Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Haziran '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
3345
 

Hababam sınıfı dünyada ikinci

Hababam sınıfı dünyada ikinci
 

Yaşasın Dostlar! Dünyadaki en iyi ikinci komedi filmi de bizden. Değerli yazarımız Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan “Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı”
İnternetteki “imdb” sitesinde onbinlerce sinema izleyicisinin katıldığı oylamada yüzlerce komedi filmi arasında ikinciliği elde etti. İzleyicilerden “10” üzerinden “8.8” not alan film, dünya sinemasının pek çok ünlü komedi yapımını da geride bıraktı. (1)

Bu arada yürekleri memleket özlemi ile yanıp tutuşan, gönüllerinde her an çılgın dalgaların kıyıya vurduğu sesleri yaşatıp yosun kokularını barındıran gurbetteki Cideli dostlara yakında şöyle güzel bir şölen haberim olacak, sadece biraz sabretsinler diyorum.

Evet! Komedi ve kara-komedi severlere de bir çift sözüm var söylenecek. Aslında bugün yaşananlara baktığımızda yirmi yıl sonrasında dünyanın en iyi kara-komedileri de bizim ülkemizden çıkacak gibi görünüyor bana. Senaryoları ise bugünkü siyaset sahnesinde bir takım simgelerle, imgelerle ve gizli anlaşmalarla acımasızca yazılıyor.Yine de bu olası kara-komedileri komediye çevirme şansını henüz yitirmedik diye düşünüyor ve haberime geri dönüyorum.

Müzikler Melih Kibar, görüntü yönetmenliği Kriton İlyadis tarafından yapılan "Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı" filminin yapımcısı (Arzu film) ve yönetmeni Ertem Eğilmez ve senaristi de Sadık Şengil, kurguyu ise İsmail Kalkan yapmış. Film renkli ve 35 mm olarak çekilmiş 1975 yılında. Oynayan sanatçıları ve filmde canlandırdıkları karakterleri aşağıdaki listede verilmiştir.(2)

Oyuncu
Filmdeki Karakteri

Kemal Sunal
İnek Şaban

Münir Özkul
Kel Mahmut

Adile Naşit
Hafize Ana

Şener Şen
Badi Ekrem

Tarık Akan
Damat Ferit

Semra Özdamar
Semra Hoca

Muharrem Gürses
Müdür

Halit Akçatepe
Güdük Necmi

Teoman Ayık
Öğrenci

Feridun Şavlı
Domdom

Sıtkı Akçatepe
Paşa Nuri

Ergin Orbey
Hüseyin Şevki Topuz

Cem Gürdap
Tulum Hayri

Ahmet Arıman
Hayta İsmail

Kemal Ergüvenç
Kemal hoca

Ertuğrul Bilda
Kül yutmaz

Talat Dumanlı
Sıtkı hoca

Hayri Karabey
Rıza hoca

Cengiz Nezir
Öğrenci

Bülent İğdiroğlu
Öğrenci

Hakkı Karadayı
Veysel Efendi

Tayfun Akalın

Orhan Aydınbaş
Bakan

Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı adlı eseri, daha önce de Çin'de oyunu sergileyen öğrencilere ödül kazandırmıştı. Pekin Yabancı Diller Üniversitesi'nde düzenlenen Tiyatro Festivali için Türkçe Bölümü'nden 24 öğrenci iki ay Hababam Sınıfı'nı çalışmış, öğrencilerin Çince sergiledikleri eser, en iyi oyun seçilmiş, 'Kel Mahmut'u oynayan Can Bao ve 'İnek Şaban' ı canlandıran Şi Cigang, en ilgi çeken karakterler olmuştu. (1)

Dünyanın en iyi 10 komedi filmi:
1- Dr. Strangelove or How I Learned to Stop ... (1964)
2- Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1975)
3- Fabuleux destin d’Amelie Poulain (2001)
4- Modern Times (1936)
5- Monty Python and the Holly Grail (1975)
6- Safety Last (1923)
7- Singin’in the Rain (1952)
8- City Lights (1931)
9- Some Like It Hot ( 1959)
10- The Apartment (1960)

Hababam Sınıfı’nın filme çekilmesi de oldukça maceralı olmuştur. Zamanın sansür kurulu üyelerinden öğretmen kökenli Mualla Hanım, “Ben öğretmene ‘kel’ dedirtmem” diyerek karşı çıktığı için, senaryoya uzun süre izin verilmemiştir. Romandaki Kel Mahmut tipinde ağır basan kişi Rıfat Ilgaz’ın Kastamonu Muallim Mektebi’nden öğretmeni Nihat Dicle’dir. Nihat Dicle, filmi televizyonda izledikten sonra öğrencisi Rıfat Ilgaz’a bir mektup yazar:

“Bu mektubu yazmaktaki birinci sebep, geçen akşam televizyonda çok kıymetli eseriniz olan Hababam Sınıfı filmini seyretmek olmuştur. Daha önce tüm akrabalarım ve blok komşularımız bu filmi seyretmişlerdi. Bana verdiğiniz Kel Mahmut rolünden dolayı size minnettarlığımı, takdirlerimin, gurur ve iftihar duygularımı iletmektir amacım. Ne yapacağımı bilemiyorum. Yalnız televizyon gibi bir yayın aracında eserinizi tüm memleket bireylerinin iftiharla seyretmesi kâfidir. Sağolunuz, var olunuz. Duygularımı takdirlerinize bırakıyorum.”

Rıfat Ilgaz, HABABAM SINIFI’nın doğuşunu şöyle anlatır;
“Ben bu eseri İlhan Selçuk’un sahibi olduğu Dolmuş adlı mizah dergisinde küçük hikâyeler şeklinde yazmaya başladım. 1950’li yıllarda... Turhan Selçuk’da resimliyordu. Öyküler çok beğenilince, İlhan devam etmemi söyledi. Aslında bu olaylar Kastamonu Lisesi’nde ve Kastamonu Muallim Mektebi’nde başımdan geçen, çevremde cereyan eden gerçek olaylardı.Ben onları biraz süsledim o kadar... Romanda İnek Şaban, Güdük Necmi, Kalem Şakir, Sidikli Turan, Erkek Sevim vb. tipler gerçek hayatta aynen yaşamıştır. Kel Mahmut öğretmenimizdi. Gerçek adını tabii değiştirdim. İnek Şaban’ın asıl ismi Ahmet’tir, hayattadır ve Safranbolu’da yaşıyor. Hababam Sınıfı 73 öyküden oluşmuş bir romandır. Yazdıkça gelişmiştir, güzelleşmiştir.

... Güdük Necmi benim. Nihat Dicle hocamız müdür yardımcısıydı ve Kel Mahmut tipinde canlandırdım. Safranbolulu Ahmet’de İnek Şaban oldu. 120 kiloluk bir Tulum Fehmi’miz vardı. Fehmi’ye iki porsiyon yemek çıkardı. Fehmi de Tulum Hayri oldu. Hademe Şerife Hanım, Hafize Ana tipinde canlandı. Fransızcacı Sedat Bey yine aynı rolde.

Badi Ekrem beden hocası Dadaylı Rehmicük’tür.”

Rıfat Ilgaz Hababam Sınıfı’nı yazarken neyi amaçladığını ise şöyle anlatıyor:

“Hababam Sınıfı bir eğitim yergisidir. Mizah beyazdır, olumludur. Mizahta gülme ana öğe değildir. İsteyen ağlar, isteyen güler. Ben yergi yapıyorum, komedi bile düşünmüyorum. Hababam Sınıfı’nda üç şeyin yergisi yapışmıştır: Kopyanın, ezberin, uydurma saygının... Benim mizahım düşündürmeye dayanır. Hababam Sınıfı’nda bize yakışmayan eğitimsel şeylerin yergisini yapıyorum.”

Hababam Sınıfı şiir, roman, öykü, anı, deneme türlerinde 70 dolayında yapıta imza atan Rıfat Ilgaz’ın ününü bile gölgede bırakmıştır. 2006 yılı Hababam Sınıfı’nın yazılışının 50. yılı... Prof. Dr. Emin Özdemir 'in ''Eğitim fakültelerinde, öğretmen adaylarına ders kitabı olarak okutulması gerek!'' dediği Hababam Sınıfı tam elli yıldır gerek romanı, gerek tiyatrosu, gerekse filmleriyle halkımızın gözdesi olmuştur. Rıfat Ilgaz, Hababam Sınıfı’nı yazarken eğitim sistemindeki çarpıklıkları gözler önüne sermeyi hedeflemişti. Aradan geçen elli yıla rağmen Hababam Sınıfı hâlâ ilk günkü ilgiyi görüyorsa eğer; bir eğitmen olan Rıfat Ilgaz’ın gözlemlerinin ne kadar isabetli olduğunu da gösteriyor. Yöneticilerin Hababam Sınıfı’na salt mizah gözüyle bakmaları, “ciddiye almamaları” ellerindeki bu büyük kaynaktan faydalanmalarına da engel oluyor.(1)

(1) http://cinaryayincilik.com.tr/cinar/index.php (basın bültenlerinden)
(2) www.sinematurk.com/film.php?3615 - 50k

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şimdi gösterildiği zaman küfürlü yerler kısılıyor bu sefer filmin anlamı kalmıyor. Küfür bırakın ülkemizi dünyanın gerçeği, ondan kaçış yok. Çocuklarımız mutlaka bir yerlerden öğreniyorlar. Bu yüzden bu filmlerin sansürüne karşıyım. O zaman ki sansür anlayışına ise sadece pes diyorum. Ülkenin o zamandan bu zamana geldiği aşama belli oluyor. Çok ta bilgilendim yazınızdan. Teşekkürler.

Eşit Ağırlık 
 18.07.2007 16:31
Cevap :
Çok teşekkür ederim yorumların için. Aslında Hababam sınıfı o haliyle çok sevildi ama tam da kitabını yansıtıyor sayamayız. Bu yüzden sanırım Rıfat Ilgaz mahkemelik bile olmuş. Küfür konusuna gelince sinema aynı zamanda bir okuldur. İnsanlar çaresiz kalınca veya kendini tutamayınca küfür eder. Madem ki sinema bir okul bizler için, o zaman küfür yerine daha ince esprilerle yanıt verilmesini tercih etmez misin? Bir de şunu eklemek isterim. Tanıtım sayfanda yazdığın 2 saat başka hayatlarda olmak değil bence sinema seyretmek. Başka hayatlarda olurken hissettiklerini de içselleştirmek yani biraz ders almak gibi bi şey. Ne yapayım Harun serde eğitimcilik olunca çoklukla çocuk bazen de işte böyle ukalalıklar yapmaktan alamıyor insan kendini.Dostlukla ve sevgiyle esen kal. ezgi umut  18.07.2007 20:41
 

Ertem Eğilmez 21.09.1989'da 60 yaşında vefat etmiş. Allah rahmet eylesin! EĞİLMEZ soyadını duyunca hemen aklıma o geldi. Kusura bakmayın. Belki oğlu veya bir akrabasıdır. İyi Günler Ezgi hanım.

Mustafa Mumcu 
 29.06.2007 16:18
Cevap :
Teşekküeler katkılarınıza sanırım bir yakınıdır. dostlukla. ezgiumut  29.06.2007 16:39
 

Ertem Eğilmez, bence çok iyi bir isimdir. ''Hababam Sınıfı''nı yediden çekerse mutlaka daha ciddi yapıt ortaya çıkar. Bir anı daha; ben rahmetli Cem KARACA ve annesi Toto KARACA ile bir yarışma açmıştım Münihte, 1980'li yıllarda. Üçümüz de jüri üyesi olarak yarışmacıları değerlendirirken ben çok gülüyordum ve rahmetli Cem yarışmacılara güldüğüm anlaşılmasın diye çaba sarf ediyordu. Zira kimi gençler giydikleri takım elbiselerin içinde kaybolmuşlar, elleri ceketten dışarı çıkmıyordu. Ama artist olmak istiyorlardı. Ben dayanamayıp gülünce Cem, hemen bir fıkraya güldüğümü filân söylüyordu. ''Hababam Sınıfı Almanya'da'' olacaktı filmin adı. Ama benim hapishane olayım oldu ve her şey yarım kaldı. Alman ZDF TV Kanalından çekim otobüsü filân kiralanmış, anlaşma yapılmıştı. Saygı ve sevgiler.

Mustafa Mumcu 
 29.06.2007 14:28
Cevap :
Bakınız ne güzel çıkyor anılar ortaya bir bir. Ertem EĞilmez 'in iyi bir yönetmen olduğuna şüphe yok. Filmin kitaptaki mizahı tamamen yansıtamamasının sebeplaerini SANSÜR vs gibi başka konularda arıyorum. Yeniden çekecek olan yönetmenin adı Ertem değil, sanırım Ertem eğilmez in bir akrabası. Oğlu olabilir mi? Sizin ALmanya'Da o filmi yapamamanız yazık olmuş. Toto ve CEM Karaca da yüz yılda bir gelen ender sanatçılardandı. ALLAH rahmet eylesin. dostluk ve sevgiyle esen kalın.  29.06.2007 14:40
 

Torunlarım bile severek izleyecek bu filmi.. Aklınızla yaşayın.. sizden öğrendim ikinci sırada yer aldıgını.. ESEN KALIN.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 29.06.2007 7:32
Cevap :
Evet SEvgili Serap, Hababam SINIFI belli bir nesile okulluk etmiş bir ekoldür. Herkes filmlerini çok sever Hababam Sınıfının. Aslında kiştaplarındaki mizah çok daha derin ve komiktir. Bu sayfada Mustafa Mumcu Beyin yazısını ve yanıtımı okumanızı öneririm. Yani çocuklara Habam sınıfı serisi kitaplarını da okutabilmek çok önemli. Hem çocuk doğrudan birinci elden direkt yazarın kendisinden güzel bir eleştirel bakış kazanır hem de okuma sevgisi artar. Zaten bir kaç kitap bitiren çocuk asla eskisi gibi değildir. Avrupalının bağrından çıksa RIfat Ilgaz'ımız başlarına taç yapıp taşırlardı. Bizim nnnnneler yaptığımıza gelince SARI YAZMA adlı kitabını okumanızı önerebilirim. Umarım torumlarınıza ve torunlarııza Hababam SInıfı serisi kitaplarını da okutabiliriz. Rıfat ILgaz'a da onun eserlerine olduğu kadar sahip çıkabilmeliyiz. sevgiler. ezgiumut.  29.06.2007 14:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1318
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster