızlanır oldu. Eskiden ustalar keserken şu an önüne gelen kesmeye başladı. Bayram öncesi televizyonlar kesilmeyi beklerken eziyet gören, kaçan hayvanları gösterir oldu. İşin güzelliği kaçtı anlıyacağınız. Küçüklüğümde o duyduğum heyecan söndü gitti artık.

Nüfus çoğaldıkça, bilinçsiz, cahil müslümanlık artınca ortaya bayramlarda dahil olmak üzere kötü görüntüler çıkmaya başladı. İbadet bile rezil bir şekilde yapılmaya başlandı. Din kavramının teknoloji gibi zamana ayak uydurmasını kabul etmiyorum ben. Kredi kartıyla kurbanlık alımı başlatıldı. Kurban kesmek için hiç borcunun olmaması, yok efendim asıl malının dışında 85 gram altın kadar mal varlığı olması şartı yok mu? Borçla harçla alınan kurbanlıktan ne hayır bekliyorsunuz? Sırf kesmiş olmak için kurban kesenlerden olmayın. İnsanlar kestikleri kurbanın kendilerini sırat köprüsünden geçerken taşıyacaklarına inanıyor. Ya kestiğiniz inekte deli dana hastalığı varsa? Dikkat edinde delirmiş inek sizi köprüden geçerken aşağıya atmasın ya da koyun sizi taşırken zorlanıp, köprüden aşağıya düşürmesin. Birinin sizi köprüden geçirmesini istiyorsanız böyle bir şeye inanıyorsanız, alın bir hayvan besleyin bakın ona kimbilir belki de uçarak geçirir sizi o köprüden.

Bir de insanlarda evcil hayvanlara ilgi sevgi arttı. Evinde güzel bir köpek besleyen bir kişi, köpeğiyle oyun oynayıp onu öpüp aşağıya iniyor kurbanlık için aldığı koyunu kesime götürüyor? Ne bu? Hayvan sevgisi mi? Kedi köpek yenir mi ki demeyin. Onu da yiyen ülkeler, halklar var. İnek'e karşı selam duran ona tapınan halk da var. Vejeteryan olun demiyorum kimseye. Gıda olarak tabii tüketilecek bu kırmızı et. Ama işin ehli olan kasaplar kesecek, gıda sektörünün içinde kurallara uygun olarak bize sunulacak. Biz kendi kendimize ne oluyoruz da bir hayvanı fii tarihinde bir peygambere oğlu oldu diye oğlunu kurban etmek isterken yok sen en iyisi koyun kes demişler de ondan dolayı senenin 3 günü yakaladığımız koyunu ineği kesiyoruz? Din de çocuğunuzu kesin deseler kesecekti demek ki bu insanlar.

Biraz mantık. Bayramın güzelliğini yaşayalım. Kurban kesmekse ibadet etmekse amaç, gerçekten paramız varsa keselim ve bir ihtiyacı olana verelim. Ki bu dediğimi kurban bayramı adı altında değil başka zamanlarda da yapabilmek önemli. Esas ibadet odur bence. Şu an paran yoksa olunca kestirir bir çocuk yetiştirme yurduna gider etini verirsin. Ya da kurban için ayırdığın parayı götür dağıt. Seyrettiğimiz onca rezil manzaraya bir katkınız olmamış olsun.

Boşu boşuna kıymayın bu canlılara. Katliam yapmayın. Hele evde evcil hayvanı olanlar ne olur bari siz yapmayın. Çok lazımsa bir hayvan evinizdekini kesin de görelim. Şİmdiden iyi bayramlar..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gül hanım koyun ile kedi veya köpeği kıyaslamak çok talihsiz bir yazı olarak yerini aldı.Allah'tan bu yazınız fazla kişi tarafından okunmamış.Böyle bir kıyaslama inanç ile ilgilidir.Tabiki siz kendi inancınızı ortaya koymuşsunuz.Bende kurban bayramında kurban kesilmesi taraftarı değilim bunun yerine MEHMETÇİK VAKFI gibi kurumlara bağışlamak daha uygun olur diyorum.Tabiki her kesin inancına saygılı olmak ta gerekir.

Hüseyin AKSOYLU 
 04.02.2007 19:22
Cevap :
Nedense yanlış anlıyorsunuz. Benim hayvanları kıyasladığım falan yok, bilakis onları eşit olarak görüyorum. İnancımı da dediğiniz gibi ortaya koymuşum. Okuyan anlar. Bir tek mehmetçik vakfından bahsetmemişim. Ama onun yerine ihtiyacı olana verin dedim. İsteyen oraya verir parasını, isteyen çocuk esirgeme kurumuna. onu okuyucuya bıraktım. Yine de yorumunuza teşekkür ederim. Görüşleriniz de olduğu gibi herkesin inancı kendine. Saygılı olmakta fayda var. Sağlıcakla kalın.  05.02.2007 0:47
 

Allah Aşkına Ciddimisiniz, Böyle bir düşünceyemi sahipsiniz.Hangi aklı Başında olan bir insan,(dindar veya dinsiz önemli değil) Böyle bir kıyaslama yapabilir. Kurbanın amacı Hayvanları katletmek canilik yapmak değildir.Canabı ALLAH cc Hz.ibrahim as'mı imanıyla sınamak istemiştir,Yoksa çocuğunu Boğazlatmak gibi bir maksadı yoktu. Hz.ibrahim oğlu Hz.İsmail'i kurban etmeye kalkmakla bu sınavı başarı ile geçmiştir.ALLAH'a olan iman'ını kanıtlamış verdiği sözü yerine getirmek istemiştir,Canabı ALLAH cc Hz.İbrahimden razı olmuştur ve sözünü tamamlaması için O'na kurban olarak (kesmesi için) bir koç göndermiştir.Bu koç'u kesmekle Canabı ALLAH'a verdiği sözü tamamlamıştır.Kurban edilen bu hayvanın etinide orada bırakıp ziyan etmemiş fakir fukaraya dağıtmıştır.O'gün bu gün ve kıyamete kadarda kurbanlar bu maksatla kesilecektir.Burada ALLAH'cc a verilen söz ve niyet önemlidir,İnsanlar kurbanı kesmekle İmanlarını kanıtlamış olur ve etini fakir fukaraya dağıtmaklada sadakasını tamamlamış olur.

habib cevahir 
 02.01.2007 2:06
Cevap :
Kaç kişi sizce kestiği kurbanı gerçekten et yemeyen ihtiyacı olan insanlara veriyor? Sizce 12 ay taksitle alınan haram parayla alınan kurbanlıklar kesenler dini vecibemi yerine getiriyor? Bırakın allah aşkına. Katliamdan başka bir şey değil bu. Eskiden sizin bahsettiğiniz gibiymiş. o kadar. Hürmetler.  02.01.2007 23:35
 

Haklısınız çoğu fikrinizde... Dinimize göre kesilmesi gerek bu hayvanlar ve yoksullar yılda bir kez de olsa et yiyebilsin diye Yüce Allah'ımız bu bayramı armağan etmiş bizlere. Yazınızı okurken belki değimnmişsinizdir diye bekledim hep... Bu kesilen kurbanların ihtiyaç sahiplerine değil de zengin de olsa akrabalara ve yakın komşulara dağıtılıyor sadece. En güzel ve en büyük parça da kendilerine ayrılıyor nedense. Gerçek müslümanlara, kurbanlarını gerçek anlamda dağıtan insanlara lafımız yok elbet ama bu insanlar giderek azalıyor maalesef....

Lyssa 
 29.11.2006 17:39
Cevap :
Değindim aslında yetiştirme yurtlarına verilsin diye onu kast etmiştim. Her halukarda zulüm ve katliam bu. benim gibi düşünen biri olması güzel. teşekkür ederim  29.11.2006 23:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 713
Toplam mesaj
: 146
Ort. okunma sayısı
: 2875
Kayıt tarihi
: 30.10.06
 
 

İzmir Cumhuriyeti'nde yaşıyorum... Sarmaşık Sanat Atölyesi'nde ebru sanatı ile uğraşıyorum. En es..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster